zabawa rodzeństwa

Dla rodzeństwa

Przegląd rzeczy do wspólnej zabawy

Dla rodzeństwa
Kinga Hołub

Na okiełznanie energicznej ekipy każda mama ma swój sposób. W tym planie na pierwszym miejscu jest zabawa idąca w parze z dobrymi humorami i niesztampowe podejście do tematu wolnego czasu.

Czas można zagospodarować na wiele sposobów. Z pomocą przychodzimy również i my, mając w zanadrzu patenty, które – począwszy od sprytnych mebli, po domowy plac zabaw – będą dobrą koncepcją na wspólne chwile rodzeństwa. Ekspertów mamy też zacnych. Z tą czwórką: rocznym Teodorem, czteroletnią Józią, dwuipółletnim Joachimem i pięcioletnim Gustawem oraz ich mamą Martą przetestowałyśmy to, co nie tylko sprawdza się w codziennej walce z nudą, ale też wzmacnia więź rodzeństwa. 

*

KĄCIK SMA.TING

W pomyśle na funkcjonalne meble dla dzieci markę Sma.ting wyróżnia forma pasująca do każdej przestrzeni, i bezpieczne użytkowaniu. Ręcznie robione krzesełka i stoliki dla najmłodszych, które powstają w pracowni Sma.ting, można konfigurować dowolnie, wybierając ich wielkość i kolor. Można je rozbudowywać i dopasowywać do wnętrza, w którym zaaranżują pomysłowe miejsce do nauki i zabawy maluchów. Sprawdzą się również jako miejsce na popołudniowe smaczne przekąski rodzeństwa, przygotowane wspólnie z mamą. Lekkie, poręczne zestawy KUBI.SET, z dodatkowymi mięciutki poduszkami w miejscu do siedzenia pomogą opracować plan na nudę, niezależnie od pory dnia. Bracia i siostry już wiedzą, jak zbudować z nich spólną bazę!

Zestaw KUBI.SET kupicie w Sma.ting.

 

*

WARSZTAT JANOD

Jeżeli w domu mieszka ekipa majsterkowiczów w różnym wieku, to trafiliście pod dobry adres, pod którym francuska marka ma idealny plan na wspólną zabawę. Wózek-warsztat Janod to zabawka trenująca koncentrację, wspomagająca zdolności manualne, ale przede wszystkim ucząca dzieci współdziałania w trakcie zabawy. Naśladowanie rodziców z takimi przyborami jak śrubki, nakrętki, gwoździe, śrubokręt i młotek nie będzie miało końca. Przecież w każdym domu znajdzie się coś do naprawienia i przykręcenia. Starsze rodzeństwo pomoże w demontażu śrubek ze specjalnie przyszykowanych otworów w wózku, a młodsze dzieci przepchają wózek, trenując chodzenie. Z taką ekipą majstrów czterokołowy wózek z rączką do prowadzenia i z kołami wykończonymi gumką raczej nie postoi długo w miejscu.

Warsztat Janod kupicie w sklepie Fabryka Wafelków.

*

KLOCKOWY RAJ LINDEN WOOD

Klocki z drewna to dobry patent na wspólną zabawę dzieci w różnym wieku – drewniane elementy o prostokątnych kształtach pozwolą zbudować choćby miasto albo trasę dla resoraków. Zaczynamy od radosnego wysypywania klocków z niebieskiego worka, to z nich rodzeństwo skonstruuje sięgającą sufitu wieżę. Małe ręce konstruktorów szybko zaaranżują projekty własne lub zainspirowane instrukcjami dołączonymi do zestawu. Kto będzie kierownikiem budowy, a kto budowniczym? Dzieci stworzą sprawnie, stabilne konstrukcje, bez żadnych dodatkowych umocnień. Klocki drewniane dla dzieci Linden Wood są też codzienną pomocą dydaktyczną: zabawa nimi to wzmacnianie zdolności manualnych, nauka cierpliwości – do testowania szczególnie przy młodszym rodzeństwie – i tak ważnego w większej ekipie współdziałania.

Klocki dostępne w różnej wielkości zestawach kupicie w Linden Wood. Do końca marca na hasło ladnebebe otrzymacie 10% rabatu na wybrany zestaw klocków. Marka organizuje również warsztaty dla dzieci w szkołach podstawowych.

*

W ŚWIECIE GIER MUDUKO

Hasło planszówki znane jest już naszym bohaterom – uwielbiają w nie grać nie tylko z rodzicami. Wtajemniczają ich również dziadkowie i to właśnie z nimi czwórka rodzeństwa zgłębiła gry Zu&Berry Wydawnictwa Muduko, m.in. Glutostwory i Kto pierwszy, ten lepszy. To ich sprawdzony paten na bycie razem. Pierwsza gra będzie hitem dla wielbicieli intrygujących konsystencji – rozbudowywanie zabawnych postaci generuje masę śmiechu, niezależnie od wieku. Z kolei  familijna gra Kto pierwszy ten lepszy jest odpowiednia dla dzieci już od 3. roku życia – tu trening spostrzegawczości jest wyzwaniem, gdy za przeciwników ma się przedszkolaki, którym nie umknie żaden szczegół. Gra jest prosta: na planszy znajdują się wizerunki Miminków, każdego z nich wyróżnia inna poza, mina i cechy charakterystyczne, np. skarpetki. Danego bohatera należy odnaleźć i opisać za pomocą mimiki – to świetnie angażuje rodzeństwo i trenuje kreatywność dzieci. Kto odgadnie ich jak najwięcej, ten wygrywa!

