gry planszowe pomysł na prezent

Wybieramy planszówki na Święta

Gry dla całej rodziny

Wybieramy planszówki na Święta
Kinga Hołub

Gry to świetny sposób na naukę liczenia, logicznego myślenia oraz trenowania pamięci i spostrzegawczości. To również nauka przez zabawę i doskonały pretekst do spędzania czasu razem. A ten wspólny czas warto sobie podarować na nadchodzące Święta.

Kinga, Piotr, 7-letnia Tola i 6-letni Tymek to ekipa, dla której wieczór bez planszówki jest wieczorem straconym. Ich przygoda z grami zaczęła się jeszcze przed pojawieniem się dzieci na świecie, ale gdy maluchy wydały się rodzicom gotowe na wspólne rozgrywki, szybko sięgnęli po pozycje dla całej rodziny. Tych od lat szukają w sklepie Rebel, bo wiedzą, że jest tu sporo nagradzanych i tworzonych przez znanych na całych świecie autorów gier rodzinnych. Przeczytajcie, w które gry grają ostatnio najczęściej i dlaczego wpisały się one w kanon codziennych rozgrywek tej energicznej rodziny. Oto, co nam powiedziała Kinga.

 *

DOBBLE HARRY POTTER

Zabawa dla całej rodziny, która w nowej odsłonie łączy świat magii i Harry’ego Pottera z jedną z naszych ulubionych gier towarzyskich. Dobble to poszukiwanie identycznych symboli na okrągłych kartach, którym towarzyszą zawsze ogromne emocje. Wersji gier znamy już kilka, ale ta na pewno będzie ekstra pomysłem na prezent dla wielbicieli słynnego czarodzieja w okrągłych okularach.

Dobble jest u nas od dawna, ale od jakiegoś czasu leżała i się kurzyła. Jednak ostatnio skończyliśmy z dziećmi czytać pierwszy tom „Harry’ego Pottera”, więc ta wersja przeżywa u nas renesans. Gra ma proste zasady i równie świetnie sprawdza się jako samodzielna gra dla rodzeństwa. Dzieci mają dodatkowo satysfakcje, kiedy znajdą na karcie ulubionego bohatera z książki. W grę można grać aż na pięć sposobów opisanych w instrukcji. Znajdywanie na nich wspólnych symboli, nazywanie ich i szybkie pozbycie się swoich kart to nie lada gratka dla wielbicieli słynnego bohatera książek J.K. Rowling.

Gra Dobble Harry Potter
liczba graczy: od 2 do 8
wiek dziecka: od 6 lat
cena: 69,95 zł
gra do kupienia tutaj.

 

*

KOTOBIRYNT

Kotobirynt to gra planszowa z 2007 roku stworzona przez francuskiego autora Antoine Bauza, który na swoim koncie ma całą plejadę planszówek, nie tylko dla dzieci. Całość jest urozmaicona uroczymi kocimi grafikami Stéphana Escapa.

Gra, o zakupie której myślałam już od dłuższego czasu. Ma bardzo proste zasady. Trzeba doprowadzić kota do opiekuna, obracając lub przesuwając elementy labiryntu – gracz zdobywa kartę Kota, jeśli uda mu się stworzyć wolną od przeszkód ścieżkę. Każdy uczestnik ma dwa ruchy na turę. Kotobirynt to nasz nowy hit, a dzięki temu, że gra jest bardzo kompaktowa, na pewno będzie z nami jeździć na wakacje.

Gra Kotobirynt
liczba graczy: od 1 do 4
wiek dziecka: od 6 lat
cena: 44,95 zł
gra do kupienia
 tutaj.

 *

SMALL WORLD

Planszówka nagrodzona tytułem Gra Roku 2013 to dzieło Philippe Keyaertsa – nagradzanego już wcześniej belgijskiego autora gier. Small World zaprasza nas do świata pełnego krasnoludów, czarodziejów i amazonek. Bitwa o nowe terytorium to ekscytująca zabawa dla całej rodziny.

Wśród gier, które mamy w domu, to zdecydowanie bardziej skomplikowana pozycja. Chociażby ze względu na liczbę elementów. Słyszałam o niej wcześniej dużo dobrego, ale przyznaje się, że jak ją otworzyłam, byłam zaskoczona. Mechanika gry Small World okazała się jednak prosta i dzieciaki bez trudu ogarnęły zasady. W grze wcielamy się w różne nacje: czarnoksiężników, krasnoludy, niziołki, ludzi. Podbijamy nowe ziemie, jak i ziemie przeciwnika. Z czasem musimy też ogłosić upadek naszej rasy i wcielić się w nową. Polecamy grę dla dzieci, które miały już kontakt z planszówkami lub po prostu dla tych nieco starszych.

Gra Small World
liczba graczy: od 2 do 5
wiek dziecka: od 8 lat
cena: 179,95 zł
gra do kupienia
tutaj.

 

*

DIXIT

Twórcy gry Dixit mogą poszczycić się wieloma wyróżnieniami, przyznawanymi przez kapituły konkurów na całym świecie. Nagroda Golden Ace, French Games of the Year i nominacja do niemieckiej nagrody Spiel des Jafhres w 2010 roku to potwierdzenie, że w wasze ręce trafi wyjątkowa pozycja. Autorem gry jest Jean Louis Roubira – lekarz, który w pracy z młody pacjentami zaobserwował, że Dixit jest również wspaniałym narzędziem pracy pedagogicznej i terapeutycznej.

