Dziecko jak sitko

Niebycie jako forma adaptacji

Znam dziecko, które budowało się z niebycia.
Mówiono: dziecko takie ładne, tak ładnie nie jest.

Słowo znikanie ma 17 synonimów w słowniku: dematerializacja, ginięcie, marnienie, niknięcie, obumieranie, przepadanie, topnienie, ubywanie, więdnięcie, zamieranie, zanikanie, wyparowanie, zniknięcie, stronienie, uchylanie, unikanie, wykręt.

Niebycie to forma adaptacji w życiu, które zewsząd wymaga od ciebie znikania. Masz problem? Nie miej. Masz emocje? Stłamś. Masz potrzeby? Poczekaj. Chcesz ufać? Uważaj. Masz ciekawość? Wyłącz. Masz prawa? Nieprawda. Jesteś dzieckiem? Nie bądź.

Trudno się dematerializować. Ale czy łatwiej jest ubywać albo zamierać? Jak ci jest, kiedy myślisz o dziecku, które przepada albo unika? Rzeczywistości unika i siebie. Innych unika na wypadek, gdyby nie umiało właśnie teraz, w towarzystwie, zaprzeczyć swojemu istnieniu, a wie już boleśnie pewnie, że cena za bycie bywa wysoka. Wstyd, strach, odrzucenie. Umiejętność zamierania wydaje się być nie do przecenienia, by przetrwać.

Masz być grzeczne.

Masz być lepsze.

Masz być inne niż jesteś.

Nie dyskutuj.

Nie przeszkadzaj.

Nie.

Niebycie jest formą istnienia, pełną dziur, pustek i tęsknot. Znam dziecko, które w środku jest jak sitko. Krzyczy, kiedy jestem dorosłym, przy którym moje dzieci nie chcą być.

5 odpowiedzi do “Dziecko jak sitko

  1. To chyba najbardziej pruszający tekst, jaki przeczytałam w tym temacie… Zajmuję się „niebyciem” zawodowo, ale żadne elaboraty naukowe i statystyki nie poruszą serca tak, jak sztuka – kilka tonów, które docierają właśnie TAM, kilka słów, które splatają się z tysiącem własnych doświadczeń, obaw i jednocześnie modlitw. Trochę dech zaparło i zatrzymało dłoń z przekąską w połowie drogi, ale – dziękuję za ten tekst. Pozdrawiam, Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *