Architektoniczne zabawki dla dzieci

Na budowę!

Nasze dzieci uwielbiają, gdy na dobranoc czyta im się D.O.M.E.K. Mizielińskich. Wiedzą, że za każdym dobrym budynkiem stoi  architekt - ktoś o fajnych pomysłach, czasem szalonej wyobraźni, kto próbuje przełożyć pomysł na cegły, szkło lub beton. Od lat ich ulubioną lekturą jest także Popville - popup book o tym, jak powstaje miasto.

Dzieciakom nie brakuje ani pomysłów, ani wyobraźni. Uwielbiają budować, kochają lego, i ciągle lepią wymyślone miasta z papieru (z placem zabaw i z otwartym basenem na głównym placu, i z całą masą skrzyżowań). Dziś przygotowałyśmy przegląd zabawek architektonicznych. Nie tylko dają pole do twórczej ekspresji i eksperymentu. Ćwiczą też wyobraźnię przestrzenną, co w przyszłości zaprocentuje łatwością w rozwiązywaniu zadań matematycznych. A może doczekamy się kolejnego pokolenia zdolnych polskich architektów?

Debiutanci zaczynają od stawiania klocka na klocku. Świetnym materiałem do ćwiczeń są kartonowe, lekkie piramidy i najbardziej klasyczne, uniwersalne drewniane klocki. Klocki Kubix świetnie się sprawdzają przy budowaniu pierwszego miasta – tu każdą wieżę możemy wykończyć wspaniałym stożkiem.

pol_pl_Klocki-drewniane-Kubix-100-sztuk-Janod--1307_1

Świetne są też wieże z drewnianych klocków, których bryły odwzorowują najsłynniejsze budynki świata. Pomysł należy do projektantów z Mitoi, kameralnej marki zabawkarskiej z Barcelony.

home

Drugi etap to pokazanie dzieciom, że budować można na naprawdę wiele sposobów. Młodsze przedszkolaki będą zachwycone klockami, która można ze sobą połączyć, jak w projekcie japońskiego studia Torafu lub jak w Tinte, kolorowych elementach łączących się za pomocą wypustek.

Następnie przychodzi czas na pierwsze klocki architektoniczne. Jesteśmy fankami łotewskich, ekologicznych zabawek Varis – możemy wybierać między klockami konstrukcyjnymi, miastem z drewna czy serią Architekt. Nasze dzieci łączą je ze zwykłymi drewnianymi klockami i mamy w domu naprawdę fascynujący plac budowy.

pol_pl_Klocki-konstrukcyjne-222-elementy-324_2

Budować uwielbiają też dzieci projektantów z Areaware – kooperatywy z Brooklynu. Zobaczcie, jaki tu wybór! My wybieramy klocki Brutalism, które pomagają komponować budynki tak, jak robią to współcześni architekci – nieraz zdawałoby się wbrew grawitacji.

AlphaBlocks_3_1024x1024 BalancingBlocks_a49d6077-371b-4e30-8c8c-580e57c0cc22_1024x1024 Blockitechture_1024x1024

Z rodzimych produkcji, szczery zachwyt wzbudzają pomysły Ringo. Uwielbiamy ich papierowe miasto, a wkrótce na rynku pojawią się też drewniane klocki-domy.

1920x1200 new-slideshow-01

Zabawką, która się sprawdza zawsze i bez względu na wiek, są drewniane miasta Muji. Zapakowane w woreczki, dają się ze sobą zabrać wszędzie i są naszą ulubioną rozrywką w podróży. Edo, Paryż, Londyn i wiele innych stają się nagle bliższe. Poznajemy je przestawiając budynki według własnej koncepcji, to jest dopiero moc!

 

Fani kolorowanek mogą odnaleźć znane miasta także w papierze, na przykład w serii trójwymiarowych obrazków przygotowanych przez Mon Petit Art.

60256b79dc3b21019acb37ea1d035840

Absolutnie fantastyczną zabawę zapewniają zestawy elementów łączących Makedo. Okazuje się, ze klocki nie są potrzebne, że budować możemy z wszystkiego – wykorzystajmy stare pudła, kartony, opakowania po żywności, kubeczki czy papierowe talerze, a wtedy sami możemy decydować o skali i zastosowaniu naszej konstrukcji.

Makedo_Windball_TanakaSatoshi_300dpi

Zostaje nam jeszcze oczywiście klasyka, czyli Lego. Im prostsze klocki, tym lepiej dla małego architekta lub architektki, dlatego lepiej – zamiast tematycznych zestawów 0 wybierać te bazowe, konstrukcyjne. Nie każdy wie, że Lego stworzyło całą dodatkową serię Architecture, w której znajdziemy między innymi zestawy z modelami najbardziej znanych budynków. My wybieramy pudełko z klockami, które pozwoli nam budować według własnych pomysłów: to coś dla starszych dzieci i dla dorosłych.

7190tzDyaZL._SL1464_

Na koniec jedna z pierwszych architektonicznych zabawek  – karty Eamesów zaprojektowane w 1952 roku. Nacięcia na bokach pozwalają na budowanie lekkich, sprawiających przyjemność dłoniom i oczom struktur. Bardzo lubimy nadruki z fotografiami dzieł sztuki czy cudów codzienności.

tumblr_m8g4k7uQs31qfpqfzo1_1280-900x900

One nam przypominają, że budować można zawsze i wszędzie – z piasku na plaży, z kamyków na podwórku, z patyków w lesie. A w domu – z mebli. Tworzywem jest wszystko, reszta to wyobraźnia!

Macie ochotę na więcej? Podróżnikom polecamy wizytę w waszyngtońskim Narodowym Muzeum Budownictwa – część dla dzieci wygląda wspaniale.

Nam tymczasem pozostaje lektura bloga poświęcone architekturze i zabawie.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.