Jest to ulubiona gra Toli. Dixit pobudza wyobraźnie, a karty, które znajdziecie w pudełku, są piękne ilustrowane. Jeżeli talia z podstawy nam się znudzi, jest cała masa dodatków do dokupienia – na Święta na pewno jakiś się u nas pojawi. Gra jest z pozoru prosta, jednak wymyślić hasło dla danej karty, tak by nie było zbyt oczywiste, ale jednocześnie zbyt trudne, nie jest wcale łatwym zadaniem. Lubimy grać w Dixit z przyjaciółmi, bo im jest nas więcej, tym lepiej się przy niej bawimy. Bycie bajarzem, wymyślanie haseł na podstawie obrazków i ich zgadywanie to świetna rozrywka w gronie rodziny i znajomych. Pomimo tego, że gra jest dla dzieci od 8. roku życia, Tola i Tymek nie potrzebowali pomocy przy rozgryzaniu zasad i świetnie sobie radzili. 

Gra Dixit
liczba graczy: od 3 do 8
wiek dziecka: od 8 lat
cena: 129,95 zł
gra do kupienia
tutaj.

 

*

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA

Druga wersja popularnej serii o kolejowej przygodzie, która pochłonęła graczy na całym świecie, o czym świadczy wiele wyróżnień i nagród, jakie zdobyła. Począwszy od Spiel des Jahres w Niemczech, po tytuł Gry Roku 2004 w Japonii – lista zdobytych tytułów jest tak długa jak podróż, w którą wyruszcie, wraz z rozpoczęciem wyprawy kolejowej po Europie.

Jeśli dzieci poznały wcześniej wersję junior tej gry, to bez problemu zagrają w nią już sześciolatki i siedmiolatki, jak Tymek i Tola. Chociaż pewnie ciężko będzie ze skupieniem uwagi do końca rozgrywki (śmiech). Gra Wsiąść do pociągu: Europa to zdecydowanie idealna propozycja dla początkujących dorosłych graczy. Już po pierwszym otwarciu pudełka czekają na was proste zasady i bardzo wciągające rozgrywki: zbieranie kart z wagonami, budowanie dworców, pokonywanie tuneli, przeprawy promowe. Po tej grze chce się więcej planszówek!

Gra Wsiąść do pociągu: Europa
liczba graczy: od 2 do 5
wiek dziecka: od 8 lat
cena: 169,95 zł
gra do kupienia
tutaj

 

*

JUNGLE SPEED

Familijna gra, która zachwyca ekspresją i kolorami, a wszystko to za sprawą ilustracji światowej sławy francuskiego artysty SKWAK, którego twórczość zobaczycie tutaj. Wielobarwny świat wzorów pobudza wyobraźnię i zachęca do rozgrywek w gronie najbliższych.

Gra, która wzbudza wiele emocji. W Jungle Speed liczy się refleks i spostrzegawczość. Dzieciaki od razu zakochały się w tej pozycji. Gracze po kolei odsłaniają karty i gdy tylko pojawi się taka sama, rozpoczyna się pojedynek – kto pierwszy złapie totem. Gra świetnie się sprawdzi, kiedy wpadną do nas znajomi, bo im więcej osób w nią gra, tym więcej wyzwala się emocji. Bardzo ją lubimy.

Gra Jungle Speed
liczba graczy: od 2 do 10
wiek dziecka: od 7 lat
cena: 79,95 zł
gra do kupienia
tutaj

 

 *

CORTEX

Kolejna pozycja, którą znajdziecie w ofercie Wydawnictwo Rebel i która może się pochwalić wieloma nagrodami. Zabawka Roku 2017 i wyróżnienie w XVI edycji konkursu Świat przyjazny dziecku – organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2018 oraz zagraniczne wyróżnienia to gwarancja na to, że przed wami wartościowa i mądra pozycja do familijnych rozgrywek, która poprzez zabawę buduje umiejętności kreatywne i społeczne.

Jest to zdecydowanie gra, która stymuluje nasz mózg do intensywnej pracy. Będziemy musieli jak najszybciej wskazać wyjście z labiryntu oraz liczbę oczek na kostce, która najczęściej się powtarza. Jest też dziesięć kart z fakturami. Dla mnie rewelacja! Z zamkniętymi oczami będziemy musieli rozpoznać, co przedstawia dana karta, m.in. znajdziemy drewno, brzoskwinię, truskawkę czy piłkę. Gra Cortex to osiem wyzwań i świetny trening pamięci, kolorów, koordynacji i logicznego myślenia. Pomimo tego, że gra jest od ósmego roku życia, dzieci radzą sobie w nią świetnie. Jedynie przy zadaniach, gdzie kolory są napisane w języku angielskim musimy im troszkę pomagać.

Gra Cortex
liczba graczy: od 2 do 6
wiek dziecka: od 8 lat
cena: 59,95 zł
gra do kupienia
tutaj

 

*

Jakie są wasze ulubione gry rodzinne? Dzielcie się w komentarzach.

*

Publikacja powstała przy współpracy z Wydawnictwem Rebel.