artykuł sponsorowany pokoik dziecka uwalls

Fototapety do pokoju dziecięcego. Sprawdzamy jakość i bezpieczeństwo

Odpowiadamy na ważne pytania

Fototapety do pokoju dziecięcego. Sprawdzamy jakość i bezpieczeństwo
Materiały prasowe

Fototapety w pokoju dziecięcym to atrakcyjny pomysł na ozdobę przestrzeni dla malucha lub starszaka. A jednak do tej pory wykorzystanie fototapet w tym celu budzi wiele pytań. Czy są bezpieczne? Czy warto? Odpowiadamy na te pytania i doradzamy, jak wybrać fototapetę, która zmieni pokój twojego dziecka w bajkową krainę.

Czy fototapety są bezpieczne dla dzieci? 

Większość fototapet można podzielić na trzy kategorie: winylowe, papierowe i flizelinowe. To właśnie materiał decyduje o właściwościach dekoracyjnych i eksploatacyjnych, a także o bezpieczeństwie tapety. Obecnie oferta producentów fototapet jest zdumiewająco szeroka, dopasowana do potrzeb i możliwości różnych klientów. Można znaleźć tapety o niskiej, niczym z PRL-u, jakości (tak, nadal się takie zdarzają!), a można trafić na drogie płótna z ekologicznych materiałów. Co prawda, cena nie zawsze idzie w parze z jakością, zatem nie warto się sugerować wyłącznie liczbą na cenniku.

Papierowe fototapety 

Wersje papierowe są uznawane za najbardziej ekologiczne, należą również do najtańszych, ale mimo swych zalet, nie cieszą się szczególną popularnością. Tapeta z papieru jest bardzo cienka i wymaga rąk specjalisty, łatwo ją uszkodzić podczas montażu, a odrobina wilgoci czy brudu może zniszczyć efekt wizualny, który tak starannie próbowaliśmy uzyskać.

Winylowe fototapety 

To najczęściej wybierany typ fototapet. Są wyjątkowo trwałe, a nadruk prezentuje się bardzo realistycznie. Są odporne na brud, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Winylowe tapety można czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki, co jest szczególnie ważne w domu z małym artystą. Z drugiej zaś strony – winylowa fototapeta nie przepuszcza powietrza i zatrzymuje kurz, przez co w domu z małymi dziećmi, zwierzętami i alergikami może stanowić dodatkowe źródło niebezpieczeństwa. Często tapety ze spienionego winylu są uważane za toksyczne. Aby się przed tym uchronić, warto wybierać zaufanego producenta i sprawdzać obecność atestu. Uczciwy sprzedawca chętnie pokaże taki dokument.

Flizelinowe fototapety 

Najbardziej przyjazna i ekologiczna opcja do pokoju dziecięcego. Fizelinowe fototapety są bezpieczne i przyjazne dla środowiska, a także wystarczająco trwałe i solidne. Ich wygląd również zachęca do zakupu: matowe wykończenie i lekko stłumione kolory pozwalają udekorować pokój maluszka w delikatnych pastelowych odcieniach. Wadą flizelinowych fototapet może być cena: zazwyczaj są one dosyć drogie.

Dla alergików i nie tylko. Jak wybrać bezpieczną i ekologiczną fototapetę?

Wydawać się może, że jedyną słuszną opcją w przypadku dekoracji pokoju dziecięcego są fototapety flizelinowe. Cóż, mają one wiele zalet, lecz tak naprawdę każda z wymienionych tapet spełnia swoje zadania. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać tę odpowiednią?

Wielkość pomieszczenia i częstotliwość sprzątania

Jeśli pokój jest wystarczająco duży, regularnie wietrzony i odkurzany, możemy wybrać tapetę winylową. To także doskonałe rozwiązanie w przypadku starszych dzieci, które nie spędzają dużo czasu w swoim pokoju (i nie sprawdzają walorów smakowych tapety, jak małe brzdące).

Rozmieszczenie fototapety

Jeśli fototapetę umieszczamy na wysokości 50-100 cm od podłogi, możemy śmiało wybrać opcję papierową. W ten sposób uchronimy tapetę przed uszkodzeniami, a nadruk będzie cieszyć oko przez lata. Z drugiej strony tapety papierowe sprawdzą się również w przypadku, kiedy planujemy odświeżyć pokój za rok czy dwa. Ze względu na niską cenę fototapetę papierową można wymieniać za każdym razem, kiedy zainteresowania małego odkrywcy ulegną zmianie.

Wygląd ma znaczenie! Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tapety dla dziecka?

Podczas dekoracji pokoju dziecięcego dążymy nie tylko do zachowania harmonii i estetyki. Jako rodzice chcemy, aby dziecko miało własną przestrzeń, bezpieczną i kojącą, zachęcającą do zabawy i rozwoju. Dzięki fototapetom możemy zrealizować wszystkie te cele.

KOLORY

Modne są spokojne, neutralne pastelowe barwy, stonowane odcienie naturalnych kolorów. Jest to uzasadnione z kilku przyczyn: bardzo małe dzieci nie rozpoznają tak stłumionych odcieni, co pozwala im skupiać wzrok na bardziej kontrastowych elementach otoczenia i zabawkach. Starsze dzieci z kolei mocno reagują na barwy otoczenia, a przeładowany kolorami pokój może przyczynić się do powstawania lęków, przebodźcowania, nadpobudliwości i problemów z zasypianiem. Jaskrawe barwy mają także sporo zalet: pobudzają ciekawość dziecka, poprawiają samopoczucie, stymulują rozwój wzroku i sprzyjają zabawie. Warto więc zadbać o to, by jaskrawe elementy znalazły się w kąciku zabaw, a miejsce odpoczynku pozostało oazą spokoju i wyciszenia.

KSZTAŁTY

Jeśli pokój dziecięcy jest niewielki, warto ograniczyć się do oklejenia fototapetą jednej ściany lub nawet jej fragmentu. Tapety ścienne 3D sprawdzą się w przestronnym jasnym pomieszczeniu, gdzie efekt trójwymiarowości będzie najbardziej zauważalny. W małym pokoju warto umieścić jasną tapetę o spokojnym wzorze bądź z nielicznymi jaskrawymi elementami.

MOTYWY

Wybór motywu zależy od wieku i preferencji dziecka. Jeśli dziecko jest bardzo małe, to najważniejsze, aby tapeta podobała się rodzicom. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mają już określone zainteresowania czy ulubione postacie i doskonale wiedzą, co chciałyby umieścić na ścianie swojego pokoju. Warto wybierać tapetę razem z dzieckiem, w myśl zasady: im młodsze dziecko, tym mniej opcji do wyboru. Takie podejście wzmocni u dziecka poczucie samodzielności i rozwinie umiejętność podejmowania decyzji.

Fototapeta w pokoju dziecięcym to wspaniały sposób na stworzenie bajecznej przestrzeni, a także okazja do rozwoju własnej kreatywności. W Uwalls dba się zarówno o jakość i bezpieczeństwo, jak i o zadowolenie klientów. Wybór fototapet jest praktycznie nieograniczony, a więc nawet najbardziej wybredny brzdąc (i wymagający rodzic) będzie zadowolony z efektu końcowego!

UWALLS

strona internetowa / Facebook / Instagram

Dodaj komentarz