przegląd książek

Bohaterowie się złoszczą

przegląd książek

Bohaterowie się złoszczą

Beztroska, spokój, zadowolenie – to nasze ulubione towarzystwo. Złości staramy się unikać, trudno nam ją zaakceptować, ale nie da się jej wyeliminować. I całe szczęście.

Złość jest nieprzyjemna dla złoszczącego się, ale również dla kogoś obok. Złoszczenie bywa wyczerpujące i spycha nasze dzieci, tak samo jak nas, w otchłań bezradności. Ta trudna emocja jest nam wszystkim jednak bardzo potrzebna, pozwala zmierzyć się z niepowodzeniem, oczyścić pole i iść dalej. Zerknijcie, jak robią to bohaterowie z naszych ulubionych książek.

*

Wielka złość małego zajączka, The big anger of a little Hare” / Monika Filipina / Ezop

Poznajcie Zacharego, w złoszczeniu się osiągnął mistrzostwo w wadze ciężkiej. Złość jest jego pierwszą odpowiedzią na wszystko. Skąd się bierze? Dlaczego stała się jego znakiem rozpoznawczym? Jak się jej pozbyć? To pytania, które nie dają spokoju grupie jego przyjaciół. Czy mały czerwony rowerek rozwiąże ten problem, skoro inne metody zawiodły? Zdradzę wam sekret, nerwy lubią się poruszać, wiedzieliście o tym? Dowiedzcie się tego w dwóch językach.

Książkę kupicie tu.

Ładnebebe jest patronem mediowym tytułu.

*

Złota Różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci” / Heinrich Hoffmann / ilustracje: Justyna Sokołowska / Egmont

Może przyprawić o ból brzucha. Ze śmiechu. Pozycja dla frustratów, złośników, niegrzecznych i łobuziaków. Sami zdecydujcie – dla was czy dla waszych dzieci. Bo kto w XXI wieku ma większą winę na sumieniu: wiercący się Pawełek czy bijący go za to tata? Wierszyki sprzed ponad stu lat nie trafiają już do nas dosłownie, bo metody wychowawcze zmieniły się zasadniczo, ale fantastyczny przekład książki dostarcza nam dużo dobrej zabawy. Jeśli nie macie poczucia humoru, nie sięgajcie po tę książkę, jeśli jednak jest odwrotnie, ta pozycja rozbawi was do łez.

Książkę kupicie tu.

*

Doris ma dość” / Pija Lindenbaum / Zakamarki

Doris czuje, że ostatnio życie toczy się niesprawiedliwie. Brat korzysta z jej roweru bez pytania. Mama karze założyć wizytową sukienkę, kiedy ona wybrała marynarski kostium. Uwagi o nim, że dzidziusiowy i za mały dolewają oliwy do ognia, a ogień buchnął już wielkim płomieniem. Doris ma dość! Potrzebny jej dystans i chwila dla siebie, ucieknie z domu i wszyscy zobaczą, jak źle postąpili. Ciekawa przed nią podróż, tyleż daleka, co bardzo wewnętrzna. Któż nie ma potrzeby ucieczki na koniec świata, kiedy złość nie pozwala sobie znaleźć miejsca. Niech się gubi w drodze, by powrót przyniósł ukojenie. Abstrakcja, tak bardzo bliska Pii, świetnie dopełnia historię.

Książkę kupicie tu.

*

Ależ, Bolusiu!” / Barbro Lindgren / ilustracje: Olof Landström / Zakamarki 

Kolejny bohater, którego złość wyprawia w drogę. Kolejny, który czuje się niezrozumiany i ignorowany. Mama tylko sprząta i chrumka, a do tego chce wyszorować prosiaczka i jego przyjaciela. Tego Boluś już nie zniesie i idzie szukać nowego domu dla siebie i Chrumtaska. Przygody, które ich czekają, pozwolą zapomnieć o złości i skutecznie się jej pozbyć. Boluś w swoich emocjach jest uroczy i rozbrajający, a powody jego złości wcale nie wyglądają na wyssane z palca. Do refleksji.

Książkę kupicie tu.

*

„Billy jest zły” / Birgitta Stenberg / ilustracje: Mati Lepp / Ene Due Rabe

Billy budzi się z nowym, nieprzyjemnym uczuciem. Czy to dlatego, że nie ma w łóżku misia? Może, ale dzień się toczy, a złość przybiera na sile. Wszystko jest irytujące, nie takie, jak powinno być. Brzydkie i nieprzyjemne stają się osoby, sytuacje i zjawiska, które nigdy wcześniej takimi nie były. Billy jest zaskoczony i zaskakuje, bo takiego Billy’ego też nikt wcześniej nie znał. Sytuację wyjaśni kichnięcie i gorące czoło, a troska mamy i przyjaciół uspokajają chłopca. Skąd się wzięła ta złość i co tak naprawdę ją spowodowało zastanowi chłopca, ale pewne pytania pozostają w życiu bez odpowiedzi.

Nakład książki jest już wyczerpany, warto poszukać jej w bibliotekach.

 

Polećcie nam książki o irytacji, które podobają się waszym dzieciom. Dobrze jest się zmierzyć ze złością w lekturze, może to prowadzić do bardzo ciekawej rozmowy, po której ta wybuchowa emocja, nie będzie wyglądać już tak samo.