#TęczowyPiątek

Stańmy po stronie młodzieży

Jest taka sytuacja, w której aż 75% matek i ponad 87% ojców odtrąca swoje dziecko. Tak dzieje się w chwili, kiedy ujawni ono swoją homoseksualność. Trzy z czterech matek odwrócą się wtedy plecami. Formy nieakceptacji są różne: przemoc psychiczna, przemoc fizyczna, wyrzucenie z domu. Połowa nastolatków nieheteroseksualnych w ogóle nie podejmie rozmowy z rodzicami w obawie, że tego nie udźwigną. Ta tajemnica sprawi z resztą, że relacja między nimi będzie się rozpadać.

Większość rodziców dzieci LGBT ma poczucie winy, uważają, że coś zrobili źle, skoro dziecko odstaje od szeregu. Zamykają się w obawie przed otrąceniem przez dalszych członków rodziny. Wszyscy czują strach. Trudno z tym strachem dyskutować, XXI wiek nie różni się od poprzedników, sytuacja mniejszości jest tak samo trudna.

Podobno w każdej klasie jest jedno dziecko będące gejem, lesbijką, osobą biseksualną lub transpłciową. I one chciałyby żyć, normalnie. Tolerancja, szacunek, otwartość – wartości, które deklaratywnie chcemy wpajać naszym dzieciom, mają już gwiazdki, w odnośnikach małym drukiem wypisane są wyjątki. Lista jest coraz dłuższa, środowisko LGBT zdają się być wytłuszczone boldem. Za to, kim są, codziennie spotyka ich agresja i ostracyzm ze strony rówieśników. Wsparcie w domu uzyska niewielka grupa. Druzgocące statystyki mówią o depresjach i próbach samobójczych większości z nich.

Trudno jest mi wejść w buty rodzica, który decyduje się zaprzeczyć istnieniu swojego dziecka takim, jakie ono jest. To historie o cierpieniu i samotności. Wiem, że dzieją się i będą się działy obok mnie i moich dzieci. Ostatnie burze wokół edukacji seksualnej pokazują, że żyjemy w społeczeństwie zagubionym i zamkniętym. Mylącym pojęcia, niestawiającym pytań, myślącym niechętnie, rzadko samodzielnie. Nikt nam o tym nie mówi, ale my, rodzice budujemy ten świat. To, w jakiej jest teraz kondycji, jest też naszą odpowiedzialnością.

W najbliższy piątek w szkołach odbędzie się akcja Tęczowy Piątek, w tym roku pod hasłem „Stoję po stronie młodzieży”. Do akcji może dołączyć każdy – wystarczy wrzucić na media społecznościowe post z hasztagiem #TęczowyPiątek lub skorzystać z przygotowanej przez Kampanię Przeciwko Homofobii nakładki na zdjęcie profilowe. Szkoły znajdą też wszystkie potrzebne materiały.

Dołączycie?

Dane przywołane w tekście pochodzą z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki tych badań zostały opublikowane w raporcie „Sytuacja społeczna osób LGBT A” dostępnym na stronie organizacji: www.kph.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *