Co robić z dzieckiem w październiku?
Tyle się dzieje!
Ubierać się ciepło, piec szarlotkę i konkurować ze współpiekącymi o najdłuższą jabłkową skórkę. O ile wrzesień dał nam jeszcze sporo letniego słońca, które stało w kontrze do przedszkolnych i szkolnych obowiązków, usprawiedliwiało spóźnienia, gubienie worka z kapciami i myślowy rozgardiasz, o tyle październik nie będzie tak litościwy.
Teraz już bez wymówek trzeba trzymać się planu i dobrze wysypiać, aby nie zabrakło czasu i energii na kulturalne atrakcje. Czy wy też macie wrażenie, że jesienią jest ich w skali roku najwięcej? Festiwal filmowy, podróż do przyszłości designu, akcja pomocy jeżom albo wystawa z warszawską kuchnią tle – w październiku dziać się będzie dużo i różnorodnie. Pytacie, co robić z dzieckiem w październiku? Nie odpowiemy „pomidor”, bo sezon na niego definitywnie się zakończył, a poza tym mamy aż dziewięć niebanalnych odpowiedzi na zadane w tytule pytanie.
#1 Emocjonować się podczas festiwalu Młode Horyzonty
Przełom września i października to właśnie jest ten uroczysty moment, kiedy rusza święto kina dla młodej widowni. Nie możemy powstrzymać mimowolnych podskoków i uśmiechów, bo oto w pokaźnych ramach 11. Edycji Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty można zobaczyć ponad 170 filmów pogrupowanych w 15 czytelnych sekcjach, udać się na spotkania z twórcami i seanse z muzyką na żywo, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych z Fenek Studio.
Spragnionym cyfrowych wrażeń polecamy Media Lab, czyli wystawę w Nowym Teatrze dla dzieci od czwartego roku życia, a także doświadczenia VR-owe dla nastolatków.
Więcej o festiwalu dowiecie się stąd.
#2 Utwierdzić się w przekonaniu, że warto regularnie zamieniać się w Sensorysia
To rzecz niezaprzeczalna i oczywista! Lecz gdyby ktokolwiek miał jakiekolwiek wątpliwości, spieszymy z wyjaśnieniami, że Sensorysie to jedno z niewielu miejsc w Warszawie, w którym skorzystacie z bogatej oferty warsztatów i aktywności dla dzieci od pierwszego miesiąca życia. Wystarczy raz zjawić się w sali zabaw na Różanej 8, żeby wracać tam przy każdej nadarzającej się okazji, i bez okazji też. Jasne, świetliste wnętrza, osobne kino w Sali Rysia w Labiryncie Sensorycznym oraz mnóstwo kojącej zmysły przestrzeni do turlania, nurkowania i czołgania – tak się robi wrażenie na dzieciach i rodzicach. Musicie wiedzieć, że organizatorzy nie ustają w wysiłkach, by zapewnić wszystkim Sensorysiom ciekawych i niepowtarzalnych wrażeń. Dlatego też od września do bogatej oferty zajęć i nocowanek dodano Sensoplastykę, pobudzającą do artystycznej ekspresji. Najchętniej wcale byśmy stamtąd nie wchodziły!
Szczegóły dotyczące zabaw w warszawskich Sensorysiach znajdziecie tu.
#3 Zaserwować sobie i rodzinie powrót do przyszłości designu w DESA Unicum
Wszyscy dobrze pamiętamy Marty’ego i doktora Emmetta Lathropa Browna, podróżujących błyszczącym DeLoreanem w dwóch kierunkach: ku przeszłości i przyszłości. Nie zliczę, ile razy marzyłam o tym, by zamienić się z którymś z nich miejscami, rozwinąć szaloną prędkość i pognać w czasy, które znam jedynie z książek albo babcinych opowieści. Po to właśnie powstała wystawa w DESA Unicum – aby w dniach od 3 do 10 października pokusić się o podróż do przeszłości designu i poznać tajemnice ikonicznych projektów.
Przyjdźcie na Piękną 1a, aby zachłysnąć się ponadczasowym pięknem polskiej sztuki użytkowej, w tym kolekcjonerskich porcelanowych figurek Eryki Trzewik-Drost, serwisów z Ćmielowa, Chodzieży czy katowickiego Steatytu, ale także kilimów i tkanin. Namawiamy również, byście przy okazji wystawy „Design. Podróż do przyszłości” wzięli udział w najnowszej edycji DESA Design Days. W sobotę 5 października zyskacie wyjątkową możliwość zapoznania się z wystawą i towarzyszącym jej komentarzem eksperta. Dodatkową zachętą niech będzie spotkanie z rzeźbiarzem, architektem wnętrz i projektantem sztuki użytkowej Pawłem Grunertem. Do zobaczenia na Pięknej!
