Avakai

Polsko-litewski projekt na Kickstarterze

Justyna Zubrycka, nim wraz z litewskim programistą Matasem Patrikasem uformowała designerski duet Vai Kai (po litewsku: dzieci), pracowała jako projektantka zabawek w firmie Bajo. Cofnijmy się jednak nieco wcześniej, bo mamy doprawdy piękny powód tej wycieczki w przeszłość. Justyna doskonale pamięta, kiedy tato położył w ich białostockim domu dębowy parkiet. Jej uwagę przykuła odstająca od reszty klepka, która stała sie katalizatorem jej nietuzinkowych pomysłów. Od tego momentu snuła i konsekwentnie realizowała marzenia o lataniu, umożliwiała niesłyszącym czerpania przyjemności z muzyki i przekonywała dzieci do offline'owych zabaw. Nad tym ostatnim pracowała przez ostatni rok ze swoim zdolnym wspólnikiem w berlińskiej pracowni Vai Kai. Tam narodził się projekt Avakai, który jeszcze przez 18 dni można wesprzeć na Kickstarterze. Zaraz się przekonacie, dlaczego warto się zaangażować. ladnebebe_avakai6ladnebebe_avakai3 ladnebebe_avakai66 Przedstawiamy Wam wymarzonych kompanów zabaw! Drewniane figurki Avakai, służą do komunkowania się ze sobą, tworzenia więzi i poczucia, że jest się blisko. Do działania potrzebna jest im technologia Bluetooth, żadnych monitorów i skomplikowanych patentów. To sprawia, że Avakai nie jest ani tradycyjną zabawką, ani nowinką technologiczną; nie jest też zupełnie pośrodku. Sytuuje się gdzieś głębiej, jakby była długo oczekiwaną odpowiedzią na proste i bardzo emocjonalne potrzeby dzieci i rodziców. Ich prototypy stworzył polski tokarz, o którym opowiedziała nam sama Justyna: Znalazłam tokarza z przeszło 30-letnim doświadczeniem, który prowadzi swój rodzinny zakład w małej wiosce w woj. wielkopolskim. Wybrałam do współpracy właśnie jego spośród wielu innych firm z bardzo zaawansowaną technologią, ponieważ zależało mi na dobrym, „staroświeckim” podejściu do projektu. Wspólnie stworzyliśmy pierwsze prototypy które w dalszym ciągu udoskonalamy, omawiając kolejno każdy detal i uzupełniając nawzajem swoje umiejętności. ladnebebe_avakai_prototypes ladnebebe_wooden-toy-Avakai   Avakai mają jeszcze coś w zanadrzu. To super moce! A wszystkie istnieją po to, by pobudzać przytępioną przez wszechogarniające technologie fantazję, skłaniać dzieci do aktywności w szerszym gronie oraz zwykłego wyjścia do ludzi. Pierwszą z nich jest możliwość przesłania jednego z sześciu dźwięków z jednej figurki do drugiej. Kolejna polega na ptrzekazaniu wiadomości dotykowej o nastroju, w którym aktualnie jesteśmy. Wysłanie jej odbywa się za pomocą pieszczot. Tak! Wystarczy czule pogłaskać laleczkę aż do momentu, gdy umiejscowiona na jej brzuszku lampka przybierze odpowiedni kolor. Co więcej, superczułe moce mogą być wysyłane z jednego końca świata na drugi! Wówczas jednak, poza zwykłym połączeniem bluetooth, potrzebne będą jeszcze 2 smartfony i zainstalowana na nich darmowa aplikacja. Ale to się chyba da załatwić!

ladnebebe_avakai2ladnebebe_avakai4 ladnebebe_avakai5

Wielką siłą Avakai jest angażowanie wszystkich zmysłów a nie tylko wzroku, jak to się dzieje w przypadku większości nowoczesnych gadżetów. Poza tym ilość zabaw, w których figurka pięknie uczestniczy, jest niepoliczalna! Dość wymienić ciuciubabkę, chowanego, sardynki w puszce, poszukiwaczy skarbów, zdobądź flagę. Fajnie jest się bawić nimi w domu...

ladnebebe_avakai88 ladnebebe_avaikai444

Ale jeszcze większą frajdę poczujecie poza domem, w lesie, na podwórku czy w drodze do domu ze szkoły.

ladnebebe_avakai4 ladnebebe_avakai880 ladnebebe_avakai881 ladnebebe_wooden-toy-Avakai2

Jesteśmy żywym przykładem na to, że Avakai rozbudza kreatywne myślenie. Bo oto znalazłysmy dla uroczej figurki nowe zastosowanie! Co powiecie na przekazanie jednej laleczki maluchowi, który boi sie zasypiać sam? W ten sposób kontynuujemy rodzicielskie nauki nie odcinając się od zlęknionego dziecka grubą krechą zamknietych drzwi. Za to wysyłamy sobie przytulaski, kołysanki i uspiające zaklęcia w rodzaju: niech Ci się przyśni koszyczek wiśni.

Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami i koniecznie zajrzyjcie na Kickstarter!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.