Spokój mamy i bezpieczeństwo dziecka: jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra niemowlaka?
Testujemy CynkoKrem® i CynkoKrem® Go

Podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka zdarza się, że pozwalamy, aby serce wygrało z rozumem. Przytłoczone liczbą gadżetów wybieramy coś kompletnie niepotrzebnego i nie do końca sprawdzonego. W wypadku pielęgnacji skóry i doboru odpowiedniego kremu zapobiegającego podrażnieniom już od pierwszych dni życia, nie ma mowy o przypadkach! Tutaj należy polegać na wiedzy naukowców, mocy naturalnych składników oraz badaniach skuteczności i bezpieczeństwa preparatów.
To, że skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego, możemy stwierdzić z pełnym przekonaniem po samym dotyku. Jest delikatna, niezwykle miękka – aż nierealne, że mogłaby być zbudowana tak samo jak skóra dorosłego! Intuicja nas nie myli – badania naukowe jasno wskazują na różnice w jej budowie i funkcjonalności.
Jak to wygląda w praktyce u Tytusa, dwumiesięcznego synka Kingi Hołub?
Odparzenia, podrażnienia, sucha skóra. U niemowlaków jest tego naprawdę dużo! Zdaje się, że zapomniałam zupełnie, jak to było przy starszej dwójce. Wspominaliśmy głównie okrągłe policzki i miękkie stópki, pomijając zupełnie te wszystkie zaczerwienienia i krostki. Domowe sposoby, podsunięte przez babcie, nie zawsze zdają egzamin. Zdecydowanie bardziej ufam przetestowanym specyfikom z udowodnioną skutecznością – mówi Kinga.




Wracając do teorii – skóra niemowląt jest bardzo cienka, ma również bardzo cienką warstwę lipidową. Oznacza to mniejszą ochronę przeciwdrobnoustrojową i wysoką przepuszczalność dla niekorzystnych czynników chemicznych. Nieliczne keratynocyty, czyli komórki naskórka, nie stanowią jeszcze wystarczającej bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. Komórki Langerhansa, odgrywające kluczową rolę w mechanizmach odpornościowych skóry, nie są na tym etapie rozwoju zbyt aktywne. Z tych względów skóra niemowląt jest wrażliwsza i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, z uwagi na niski poziom NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) szybciej traci wodę i nie utrzymuje optymalnego poziomu nawilżenia. To w pełni uzasadnia konieczność specjalnej pielęgnacji skóry zaraz po narodzinach, szczególnie z myślą o wrażliwej pupie niemowlaka i innych delikatnych partiach ciała.



Młode mamy mają na głowie wystarczająco dużo nowych obowiązków, by nie mieć czasu i mocy na powtórkę z lekcji biologii w trybie rozszerzonym. W temacie pielęgnacji delikatnej skóry od pierwszych dni życia ufamy badaniom naukowym i technologicznym innowacjom z wykorzystaniem sprawdzonych naturalnych składników. Takie zestawienie to pewność łagodnej pielęgnacji i skutecznej ochrony niemowląt, zwłaszcza w szczególnie narażonych na odparzenia okolicach pieluszkowych.
Receptury CynkoKremu® i CynkoKremu® Go odpowiadają na specyficzne potrzeby niemowlęcej skóry. Nowoczesne kosmetyki zostały stworzone przez technologa Zakładu Farmaceutycznego AMARA przy współpracy polskich farmaceutów. Kosmetyki zostały przebadane przez Instytut Matki i Dziecka i zyskały jego pozytywną opinię – to gwarancja bezpieczeństwa dla maluchów. I zapewnienie skuteczności, na dowód – nieco danych statystycznych. 100% dzieci, u których stosowano CynkoKrem® Go, stwierdzono poprawę stanu skóry, a rodzice ocenili jego działanie jako dobre lub bardzo dobre. Z kolei CynkoKrem® złagodził lub zniósł objawy u 86% badanych dzieci z podrażnieniami skóry. Brzmi poważnie, prawda?



Skuteczność CynkoKremu® i CynkoKremu® Go w codziennej profilaktyce i ochronie wynika z dopracowanego składu. W kosmetykach znajdziemy tlenek cynku, który chroni i goi delikatną skórę. Do tego pantenol o właściwościach kojących, gojących i nawilżających, oraz odżywcza lanolina. CynkoKrem® czerpie z natury – wykorzystuje naturalny emolient, jakim jest olej ze słodkich migdałów, oraz tworzący barierę ochronną wosk pszczeli. Stosowany przy zmianie pieluszki i po kąpieli CynkoKrem® to element codziennego pielęgnacyjnego rytuału odpowiedniego dla skóry wrażliwej, narażonej na odparzenia i atopowej.
Lubię minimalizm w kosmetyczce, dlatego doceniam wielofunkcyjne działanie. Zwracam też uwagę na składy, sama od dziecka mam problemy z AZS. Dodatek lanoliny i oleju ze słodkich migdałów to dla mnie pewność łagodnego działania zgodnie z potrzebami skóry malucha – przyznaje Kinga.




Podrażnienia i stany zapalne pojawiają się u maluchów z różnych powodów. Uczulenie (np. na leki), zbyt ciasne i źle dobrane pieluszki, a nawet zmiana diety – podawanego mleka czy wprowadzanie posiłków stałych mogą wywołać bolesne obtarcia i stany zapalne. Dla rodziców, bez względu na powody podrażnienia delikatnej skóry, ratunkiem są sprawdzone i zbadane pod kątem skuteczności kosmetyki na bazie tlenku cynku. Składnik ten jest szeroko wykorzystywany w dermatologii, jest także składnikiem leków doustnych i suplementów diety. Jak pomaga przy pieluszkowych odparzeniach i innych zmianach skórnych? Wspiera regenerację, działa łagodząco i osłaniająco. Warstwa kremu tworzy powłokę izolacyjną na skórze, która chroni przed czynnikami drażniącymi i rozwojem bakterii. Działa przeciwdrobnoustrojowo, ale jest w pełni bezpieczny dla komórek ludzkich.




Kinga przyznaje: Nie zawsze pamiętamy o posmarowaniu Tytusa kremem przy każdej zmianie pieluszki, ale na szczęście tutaj starszaki służą pomocą. W razie niepokojących zmian krem w tubce trzymam w torbie od wózka, by móc użyć go nawet podczas spaceru.
Kosmetyki Amara to zapakowany w słoiczek CynkoKrem® i dostępny w poręcznej tubie CynkoKrem® Go. Słoiczek trzymajcie w łazience lub w pobliżu przewijaka – w miejscu, gdzie odbywa się domowa pielęgnacyjna rutyna. Gęsta konsystencja utrzyma się na skórze przez dłuższy czas, zapewniając warstwę ochronną. Z kolei CynkoKrem® Go jest idealny do zabrania z domu – tubka w koszu wózka czy torebce może uratować was w awaryjnych sytuacjach. Obie formuły nie zawierają alkoholu, benzoesanu i cynamonianu benzynu. Nie mają zbędnych składników, a są bogate w to, co potrzebne, by dbać o skórę narażoną na odparzenia i atopię na co dzień.
*
Pielęgnacja skóry malucha to nie lada wyzwanie. Jak było u was – czy po drodze pojawiały się problemy skórne, czy udało się przetrwać bez większych przykrości?
Artykuł powstał we współpracy z Zakładem Farmaceutycznym AMARA.