Bobo Choses: To Make a Garden

Ogrodowa partyzantka

Co robić kiedy populacja pszczół maleje z każdym dniem? Zakładać ogrody! Do tego namawia wiosenno-letnia kampania marki Bobo Choses.

Najnowsza kolekcja hiszpańskiej marki to hymn pochwalny dla lata, wakacyjnej laby i soczystych owoców. Truskawkowy sok, kapiący po brodach i klejący paluszki, to dzieło pracowitych owadów, którym nie powinno się przeszkadzać. Im usilniej ingerujemy w zapylanie roślin, tym większe szkody powodujemy. Jakie? Poczytajcie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

RATUJ PSZCZOŁY

Czy wiecie, że co trzecia łyżka spożywanego przez nas jedzenia zależy od procesu zapylania? To pokazuje, w jak wielkim jesteśmy kłopocie. Liczba pszczół z każdym rokiem maleje, a to ze względu na pestycydy i nawozy sztuczne, którymi wielu rolników obficie i beztrosko spryskuje swoje plony. Chemizacja oraz pasożyty wywołujące choroby pszczół przyczyniają się stopniowo do ekologicznej klęski. I choć temat nagłaśniany jest od kilku lat – powstał nawet odcinek serialu Black Mirror o robo-pszczołach – a w wielu krajach robotę pszczół wzięli na siebie ludzie, wielu z nas wciąż naiwnie myśli, że problem jest przeskalowany. Czyżby?

SZANUJ BŁĘKIT, SIEJ ZIELEŃ

I zmieniaj się nieustannie na lepsze. Załóż z przyjaciółmi warzywny ogródek. Piel grządki, siej fioletowe kalafiory i zieleniejący groszek. Na głowę wsuń tęczowy kapelusz, a stopy odziej w kalosze lub upstrzone wisienkami drewniaki. I śmiałym gestem rozrzucaj nasiona, zasypuj i podlewaj. Wśród grządek poruszaj się ostrożnie, jak na czułego ogrodnika przystało. A po skończonych zasiewach zadrzyj nos i całą resztę głowy w niebo. I wpatruj się w wędrujące żółwim tempem po błękicie obłoki. Zasłużyłeś.

RÓB DOBRZE

Gdy wybierasz nasiona, kieruj się radami babci. Kiedy zaglądasz do ula, miej na sobie pszczelarski kapelusz z siatką. A kiedy kupujesz ubrania, korzystaj z naturalnych, barwionych ekologicznie tkanin i przewiewnych krojów, co to podążają za rozbieganą wśród drzew sylwetką. Sukienki w ptasie printy, pasiaste topy, nakrapiane owocami szorty i kamizelki z denimu spiszą się w roli ogrodniczego umundurowania. Zniosą czołganie po ziemi i kąpiele pod parasolem. Czekaj cierpliwie na plony i niczego nie przyspieszaj. Rób dobrze i nie przestawaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.