Więcej informacji o wydarzeniach w DESA Unicum znajdziecie pod tym adresem.
#4 Jeść oczami!
W połowie października w Muzeum Warszawy rozpocznie się wyśmienita, pobudzająca wyobraźnię i ślinianki wystawa poświęcona historii stołecznej kuchni. Pójdźcie zobaczyć, jak w ciągu ostatnich ośmiu wieków przygotowywano i podawano posiłki, co najchętniej spożywano i gdzie zwykle jadano. Dzięki tej wystawie nie raz błyśniecie w towarzystwie, wspominając niby przypadkiem, że początki street foodu sięgają średniowiecza. Zaplanowano też mnóstwo aktywności z myślą o najmłodszych zwiedzających. W kilku miejscach bowiem ekspozycja płynnie przechodzi w przestrzeń do zabawy i nauki. Na końcu wystawy można samodzielnie ułożyć menu dla „food trucka Muzeum Warszawy”. Start już 17 października – widzimy się na miejscu (a album z wystawy bierzemy na wynos!).
Wszystko o wystawie „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska” napisano tu.
#5 Osiągnąć mistrzostwo w grze w kości
Kto widział nieco zapomnianą animację Disneya „Eldorado”, to wie, że jest możliwe, by wyrzucać na kostkach same szóstki. Tulio i Miguel, bohaterowie filmu, dokonywali tych cudów w sposób błyskotliwy, ale nie do końca uczciwy, dlatego proponujemy wam jeszcze inne, bardziej empatyczne spojrzenie na kostkę, z którym zetkniecie się podczas spektaklu „Kostka”. Reżyserki Agata Brzozowska-Kazimierska i Anna Ługowska postawiły na dialog z percepcją dzieci i czerpanie z potencjału neuroróżnorodności. Tak oto powstało przedstawienie, w którym wrażenia, zmysły, gesty, obraz, dźwięk pełnią funkcję budulca, na którym wzniesiono teatralną opowieść. W centralnym punkcie twórczynie umieściły kostkę i liczby, które stały się przyczynkiem do pytań o ich charakter i emocje, jakie mogą wywoływać.
Ciekawi? Szczegółów dotyczących spektaklu „Kostka”, inspirowanego matematyką i przeznaczonego dla dzieci od pół roku do czwartego roku życia, szukajcie tu.
#6 Grać jazz na puzonie, saksofonie, kontrabasie i flecie
Bo jeśli już grać, to z przytupem i rozmachem, czyli dokładnie tak, jak muzycy, którzy 20 października zagrają w MOK Legionowo przed młodą, spragnioną muzycznych wrażeń widownią. Magdalena Este, Aga Derlak, Wojciech Pulcyn i Patryk Dobosz pod wodzą wirtuoza gry na flecie, puzonie i saksofonie Jacka Namysłowskiego otworzą przed dziećmi drzwi do świata klasyki jazzowej, by zapoznać je ze standardami, które bronią się mimo upływu czasu. Koncert będzie promować płytę „Jazz dla dzieci”, którą przygotowała Fundacja EuroJAZZ, a która niebawem zostanie wydana przez Narodowe Centrum Kultury. Nie możemy się doczekać!
Informacje o koncercie jazzowym Jacka Namysłowskiego w MOK Legionowo znajdziecie pod tym adresem.
#7 Brzdąkać na krużganku
Co można robić z dzieckiem w październiku, będąc w Gdańsku? Polecamy wam radosne brzdąkanie i tańce na warsztatach w tamtejszym Muzeum Narodowym. To właśnie jego przestrzeń będzie stanowić inspirację do twórczych i ruchowych działań, polegających na interakcjach z architekturą i ze zgromadzonymi w muzealnych murach dziełami sztuki. Organizatorzy zalecają, aby kompasem w tej podróży była dziecięca perspektywa i apetyt na poszukiwanie tropów i odpowiedzi. Splatając wątki, kształty i kolory w ciasny warkocz inspiracji, uczestnicy odnajdą osobiste spojrzenie na historie eksponatów, ale też miasta, z którego pochodzą.
