filmy dla dzieci kino dzieci

Filmowa lekcja geografii dla dzieci

Top 7 filmów z całego świata na festiwalu Kino dzieci

Filmowa lekcja geografii dla dzieci

Jakie to piękne, że Kino Dzieci gromadzi w programie festiwalowym tyle filmowego dobra zewsząd, z całego świata. A my, rozgoszczeni w kinowych fotelach, mamy już tylko patrzeć.

Dobrze z nimi mamy, z tymi kiniarzami Nowych Horyzontów, co od 5 lat wyruszają w świat w poszukiwaniu filmów dla dzieci, takich, co przykuwają uwagę i już nie puszczają. Zawsze jest różnorodnie i wielorako – co roku otrzymujemy bowiem na festiwalu Kino dzieci szczodrą garść filmów powstałych w różnych zakątkach świata, opowiadających historię mieszkańców i przesyconych tamtejszymi wpływami. Poznajcie 7 ze 130 filmów prezentowanych na festiwalu i wyprodukowanych na różnych kontynentach, od Australii po Amerykę.

*

AUSTRALIA: Widzialne i niewidzialne

Tu historia dzieje się dwupłaszczyznowo: w nieszczególnie kolorowej i nieprzyjaznej rzeczywistości i w sferze wyobraźni. Ta druga kraina pozwala się bliźniętom, Tantrze i Tantriemu, spotkać jak gdyby nigdy nic złego się nie przydarzyło. Malarskie kadry, dzikość przyrody, a ponad wszystko mądrość płynąca z ,,Widzalne i niewidzialne” zaskarbiły sobie przychylność jurorów tegorocznego Berlinale, gdzie film zdobył nominację do Kryształowego Niedźwiedzia.

*
BELGIA: Ceres

Życie dzieci na belgijskiej farmie to nie tylko beztroskie przebieżki po łące i spontaniczne kąpiele w stawie. To często ciężka fizyczna praca, od świtu do zmierzchu, w dodatku niepozbawiona naturalistycznych obrazków. Koena, Daana, Svena i Jeanine pomagają swoim rodzicom w gospodarstwie, asystując przy porodach i uboju z kamienną twarzą i całkowitym pogodzeniem z zasadami, na jakich działa chów przemysłowy. Nie przeraża ich nic. Są zdeterminowani by wykonywać swoją pracę i już dawno pożegnali się z dzieciństwem. Bez żalu i na chłodno. Dacie wiarę? Zobaczcie ten film koniecznie.

*

INDIE: Ulga

Brawo, Pichku! Wyłamujesz się z tłumu i walczysz o coś, co wszystkim wokoło wydaje się oczywiste i niezmienne. I to wcale nie chodzi o wzniosłe idee, ale o… toaletę! Wrażliwy na bodźce zmysłowe chłopiec swoją determinacją i dobrym planem doprowadzi do wybudowania w Delhi pierwszej publicznej toalety. Film, prezentowany w ramach sekcji Namaste – kino Indii,  przesycony jest tamtejszą muzyką i folklorem. Warto się zapoznać.

*

JAPONIA: Mirai

Mirai jest nowonarodzoną siostrą zbuntowanego 4-letniego Kuna, któremu bardzo nie w smak zajęcie drugiej lokaty w wyścigu o uwagę rodziców. Zaprzyjaźni się z siostrą dopiero wtedy, kiedy odkryje swoje korzenie i poczuje, jak wiele łączy go z przuodkami i z samą Mirai. A to wszystko wydarzy się za sprawą podróży w czasie. Niebywała fantazja Hosody, który miał wcześniej reżyserować ,,Ruchomy zamek Hauru” zanim produkcję przejął Miyazaki sprawia, że momentalnie wnikamy w ten świat, ufając i ciesząc się z widoku rozdziawionej ze zdziwienia buzi Kuna i jego znaczącej przemiany w empatycznego, troskliwego braciszka.  Majstersztyk!

*

NIEMCY: Królowa Nienendorfu

Film o potrzebie przynależności i akceptacji, ale też o budzeniu się świadomości własnego ,,ja”. Wysmakowany wizualnie i mocno angażujący, pokazuje jaką siłę ma odwaga i wiara we własne siły, ale też jak ważna jest koncentracja na sobie i wsłuchanie we własne potrzeby. W sielskim krajobrazie Brandenburgii Lea wielokrotnie podejmie ryzyko, zostanie poddana próbom do momentu aż odkryje swoją niezwykłą umiejętność i to jej poświęci swój czas i myśli. Nie widziałam lepszego studium dziewczęcej psychiki, zapoznajcie się!

*
NORWEGIA: Brudna robota

Ylva i Tobias, dwoje norweskich dzieciaków, uczy się od siebie fachu i wrażliwości. Tobias biegły w sprawianiu ryb, wykłada nauczycielskim tonem zielonej jak szczypiorek Ylvie tajniki profesji, dumny, że wykonuje pożyteczny zawód. Praca pozwoli mu też uzbierać środki na kupno łodzi, będącej jego marzeniem. A co z z dzieciństwem, kiedy czas na zabawę, kiedy czas na naukę? Czy na pewno wszystko tutaj jest w porządku? Zmierzcie się z morzem emocji, towarzyszących sensowi ,,Brudnej roboty”, w tym dyskomfortu.

*

SZWECJA: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica

Co było zanim Lasse i Maja zdobyli rozgłos jako najskuteczniejsze detektywistyczne duo w Valleby? Życie toczyło się całkiem zwyczajnie, póki ktoś nie zwędził starożytnej księgi, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Przebojowa Maja i nadrabiający miną Lasse wezmą się ochoczo do pracy nad rozwiązaniem zagadki, przemierzając miasteczko wzdłuż i wszerz i ukazując jego rozliczne uroki. Kto nabrał ochoty na wyjazd do Szwecji?

*

Tekst: Dominika Janik