Grę Kto pierwszy ten lepszy kupicie tutaj, a grę Glutostwory – tutaj. Obie są odpowiednie dla dzieci od 3. roku życia.

 

*

AKTYWNIE Z WOBBEL

Jedna deska posłuży wszystkim dzieciom w domu, bo im ich więcej, tym więcej pomysłów na jej zastosowanie. Dzięki drewnianej Wobbel 360 balansowanie nabiera nowego znaczenia, na pograniczu huśtania, bujania, kołysania i kręcenia się w kółko, póki starczy sił. Deska, którą znajdziecie w Baby and Travel, to ogromne korzyści dla aktywnego i pełnego energii rodzeństwa. Zabawa nią uspokaja, wycisza emocja i pozytywnie wpływa na zmysł równowagi i koordynacji ruchowej. Deska udźwignie do 200 kg, więc spokojnie może na niej przebywać więcej niż jedno dziecko. Dzieci potraktują ją jak deskorolkę albo tor do wspólnego toczenia piłeczek. Te starsze będą asekurować młodsze i szybko zobaczą, że deska uspokaja maluchy, a nawet… kołysze do snu. 

Deskę Wobbel kupicie w sklepie Baby and Travel.

 

*

PLAC ZABAW Z JUUPI

Wpaść na pomysł domowego placu zabaw, to jest to! Z Juupi będzie to bułka z masłem. Wielofunkcyjny mebel jest zarówno łódką huśtawką, jak i stolikiem do wspólnego kreatywnego harcowania. Skorzysta na tym całe rodzeństwo. Gdy natomiast pomysłów zabraknie, dzięki jednej dwustronnej desce strefę zabawy dopełnicie zjeżdżalnią lub ścianką wspinaczkową. Przed wami bezpieczne urozmaicenie dziecięcych aktywności, prosto z pracowni Juupi – niesie ze sobą nowe umiejętności wspinania i ostrożnego bujania. Łódkę, którą wykonano w stu procentach ze sklejki brzozowej, latem przenieście do ogrodu, by wraz ze słoneczną witaminą D ładować energię na łonie natury.

Wielofunkcyjną łódkę Juupi kupicie tutaj, a zestaw z deską będącą zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową – tutaj.

*

W KRAINIE ZABAWY CZUCZU

Opowieść o krainie CzuCzu zaczniemy od podróży i wspólnego układania puzzli Mapa Świata – to dopiero trening działania zespołowego w rodzeństwie. Kierownikiem tej wyprawy był zdecydowanie Gustaw, którego marzeniem jest afrykańska pustynia i wizyta na safari. Puzzle to 168 grubych i wytrzymałych elementów, z których powstania mapa świata, skrywająca niezliczone ciekawostki. Równie edukacyjne walory ma układanka Moje Ciało – duże puzzle pozwolą ułożyć postacie o 47 cm długości, a każda z nich zdradzi dzieciom sekret budowy ich ciała. Wiele elementów i jeden cel – ułożenie całości. W końcu rodzeństwo to drużyna!

Maluchy mogą też zaaranżować zajęcia plastyczne przy jednym stole. W ruch idą zestawy edukacyjne Zabawa na start, w skład w których wchodzą tekturowe książeczki, karty z obrazkami i okrągłe żetony. Starsze dzieci mogą zadawać pytania młodszym, budując ich wiedzę o świecie. Niezależnie od wieku maluchów sprawdzą się też dłuuugie Rysowanki – Teodor, podasz żółtą kredkę? Dzieciaki mają warsztaty plastyczne, a mama… spokój.

Puzzle Mapa świata kupicie tutaj, układankę Moje Ciało tutaj, a książeczki i zestawy kreatywne CzuCzu tutaj.

*

ZASŁUCHANI W STORYTELU

Baza Storytel, w której pojawiło się już 7000 polskich audiobooków i e-booków, jest też otwarta na najmłodszych fanów książkowych historii. Jak to działa? Wystarczy pobrać aplikację i zarejestrować się w niej, a zyskacie dostęp do chillowej aktywności dla dzieci. Audiobooków można słuchać przy śniadaniu czy podczas wieczornej kąpieli. Obcowanie z czytanymi bajkami i baśniami dla najmłodszych rozwija zasób słownictwa, wyczula na brzmienia i pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Storytel maluchy zasłuchają się w ukochanych „Dzieciach z Bullerbyn” czy „Lottcie z Ulicy Awanturników”. Funkcja Kids Mode pozwoli wyświetlić książeczki wyłącznie dla dzieci, co da wam pewność, że w trakcie waszej nieobecności maluchy nie przeskoczą do trybu dorosłego. W trybie Kids Mode tworzycie dziecięcą biblioteczkę z ulubionymi pozycjami i odnajdziecie inne rekomendacje audiobooków. Wspólne słuchanie to dobry, wyciszający czas dla rodzeństwa i świetny pretekst do rodzinnych, domowych czułości z książkę w tle.

Więcej o aplikacji Storytel przeczytacie tutaj.

*

Marta, dziękujemy wam za udział w sesji.

*

Publikacja powstała przy współpracy ze Storytel, CzuCzu, Sma.ting, Muduko, Linden Wood, Juupi, Janod oraz Baby and Travel.