Jeśli twoje dziecko zostaje w ferie w stolicy, koniecznie przeznaczcie choć jeden dzień na prawy brzeg Wisły.
Lodowisko i atrakcje w Centrum Praskim Koneser, trochę lokalnej historii, dużo sztuki ulicznej (murale!) w okolicy i oryginalna gastronomia to zaledwie początek przygody.
Praska Ślizgawka
Zimową imprezę warto zacząć na najbardziej klimatycznym lodowisku w stolicy. Praska Ślizgawka mieści się w samym sercu Placu Konesera, na terenie dawnej fabryki wódek. To jedyne lodowisko z taką atmosferą i industrialnymi widokami – po rewitalizacji plac wygląda wspaniale. To także chyba jedyna stołeczna ślizgawka, która nie jest oblegana przez rozpędzonych dorosłych łyżwiarzy. Dostępność jeździków dla najmłodszych, dobre zaplecze i bliskość restauracji, kawiarni oraz barów sprawiają, że to jedno z lepszych lodowisk do nauki jazdy na łyżwach. W dodatku w ferie dzieci poniżej 10 roku życia jeżdżą za darmo! Szczegóły o zasadach funkcjonowania praskiej ślizgawki i godzinach otwarcia tutaj.
Warsztaty malarskie z Józefem Wilkoniem
Mali artyści nie mogą przegapić takiej okazji – słynny plastyk, ilustrator i rzeźbiarz, niemal dziewięćdziesięciotrzyletni Józef Wilkoń, znany m.in. z „Arki Wilkonia”, a także karuzeli u Kamedułów na warszawskich Bielanach – zaprasza na warsztaty artystyczne dla dzieci w Koneserze. Zajęcia odbędą się 18 lutego w sali Warsztat. Koszt udziału wynosi 150 zł (płatne u artysty, cena obejmuje materiały do prac). Obowiązują zapisy – do dnia 17 lutego: SMS-em na numer +48 883 483 956 oraz e-mailowo na adres j.nesser.k.art.kropka@gmail.com. Maksymalna liczba uczestników – 25 osób. Pierwsza grupa – godz. 15:00–16:30, kolejna grupa – godz. 17:00–18:30.
Pod tym samym adresem codziennie odbywają się darmowe warsztaty malarskie z Mariuszem Ołowskim. Od poniedziałku do piątku od 12:00 do 12:45 zapraszamy dzieci do 11 roku życia, a od 13:00 do 13:45 dzieci starsze, nastolatki, a nawet dorosłych. Na warsztaty trzeba przynieść ze sobą blok techniczny i pastele olejne.
Magic Mind Museum
Czy wiecie, że na Pradze mieści się największe na świecie tzw. infinity mirror, czyli lustro nieskończoności? Znajdziecie je na terenie Magic Mind – nowoczesnego Muzeum Sztuki Iluzji. To także jedyny teatr iluzji w Polsce! Przychodząc tu, podczas godzinnego doświadczenia poznasz historię sztuki iluzji, sekrety niemożliwych zjawisk, a nawet nauczysz się lewitować! W muzeum czeka 100 wyjątkowych eksponatów. Ferie w Magic Mind Museum to Akademia Magii czyli warsztaty dla dzieci, podczas których mogą one nauczyć się czarować i atrakcyjnie prezentować swoje magiczne umiejętności. Cykl spotkań zamyka prezentacja swoich umiejętności w ramach Festiwalu Młodych Czarodziejów. Bliżej Hogwartu już być nie można!
Spacer śladem praskich murali
Gdy wyjdziemy poza urokliwe mury Konesera, poszukajmy sztuki ulicznej. Niemal każdy zakątek w okolicy Stalowej czy ul. 11 listopada kryje w sobie ściany ozdobione przez interesujące murale. Wiele z tych wielkoformatowych malowideł stało się już symbolem dzielnicy, jak np. mural „Ania” na Stalowej 50 znany z reklamy McDonalda, „Wielka Gęś” na ul. Brzeskiej czy podobizna legendy klubu Legia Warszawa – Kazimierza Deyny na ul. Inżynierskiej. Na rogu Targowej i Kijowskiej możecie podziwiać mural projektu znanego ilustratora dziecięcych książek Tytusa Brzozowskiego – może wasze dzieci rozpoznają tę kreskę? Warto przygotować się do takiej wycieczki, wchodząc na któryś ze stołecznych blogów (np. warszawskie mozaiki), by móc opowiedzieć dzieciom historię wielkoformatowych reklam z PRL (takich jak np. słynny Foton czy reklama Jubilera.)
Bary Pragi
Praga to jedna z ostatnich dzielnic, które nie opierają się zębowi czasu nie tylko pod względem obyczajów, ale też np. charakteru i stylu lokali gastronomicznych. Nadal można tu zjeść tradycyjne polskie dania, takie jak w PRL lub w dzieciństwie „u babci”. I to w lokalach o wystroju, który mógłby robić śmiało za scenografię do retroprodukcji takich jak „Wielka woda”. Na naleśniki z serem polecamy Bar Rusałka. „Pyzy Flaki Gorące”, czyli kultowy praski fast food oferuje tytułowe pyzy (flaków nie próbowałyśmy) w jedynym oryginalnym barku na tyłach bazaru Różyckiego (od ul. Brzeskiej). Z kolei Bar Ząbkowski, mimo że już nieco poprawiony i odświeżony, a więc nie ten sam co dawniej, oferuje nadal smaczne tradycyjne polskie zupy i dania obiadowe w dawnym stylu. Pamiętajcie też, że wyjątkowa oferta restauracyjna dostępna jest w Centrum Praskim Koneser, a jej szczegóły – w jednym miejscu – znajdziecie na konesersmakuje.pl.
Muzeum Warszawskiej Pragi i Muzeum Drukarstwa
Zazwyczaj polecamy wam wystawy czasowe w placówce – oddziale muzeum Warszawy, czyli Muzeum Warszawskiej Pragi. Dziś proponujemy ekspozycję stałą, która doskonale ukazuje historię prawobrzeżnej Warszawy, i to w wielu aspektach. Różnorodna multimedialna ekspozycja z pewnością spodoba się dzieciom. Przy okazji radzimy zajrzeć do muzealnej księgarni, gdzie nie brakuje książek i drobnych pamiątek „warszawskich”. Jeśli macie już za sobą oglądanie tego muzeum, może spodoba się wam inny jego oddział – na nieodległej ul. Ząbkowskiej. Muzeum Drukarstwa to jedna sala, niedużo zwiedzania, w sam raz na wizytę z maluchami. Warto zajrzeć tu, by wziąć udział w warsztatach, które organizowane są co jakiś czas w weekendy. Ciekawe i nietuzinkowe miejsce!
Chleb z masłem
Na koniec przechadzki po Pradze, gdy obejrzycie już okoliczne muzea, cerkiew, katedrę, stare kamieniczki i udekorowane muralami ruderki okolic ul. Stalowej, idźcie do piekarni Rano. Tu kupicie świeżutkie bochenki i ciastka, zjecie kanapki, napijecie się kawy i babyccino. Jeśli będziecie mieć szczęście, traficie na lepkie ciasto cytrynowe z makiem albo otulone cukrem brioszki z pralinowym kremem.
Jeśli macie ochotę sprawdzić, co dodatkowo dzieje się na terenie Centrum Praskiego Koneser – zajrzyjcie do lutowego harmonogramu. Dajcie znać, co wy lubicie robić na Pradze – macie swoje ulubione miejsca?
*
Materiał powstał we współpracy z Centrum Praskim Koneser.























