Dobranocne lektury Luny

czyli garść inspiracji na dobranoc

O wieczornych rytuałach można by stworzyć całkiem wyjątkowy cykl, wszak w każdym domu wyglądają one zupełnie inaczej. U jednych maluchów wszystko wygląda jak w szwajcarskim zegarku - kolacja, kąpiel i lulu do łóżka, podczas gdy w innych domach szaleństwo trwa w najlepsze nawet po dobranocce. Wiemy za to, jaki mianownik wspólny najczęściej łączy jedną i drugą grupę i nie mamy tu na myśli czułego buziaka na dobranoc, który jest oczywisty. Domyślacie się o czym mówimy? Oczywiście o dobranocnych lekturach, uwielbianych przez wszystkie dzieci, w tym Lunę, naszą dzisiejszą bohaterkę.

Wieczory w domu Luny są celebrowane z należytą miłością. To ich ulubiona pora dnia, od początku, od narodzin bardzo szczególna. Jak to u nich wygląda? Niezwykle przyjemnie. Wyobraźcie sobie tylko powolne wyciszanie w towarzystwie delikatnego światła oraz pachnącą od olejków, ciepłą kąpiel. W tle słychać delikatne dźwięki ulubionych “Kołysanek utulanek” w wykonaniu Grzegorza Turnaua i Magdy Umer, które należycie nastrajają Lunę do zbliżającego się bujania w obłokach. Nikomu się nigdzie nie spieszy, no… chyba, że do łóżka, gdzie czekają na Lunę ulubione lektury.

dsc_3094

dsc_2901

dwustronna pościel Las i Niebo // Top z Sową Mus Mus // Spodnie od piżamy trójkąty Mus Mus

To najważniejszy element wieczornych rytuałów Luny i jej mamy Moniki, a wspólne czytanie książek sprawia im niezwykłą frajdę. Długo nie trzeba czekać, aby obie puściły wodze swojej fantazji i przeniosły się do zupełnie nowych, bajkowych światów. Jak przyznaje Monika, bez czytania książek zaśnięcie nie jest możliwe, poprosiłyśmy więc dziewczyny, aby podzieliły się z nami nowościami ze swojej wieczornej biblioteczki. Jesteście ciekawi z jakimi bohaterami spędzają ostatnio wieczory? Oddajemy im głos.

***

Czy znasz Pippi pończoszankę

To najlepszy wybór na pierwsze spotkanie z tą wyjątkową bohaterką, taki krótki wstęp przed wejściem na głęboką wodę przygód Pippi. Warto mieć w biblioteczce, choćby dla samych ilustracji, równie niesamowitych jak tytułowa bohaterka. Bardzo wyraziste, utrzymane w intensywnych barwach zachęcają dziecko do wejścia w kolorowy świat Pippi. Dzieje się na nich tak dużo, że stanowią niejako równoległą do tekstu treść, którą można skutecznie czytać nawet nie znając liter. Dzieci je uwielbiają.

dsc_2737

dsc_2753

dsc_2771

dsc_2787

Przygody Astrid

Gratka dla małych i dużych fanów dzieci z Bullerbyn, Pippi czy Emila ze Smalandii – opowieść o prawdziwym życiu dziewczynki, która zawładnęła naszą dziecięcą wyobraźnią. Okraszona pięknymi ilustracjami i starymi fotografiami, pełna autentycznych faktów, które stały się inspiracją dla historii bohaterów książek. Luna przy okazji czytania wciela się w rolę detektywa i niesamowicie się ekscytuje, gdy rozpozna jakiś fakt z innych książek Astrid.

dsc_2891

dsc_2797

dsc_2825

dsc_2843

dsc_2820

dsc_2696

Sens Życia

Zaskakująca opowieść dla małych filozofów, których nękają pierwsze egzystencjalne niepokoje. Rozmyślać nad sensem życia i zastanawiać się “co by było gdyby” będziemy w towarzystwie nietypowych jak na bohaterów książek dla dzieci postaci: mrówkojada, orzesznicy i surykatki. Mrówkojad dochodzi do przekonania, że istotne jest pozostawienie po swoim istnieniu jakiegoś śladu, a najważniejsi są dla niego przyjaciele i to oni właśnie stanowią sens jego życia. Pokrzepiająca historia, a na tych, którym się spodoba, czekają kolejne trzy części z serii.

dsc_2946

dsc_2929

dsc_2953

dsc_2962

dsc_2970

dsc_2972

dsc_2975

Rok z Linneą

Ta dziewczynka to kwintesencja mojego własnego dzieciństwa, spędzonego wśród natury, z mnóstwem pomysłów na kreatywne plastyczne zabawy. Nie mogło jej więc zabraknąć w biblioteczce Luny, Linneę polubiła od pierwszej kartki. Ta książka to skarbnica pomysłów i wiedzy na każdy miesiąc roku. Zimą dokarmiamy ptaki, w maju szykujemy piękny zielnik, latem pleciemy wianki, a jesienią robimy fantastyczną koronę z liści. Teraz zaglądamy po inspiracje na własnoręcznie robione świąteczne prezenty i ozdoby choinkowe.

dsc_2716

dsc_3046

dsc_3054

dsc_3050

dsc_3043

dsc_2937

Linnea w ogrodzie Moneta

Nic więc dziwnego, że sięgnęłyśmy po kolejną książkę z Linneą, tym razem w ogrodzie Moneta, będącą relacją dziewczynki z podróży do Paryża. Tam mogła nie tylko zobaczyć na żywo swoje ulubione dzieła mistrza, ale pospacerować po jego słynnym ogrodzie z kwitnącymi nenufarami i japońskim mostkiem. Odwiedziła jego dom, zobaczyła wschód słońca nad Sekwaną, mam nadzieję, że kiedyś i nam się to uda. To doskonały sposób na wprowadzenie dziecka w świat historii sztuki i gotowy pomysł na ciekawą podróż.

dsc_2896

dsc_3001

dsc_3017

dsc_3009

dsc_3028

dsc_3103

Dziękujemy Monice i Lunie za uchylenie rąbka tajemnicy i podzielenie się swoimi książkowymi typami na jesień.

***

A my jesteśmy ciekawe, przy jakich lekturach najchętniej zasypiają wasze maluchy? Trzymają się jednej, tej ukochanej, czy może po skończeniu historii chcą odpłynąć w zupełnie nową? Zdradźcie nam też wasze aktualne tytuły. Dobranoc!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

6 komentarzy

 • Monika:

  u nas ostatnio: „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi” Tove Jansson. Rymowana opowieść, książka ze specjalnie zaprojektowanymi wycięciami i dziurkami, trochę grozy, trochę zaciekawienia, trochę niejasności, happy end w ramionach mamy na końcu 🙂 jeszcze pół roku temu nie podobała się, a teraz moja 4 latka chce jej słuchać co noc. Polecam!

  Odpowiedz
 • K:

  Fajnie, że pojawił się post z książkami nie tylko nowymi na rynku, ale tymi do których warto wracać i przypominać. U nas wszystkie w biblioteczce od dawna i bardzo lubiane. Chciałam tylko dodać, że „Sens życia” jest pełną dowcipu książką, moja 9 letnia córka czyta już sama sobie do snu i słychać jak śmieje się sama do siebie w pokoju 😉 Bardzo polecam.

  Odpowiedz
  • Tak! chcemy częściej robić takie przeglądy. Bo też lubimy zaglądać do cudzych biblioteczek. My też dzięki temu postowi odkryłyśmy Sens życia! I znalazł się na naszej osobistej liście książkowej 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.