Otaczać się przyrodą, swawolić w parkach i ogródkach działkowych, ale dbać też o regularny, serdeczny kontakt z kulturą. Aby zachować równowagę proponujemy zwiedzać, słuchać, czytać, konstruować, sprawdzać i być za pan brat z kulturalnymi wydarzeniami. A jest co robić w kwietniu: premiera kinowa kolejnego filmu z serii o Szkole magicznych zwierząt, warsztaty związane z wyczekiwaną wystawą Mariji Prymaczenko, ostatniej w siedzibie MSN nad Wisłą oraz koncerty. Łapcie to dobro!
#1 WARSZAWA: CO JA WIDZĘ W NASZYM OGRODZIE?
Obrazy Prymaczenko przyciągają kolorem, szaloną florą i nieokiełznaną fauną. Ukraińska artystka, której prace podziwiać można w stołecznym MSN na wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” to znakomita okazja by obserwować także bukiety polnych kwiatów, owocowe sady czy wijące się pnącza. W następstwie wycieczki po wystawie, stworzycie kolażowy ogród z tkanin, a każdy z uczestników będzie mógł zrobić swoją własną magiczną roślinę. Nie możemy się doczekać!
Więcej o warsztatach przeczytacie tu.

#2 WARSZAWA: WYSTAWA SZYDEŁKOWYCH ILUSTRACJI Z NAJNOWSZEJ KSIĄŻKI JUSTYNY BEDNAREK
Gratka dla fanów prześmiesznej sagi o uciekających skarpetkach Justyny Bednarek. Najnowsza książka pisarki wypełniona jest dzierganymi ilustracjami świętych, od tych z najdawniejszych epok po czasy współczesne. Prace Anny Salamon zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie, zorganizowanej przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z wydawnictwem Świetlik. Tak oto prace znanej między innymi ze współpracy z wyd. Dwie Siostry ilustratorki, przygotowane do książki ,,Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” doczekały się własnego wydarzenia, otwartego na ciekawskich zwiedzających w każdym wieku. Ładne Bebe objęło matronat nad wystawą.
Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod tym adresem.

#3 WARSZAWA: LET’S DOC 2. FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH DLA MŁODEJ WIDOWNI
Chodźcie na LET’S DOC. Już 13 kwietnia zacznie się druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni, a to znakomita sposobność by zapoznać się z kinem dokumentalnym. Święto dokumentów potrwa cały tydzień w stacjonarnej formie w Kinotece PKiN oraz aż do 5 maja w wersji online na platformie VOD. Szczególnie polecamy wam film „Linda i Irina”, portret życia dwóch najlepszych przyjaciółek, mieszkających we Francji i stojących w obliczu definiujących ich przyszłość decyzji. Równie zachęcająco zapowiada się film ,,Moja siostra” Mariusza Rusińskiego, dokumentujący historię uzdolnionej artystycznie dziewczyny szukającej wyjścia z uzależnienia.
Informacji o festiwalu szukajcie tu.

#4 WARSZAWA: WARSZTATY WOKÓŁ TWÓRCZOŚCI SARY LUNDBERG
Pod koniec kwietnia na warszawskich Bielanach odbędą się wyjątkowe warsztaty inspirowane twórczością Sary Lundberg, autorki książki ,,Ja i inni” albo ,,Spacer z kotem”. Przez niezwykły świat opowieści spod znaku Lundberg, poprowadzą was tłumaczki Anna Czernow i Agnieszka Stróżyk. Wspólnie z nimi zbadacie, co łatwiej wyrazić kolorem i kształtem, dlaczego zielony kolor uspokaja, a czerwony parzy, i jak znaleźć właściwe słowo? Dowiecie się także, czym jest książka obrazkowa i jak wygląda proces jej powstawania od A do Z. Ciekawe!
Więcej o warsztatach przeczytacie tu.

#5 WARSZAWA: ENE DUE RABE – KONCERT DLA DZIECI
W niedzielę 14 kwietnia w Filharmonii Narodowej wydarzy się wyjątkowy koncert, wypełniony po brzegi żartobliwymi wierszykami, wyliczankami i trelami ptaków śpiewających ptasią symfonię. Każdy będzie mógł użyć w trakcie koncertu swojego głosu. I jeszcze jedna ważna sprawa: aby dopełnić śpiew oryginalnym akompaniamentem, na koncert zabierzcie ze sobą dwa małe patyczki. Do zobaczenia na Jasnej 5.
Więcej o koncercie dowiecie się stąd.

#6 WARSZAWA: KWIECIEŃ W DOMU KULTURY PRAGA
Wszystko wskazuje na to, że kwiecień spędzimy w Pałacyku Konopackiego. Od seansów filmowych przez wystawy, spektakle i koncerty dla dzieci – obfitość zdarzeń sprawia, że nasze stopy same obierają kierunek: Strzelecka 13. Będzie różnorodnie, wesoło, rozwijająco. Nie może was tam zabraknąć.
Informacje o wydarzeniach są tu.

#7 WARSZAWA: UKULELKI DLA DZIECI
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło wam się szarpnąć za 4 struny ukulele, wydobywając z drewnianego pudełka parę słodkich dźwięków, te zajęcia mogą się wam spodobać. W każdą środę w Muzeum Chopina odbywają się warsztaty z gry na uku, którą wprowadzą do gry amatorów, ale też pozwolą rozwinąć skrzydła wtajemniczonym. Pod czułym okiem rytmiczki Anny Maligi-Poprawskiej zaprzyjaźnicie się z tym wdzięcznym instrumentem. Warto spróbować.
Więcej o wydarzeniu poczytacie tu.

#8 PREMIERA ,,SZKOŁY MAGICZNYCH ZWIERZĄT. TAJEMNICA SZKOLNEGO PODWÓRKA”
Czy wiecie, że w piątek 5 kwietnia na ekrany kin trafiła Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka? Jest to adaptacja książki Margit Auer oraz kontynuacja filmowego hitu, który zebrał w Polsce 140-tysięczną widownię. Najnowsza odsłona niezwykłych przygód uczennic i uczniów zaczarowanej szkoły zachwyciła widownię 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty, zwyciężając w plebiscycie publiczności. Nie przegapcie drugiej szansy zobaczenia tej angażującej opowieści, wypełnionej piosenkami, historiami pierwszej miłości i wielu trudnych decyzji. Kroi się zabawa na 102!
Informacje o filmie znajdziecie tu.

#9 KICIA KOCIA PONOWNIE NA WIELKIM EKRANIE! NOWE ODCINKI I SZANSA NA KINOWE SPOTKANIE Z REZOLUTNĄ KOTKĄ JUŻ OD 26 KWIETNIA!
Animacje z kotką w roli głównej to dla dzieci nie tylko masa świetnej zabawy, ale przede wszystkim okazja do nauki cennych lekcji życiowych. Uwielbianą kotkę oraz jej przyjaciół – Packa, Adelkę i Julianka – czekają nowe perypetie. Tym razem spędzimy z nimi dzień w przedszkolu, zobaczymy, jak poznają nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem. Kicia Kocia pokaże nam także, jak uczy się jeździć na rowerze i jak pomaga dziadkowi zbudować szafkę dla babci. Na Kicię Kocię zawsze można liczyć!
Więcej informacji znajdziecie tu.
