Blanka piłkarka

Reserved – pasje zarezerwowane dla dzieci

Mundialowe szaleństwo przed nami. Jedni wlepieni w telewizory, inni wręcz przeciwnie – korzystający w tym czasie z wolnych ulic i tras rowerowych, zadowoleni, że pół Polski zostało w domach. My wiemy, gdzie znajdziemy małą Blankę i komu będzie kibicować!

Polska gola! Mało rzeczy tak jednoczy, jak kibicowanie drużynie narodowej. Zanim ogarnie nas zewsząd piłkarski spam, robimy sobie rozgrzewkę i to w naszym stylu. Bez tłumów, bez dziennikarzy, bez fauli i czerwonych kartek. Wraz z Reserved odkrywamy kolejną pasjonatkę, bo przecież piłka nożna to nie tylko chłopięcy świat! Podanie z prawej, podanie z lewej, mały drybling i piłka ląduje w siatce na boisku Ożarowianki, i to razem z Blanką! Bo dziś nie obowiązują żadne piłkarskie reguły.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

T-shirt Polska Gola / szorty dresowe

 

Magda, mama czwórki, znajduje czas i nie ukrywajmy – siłę, by wspierać córkę w jej zajawce piłką nożną. Nie o plakaty z Lewandowskim i zbieranie kart dziewczynce chodzi. Co tydzień Blanka stawia się w klubie, by biegać i wyciskać siódme poty na treningu. Dziś zabiera nas do swojego klubu, biegamy razem z nią, a właściwie za nią, przepuszczamy trzy gole i w tropikalnych temperaturach tej środy czujemy się w Ożarowie jak na brazylijskim stadionie Maracanã.

 

Jak opowiada Magda, klub piłkarski znalazł się sam, i to przez całkowity przypadek. Sąsiadka poleciła Blance treningi w klubie, chciała zapisać tam też swoją córkę i szukała jej towarzystwa. Widziała, że Blanka na podwórku biega wciąż za piłką! Czy to fajna pasja dla dziewczynki? Magda nie ukrywa, że nie podoba się jej, w jaki sposób córka musiała walczyć o uznanie chłopców w grupie. Początkowo niegrzecznie się do niej odzywali i nie chcieli z nią grać. – Musiała pokazać, że naprawdę jej to wychodzi, żeby zostać zaakceptowana – wspomina Magda. – Piłka nożna to nie jest sport wysokiej kultury, spójrzmy prawdzie w oczy, ale… moja córka kocha biegać za piłką, a ja jestem dumna, kiedy widzę, jak rozwija przy tym skrzydła. Starałam się tłumaczyć jej, że zdanie chłopców na jej temat, kiedy jej nie znają, nie jest istotne, że każdy w życiu może jej nie lubić, krytykować, przezywać, oczerniać, tak samo jak kochać, lubić czy czekać na spotkanie! Najważniejsze, żeby siłę do działania znalazła w sobie i była pewna, że to, co robi, robi najlepiej jak potrafi – opowiada Magda.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

T-shirt z cekinami / kurtka dżinsowa / spódnica / tenisówki we wzory

Miło spojrzeć na błysk w oku, zarówno małej piłkarki, jak i dumnej mamy. – Tak, cieszę się, kiedy opowiada mi o tym, jak strzeliła gola. Jestem z niej dumna, choć nie ukrywam, że mało mam czasu na podziwianie jej na boisku. W zasadzie samo dowożenie na trening z dwójką małych dzieci wystarczająco mnie obciąża. Może teraz, gdy zrobiło się cieplej, będziemy mogli wszyscy popatrzeć, jak gra na odkrytej murawie – dodaje Magda. Oj tak, dziś niezły tego przedsmak, bo mimo upałów, Blanka serwuje nam serię celnych rzutów na bramkę. Potem zasłużony relaks w strefie kibica! A może i drzemka?

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bluza z frędzlami / czapka z daszkiem

 

*

Zmęczona, spocona, ale w swoim żywiole, Blanka przemierza boisko, a my niesportowym truchtem podążamy za nią, z obiektywem, wózkiem i rodzeństwem. Pan, który właśnie wkracza na swoim traktorku, by pielęgnować spaloną słońcem murawę, mruży oczy i drapie się w głowę. Tyle kobiet na boisku…

Blanka, zatrzymaj się na chwilę! Od kiedy lubisz piłkę, pamiętasz jak to się zaczęło? 

Zaczęło się to tak, że w szkole grałam z kolegami na boisku, a potem zaczęłam na osiedlu. Codziennie grałam i była to dla mnie przyjemność. Mama mojej koleżanki, sąsiadki, zaproponowała mojej mamie i mi miejsca na Ożarowiance i po krótkim czasie zaczęłam tam chodzić na treningi. Moja koleżanka po kilku miesiącach przestała trenować, a ja zostałam i chodzę tam do dziś!

Co ci się w piłce najbardziej podoba? 

W piłce podoba mi się to, że dużo się biega, a ja kocham biegać, i że kopie się piłkę i strzela gole!

A jak wygląda wasz trening?

Treningi rzadko są takie same, ale wygląda to tak: przychodzimy i zaczynamy rozgrzewkę. Potem robimy różne ćwiczenia, a pod koniec gramy mecz.

Na pewno kibicujesz twojemu klubowi, a myśląc o klubach w Polsce – komu dopingujesz?

Tak naprawdę to nie mam ulubionego klubu z Polski, ale poza Polską chyba Real Madryt, FC Barcelona i Bayern Monachium!

Czego w piłce nie lubisz? Obdartych kolan?

Wszystko w piłce lubię, może poza tym czasem, kiedy na treningach chłopaki mnie wyzywali, byli niemili i przeklinali… Ale teraz są mili i chcą ze mną grać.

Co doradzisz komuś, kto chce dopiero zacząć grać?

Myślę, że powinien się nie przejmować komentarzami innych i zająć się grą – tym, co lubi! Skupić się na tym i dawać z siebie wszystko!

Komu kibicujesz w Mundialu?

Polsce. Wiadomo! 

*

Może zabrzmi to mało patriotycznie, bo ja w Mundialu kibicuję… Blance i wszystkim małym dziewczynkom, które mimo różnych przeciwności rozpoczynają swoją przygodę z piłką. Kobiety, gola!

 

 

Zdjęcia: Lidka Dzwolak/Oh, krab

rozmawiała/produkcja: Kasia Karaim

Dziękujemy klubowi sportowemu Ożarowianka za pomoc w realizacji sesji.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.