Warsztaty rodzinne pod hasłem „Brzdąkanie na krużganku” odbywają się cyklicznie (najbliższe spotkania zaplanowano na 19 października, 30 listopada i 14 grudnia) i są przeznaczone dla dzieci w wieku 3-6 lat. Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@mng.gda.pl.
Jeszcze więcej wiadomości o warsztatach znajdziecie tu.
#8 Pomagać praskim jeżom co sił!
Pewnie niektórym z was zdarzy się wieczorową porą zobaczyć przemykające chyłkiem samotnicze kolczaste stworzonko, zupełnie niełase na spojrzenia, a na głaski to już w ogóle! Musicie wiedzieć, że w ostatnich latach mocno zmniejszyła się liczba miejsc, w których jeże mogą bezpiecznie przebywać. Jest to związane z nowo powstającymi osiedlami mieszkaniowymi, stawianymi na terenach, które do niedawna stanowiły schronienie i legowisko dla wielu jeży. Mimo że tracą one swoje domy, to wciąż wracają do starych miejsc. Animatorzy z fundacji Dzika Lekcja postanowili przyjrzeć się trudnej sytuacji „mieszkaniowej” jeży zachodnich i wschodnich, zamieszkujących okolice Pragi-Południe. Stąd pomysł na spacer informacyjny, a także warsztaty – w piątek 11 października i dzień później, 12 października – podczas których dowiecie się, jak pomagać kolczastym kolegom w znajdowaniu nowych miejsc do życia.
Warsztaty są bezpłatne i powstały z myślą o dzieciach w wieku 5-10 lat. Zapraszamy do zapisów pod adresem: zapisy@cpk.art.pl.
Więcej informacji o warsztatach z pomagania praskim jeżom znajdziecie pod tym adresem.
#9 Rysować z Hervé Tulletem…
i dziećmi z 2 tysięcy szkół!
Taka okazja to istny rarytas. W dodatku okazja podwójna, lepsza nawet niż jajko z (jedną) niespodzianką, bo zawiera aż dwie niespodzianki. Już 8 października Hervé Tullet, znakomity francuski rysownik, twórca słynnej książeczki „Naciśnij mnie” i „Rysogry”, wydaje swoje kolejne dzieło. Premiera interaktywnej książki „Rysorączki” to już wystarczający powód do skakania, ale autor postanowił uczcić tę okoliczność, organizując międzynarodowe warsztaty rysowania online. Wyobraźcie sobie tylko, że wezmą w nich udział dzieci z 2 tysięcy szkół z 40 krajów, w tym z Polski. To wyjątkowa szansa, by zobaczyć mistrza przy pracy, i to w czasie rzeczywistym. I choć buzuje w nas ekscytacja, oczekiwanie na warsztaty osładza nam wertowanie tej nowej wyjątkowej książki i zabawy plastyczne, których kryje się w niej całe mnóstwo. Łączenie kropek, zamaszyste bazgrolenie i mazanie daje twórczy efekt na kolejnej stronie.
Książkę „Rysorączki” wydawnictwa Babaryba znajdziecie tu. Kreatywne rysorączkowe warsztaty online na żywo z Hervé Tulletem odbędą się 8 października. W spotkaniu można wziąć udział na dwa sposoby: poprzez streaming live na YouTube lub w formie ekskluzywnego interaktywnego spotkania na Zoomie z możliwością kontaktu z autorem.
Link do zapisów znajdziecie tu.
#10 PÓJŚĆ ZA GŁOSEM SERCA
W dniach 18–25 października 2024 roku odbędzie się 28. edycja międzynarodowego festiwalu teatrów dla dzieci i młodzieży KORCZAK DZISIAJ, czyli wydarzenia, które pomaga młodszym widzom odkryć magię teatru.
Festiwal oferuje spektakle z Polski dla widzów w różnym wieku oraz przedstawienia ze Szwecji, skierowane przede wszystkim do publiczności nastoletniej. W ramach tegorocznego FOCUSU: SZWECJA będzie można poznać nowe teksty przetłumaczone przez kuratorkę Dominikę Górecką, a także osoby autorskie, które opowiedzą o pisaniu dla nastoletniej publiczności. Hasło „Moje serce mówi” oddaje charakter festiwalu, który zachęca do eksploracji emocji i poszukiwania własnego głosu.
Przestawienia będzie można obejrzeć na scenach warszawskich teatrów, instytucji regionu i w Ambasadzie Szwecji. Spektaklom towarzyszyć będzie Klub Dobrej Rozmowy, czyli spotkania prowadzone w duchu pedagogiki teatru. Nie zabraknie rozmów, warsztatów i networkingu.
Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem.