Blisko, bliżej, skóra do skóry

O kangurowaniu

Bliskość, dotyk – lek na całe zło, bez recepty i bez kolejek. Do stosowania w nielimitowanej ilości, a najlepiej od pierwszych minut życia. Dziś o kangurowaniu i cudach, jakie może zdziałać dotyk. Przytulamy się?

W maju jest obchodzony Światowy Dzień Kangurowania, ale my apelujemy o dawkę przytulania codziennie. Noworodkom kontakt ze skórą daje poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres, uspokaja. A nam? O bliskości rozmawiam z Moniką Jodłowską, doświadczoną położną, certyfikowanym doradcą laktacyjny, ekspertką Medbest. Podglądamy czułe momenty między Joanną a jej małą Zosią. Ściągamy ubrania! 

One dwie, wpatrzone w siebie są chodzącą, a właściwie… leżącą reklamą bliskości. I nie jest ważne, czy nago, czy w ubraniu, w specjalnej koszulce do kangurowania, czy po prostu w pieluszkach wielorazowych Puppi… Serce do serca. Kto się nie wzruszy przy tych kadrach?

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

*

Kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry. Czym się różni od noszenia w chuście?

Kangurowania, czyli kontaktu nagiego ciała dziecka ze skórą matki bądź ojca, nie można porównać do chustonoszenia. Dziecko przylega całym nagim ciałem do ciała rodzica, słyszy bicie jego serca, czuje ciepło ciała dorosłego, kolonizuje się bakteriami ze skóry. Chusta jest formą transportu, dziecko i rodzic są ubrani, a kangurowanie jest formą kontaktu i relacji między rodzicem, a nowo narodzonym dzieckiem.

Czy jest to metoda stosowana tylko przy wcześniakach?

Metoda kangurowania powinna być stosowana u wszystkich dzieci. Ogromne zalety takiej formy relacji ma kangurowanie wcześniaka, dziecka z licznymi zaburzeniami, ale dzieci zdrowe też czerpią wymierne korzyści. Zachęcam, aby rodzice kangurowali swoje maleństwa po porodzie, na oddziałach położniczych, a przede wszystkim w domu. Kangurowanie fantastycznie wycisza dzieci w trakcie trudnych momentów jak kolki czy ząbkowanie. 

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Podobno już w latach 70. wykryto, że kangurowanie zmniejsza śmiertelność noworodków! Na czym dokładnie polega dobroczynny wpływ dotyku?

Dzięki kontaktowi „skóra do skóry” noworodek po porodzie uspakaja się, przeżywa mniejszy stres związany z porodem, trafia w ramiona matki, gdzie może się ogrzać. W pierwszych dwóch godzinach dziecko podejmie próby uchwycenia piersi, a z czasem zainicjuje laktację. Dla kobiety po porodzie kontakt z nowo narodzonym dzieckiem, oprócz wymiaru emocjonalnego, ma też wymiar zdrowotny, ponieważ noworodek leżąc na brzuchu matki, swoim ciężarem i ssaniem piersi przyczyni się do efektywniejszego obkurczania mięśnia macicy. Podczas cięcia cesarskiego kangurować może ojciec. Kiedy dziecko jest urodzone poprzez operację i nie przechodzi przez kanał rodny, jest uboższe we florę bakteryjną, tak bardzo potrzebną mu do zdrowego funkcjonowania. W kontakcie ze skórą ojca kolonizuje się z bakteriami ze skóry, a nie nabywa flory bakteryjnej szpitalnej. U wcześniaków, zwłaszcza u dzieci skrajnie niedojrzałych, na torsie rodzica stabilizuje się oddech, wyrównuje się praca serca, utrzymuje się stała temperatura. Wcześniaki w inkubatorach są narażone na liczne stresowe sytuacje – dziecko tulone w ramionach rodzica mniej się boi, czuje się bezpieczne, więc szybciej zdrowieje. 

 

 

Czy na naszych oddziałach położniczych stosuje się tę metodę zaraz po urodzeniu dziecka? Czy mama może tego wymagać od personelu? 

Polskie szpitale stosują metodę kontaktu skóra do skóry, czyli kangurowania bezpośrednio po porodzie, o ile stan matki i dziecka na to pozwala. Musimy pamiętać, że podczas fizjologicznego porodu może się przydarzyć sytuacja, w której matka bądź dziecko będą potrzebowali natychmiastowej pomocy medycznej. Kangurowanie można zastosować w późniejszym czasie, kiedy matka i dziecko będą gotowi. W książeczkach zdrowia dziecka personel medyczny musi odnotować, czy kontakt skóra do skóry był, a jeśli od niego odstąpiono lub skrócono jego czas do poniżej 2 godzin, należy podać przyczynę. Każda kobieta i dziecko mają zagwarantowane kangurowanie. 

O tej metodzie nie słyszy się zawsze w szkołach rodzenia, jakie są akcje edukacyjne, które szerzą wiedzę wśród mam?

Od maja 2017 roku promowana jest Kampania Rodzice KanguryCelem kampanii jest szerzenie świadomości i znaczenia kangurowania, uwrażliwienie rodziców na znaczenie tego rodzaju kontaktu w rozwoju dziecka już od pierwszych chwil po narodzinach, uświadomienie rodzicom przysługujących im praw, zachęcenie do kontynuacji kangurowania w warunkach domowych. Staramy się promować zalety płynące z „rodzicielstwa bliskości” oraz dotarcie do środowisk medycznych, by dbały o umożliwienie rodzicom takiego kontaktu. 

 

Kangurowanie wygląda na łatwe, czy coś będzie nam potrzebne?

Do kangurowania potrzebne są dobre chęci i wygodna kanapa bądź fotel. Rodzic zdejmuje ubranie z klatki piersiowej i gołego maluszka brzuszkiem przytula do własnego ciała. Oboje znajdują się w pozycji półsiedzącej. Ze względu na panujący klimat w Polsce proponuję okryć dziecko od strony plecków. Dostępne są specjalne koszulki do kangurowania, dzięki którym dziecko jest w stałym kontakcie ze skórą rodzica, ale też nie traci ciepła od strony grzbietu. Maluch może zostać w pieluszkach.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

 

 

*

Zosia momentalnie zasypia, a ja wiem, że wrócę z tego spotkania z setką zdjęć, kadrów bliskości i intymności, która być może powinna zostać tylko dla nich. Ale jak się tu takimi zdjęciami nie dzielić? Przytulajcie się na zdrowie!

 

Zdjęcia: Ewa Przedpełska

rozmawiała: Kasia Karaim

modelki: Joanna i Zosia

ubrania: pieluszki Puppi, koszulka Medbest

 

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.