recenzja

Czas Czarodziej

Nowość wydawnictwa Babryba

Czas Czarodziej

Próbując odpowiedzieć na dziecięce pytanie, czym jest czas, sami możemy się nieco pogubić. Madalena Matoso i Isabel M. Martins nie starają się rozwiązać tej zagadki. Spojrzały na temat inaczej.

Jest duży czy mały? Jak wygląda? Co lubi? Czy czas się męczy? Trzeba przyznać, że niewiele wiemy o naszym wiernym towarzyszu. To skąd wiemy, że w ogóle istnieje? Cóż, czas może i ma czapkę niewidkę, ale na każdym kroku zostawia po sobie ślady. Drobne i wielkie skutki swojego działania, zdaniem autorek książki.

W tym samym czasie czerstwieje chleb i kiełkują ziemniaki. Coś staje się mniejsze, a coś urosło. Coś dojrzewa, coś więdnie. Coś pięknieje, by później stać się brzydkim. Książki żółkną, ubrania się kurczą, słowa starzeją. Coś zniknie, coś się pojawi. Ale w tym szaleństwie jest porządek. Wskazówki zegara zawsze wracają w to samo miejsce. Cienie tańczą taniec pór. Nastaje czas snu. Wszystko przemija.

Ciekawe są obserwacje Madaleny Matoso i Isabel M. Martins. Z ogromu możliwości autorki zdecydowały się zilustrować zarówno te, w których czas tylko kiwa palcem, jak i te, w których mozolnie miesza czarodziejską różdżką w cylindrze. Bez końca, ale przecież nic nie trwa wiecznie.

Abstrakcyjny temat jest jak zajączek z lusterka. Lekko uchwycony zaistniał, rozbudził ciekawość, ale złapanie go to zadanie niemożliwe. To dobrze, nie każda rozmowa musi być domknięta, będzie jeszcze wiele okazji, by do niej wrócić. Czas jest jednym z tych tematów, który w różny sposób zajmuje dzieci w różnym wieku. Najpierw zupełnie niezrozumiałymi są pojęcia: zaraz, minuta i jutro, by po kilku latach wszystko układało się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w rytmie dni tygodnia i pór roku. Czasu uczymy się przecież przez całe życie, bo czas, na różnych jego etapach, staje się czymś zupełnie innym. Autorki mają rację, nie trzeba próbować zdefiniować czarodzieja, wystarczy przyjrzeć się jego kolejnym krokom. Będzie nas nieustannie zachwycał, uszczęśliwiał, smucił, zadziwiał… Tak, ten czarodziej, ma cały wachlarz możliwości.

Madalena Matoso jest jedną z najaktywniejszych portugalskich projektantek graficznych, jej książki zebrały już wiele nagród. Współtworzy wydawnictwo Planeta Tangerina, które w Bolonii w 2013 roku, zdobyło nagrodę dla Najbardziej Kreatywnego Wydawcy Książek dla Dzieci w Europie. Madalena Matoso wydała już w Polsce: „Klapu Klap”, „Wytwórnik górą!” oraz wspólnie z Isabel M. Martins – „W naszym domu jest”.

„Czas Czarodziej”, Madalena Matoso i Isabel M. Martins,  wydawnictwo Babaryba – książkę kupicie w księgarni czytam.pl