diy

Chodnik jest nasz!

Kreda domowa czy lody na patyku?

Chodnik jest nasz!

Przyznamy Wam się do czegoś. Jesteśmy z trochę innej planety. Nasze dzieci nie do kónca wiedzą co to jest IPad. Nie są na bieżąco z kreskówkami na Mini Mini, a konsola to słowo, które jeszcze nie istnieje w ich słowniku. Wiemy, wiemy – wszystko przyjdzie z czasem i co więcej – wcale nie zamierzamy się przed tym bronić. Ale póki co szukamy inspiracji unplugged – bo wierzymy, że one tworzą bliskość, mobilizują do twórczych wspólnych działań i oddziałują na zmysły bardziej niż pociągnięcia palcem po ekranie.

Dlatego wspólnie z innymi rodzicami z planety unplugged chcemy stworzyć przewodnik fajnych i kreatywnych zabaw z dziećmi, pobudzających aktywności dzięki którym chwile spędzone razem będą niosły ze sobą efekt w postaci dzieła, czy po prostu fajnych wspomnień. Pamiętacie Dziennik Podróży Agi? Nawet nie wiecie jak bardzo nas cieszy, że stał się inspiracją dla tak wielu z Was do stworzenia rodzinnych notatek z podróży.

Tym razem wspólnie z Moniką z Paper Planes przygotowaliśmy dla Was przepis na domowe kredy. Cieszymy się, że”Zrób to sam” to dla niej żadne wyzwanie, raczej fajny pomysł na spędzanie czasu z Kajtkiem, taki codzienny, rodzinny i analogowy. No dzieciństwo bez prądu w czystej postaci. Bo najlepiej im się tworzy w pełnym, trzyosobowym składzie. Zobaczcie, ile frajdy sprawiało tej sympatycznej bandzie ukręcenie a potem rysowanie własnoręcznie wykonaną kolorową kredą po parkowych chodnikach. I granie w klasy! Zainspirujcie się!
kredy_38kredy_34

 

Kredy handmade

Potrzebne będą:

papierowe kubeczki lub szklane miseczki
łyżki do mieszania
drewniane patyczki do lodów
1 kg gipsu modelarskiego
farby: mogą być zwyczajne plakatówki lub tempera, która da nam intensywniejsze barwy (nie polecam barwników spożywczych – farbują ręce)
ciepła woda
foremki do lodów, ale mogą być też foremki do muffinek, plastikowe lub sylikonowe*

*wtedy kredy będą miały fantazyjne kształty

kredy_03 kredy_01

UWAGA: aby uzyskać klasyczne podłużne kredy, można wykorzystać rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych. Należy jednak wyłożyć je w środku papierem do pieczenia i z jednej strony zrobić denko z papieru.

Przygotowanie:

Proporcje przy wykonywaniu domowej kredy są proste: na 2 części gipsu dajemy jedną część wody (np. pol kubeczka gipsu + 1/4 kubeczka wody). Mieszamy szybko.

kredy_05

kredy_07

Gdy powstanie gęsta masa dodajemy farbę, aż do uzyskania pożądanego koloru. Powinny wystarczyć dwie-trzy łyżki stołowe. Jeśli masa jest zbyt gęsta dodajemy odrobinę wody, gdy zbyt rzadka dosypujemy troszkę gipsu.

Przekładamy masę do przygotowanej formy i wkładamy patyczki (w wersji z lodami). Czynności należy wykonywać sprawnie, bo gips szybko zastyga, dlatego warto robić każdy kolor osobno.

kredy_17

kredy_10 kredy_12 kredy_15 kredy_16 kredy_18 kredy_19

Jeśli robicie kredy w niedużych formach, po 30-40 minutach gips jest na tyle twardy, że można go wyjąć i następnie należy pozostawić na co najmniej 4 godziny do wyschnięcia. Potem nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za ozdabianie okolicznych chodników!

kredy_22

kredy_23 kredy_31

kredy_42

kredy_37

Dzięki Monika za super inspirację!