konkurs rozwój sensoryczny

6 umiejętności, które wzmacniają zabawki Lilliputiens

i konkurs dla was!

6 umiejętności, które wzmacniają zabawki Lilliputiens
Kinga Hołub

Uczą poznawać otaczający dzieci świat. Trenują samodzielność, pobudzają wyobraźnię i ciekawość. Nauce cierpliwości też z nimi za pan brat. Jakie jeszcze umiejętności i postawy wspierają zabawki belgijskiej marki?

Razem z Iloną, mamą trzyletniego Leona i siedmiomiesięcznego Igora, przyglądamy się zabawkom Lilliputiens, które aktywizują i stymulują dzieci, łącząc w sobie trenowanie zmysłów z bezpieczną zabawą. Która z nich przyda się i spodoba waszemu maluchowi najbardziej? Wytypujcie ulubioną zabawkę i wygrajcie ją w naszym konkursie!

*

ODGRYWANIE RÓL

Totalną radość daje nam obserwacja dzieci wcielających się w role nas, dorosłych. Powtarzają nasze gesty, intonację głosu i zachowanie w różnych życiowych sytuacjach. Dzięki temu czerpią wiele umiejętności, które są podwalinami prawidłowego funkcjonowania w dorosłym świecie. Zabawki pozwalające odgrywać role wzmacniają w dzieciach umiejętności społeczne, a do tego są dobrym wentylem dla kumulowanych emocji.

Na listę takich zabawek wpisujemy Zestaw Lekarz. To dobry krok w stronę okiełznania lęków w gabinecie lekarskim – zabawka ma więc też wymiar terapeutyczny. Przyklejanie plasterków na rzepy, bandażowanie ucha, czy mierzenie temperatury – mali doktorzy z zaangażowaniem zaopiekują się królikiem, spisując historię choroby w książeczce zdrowia, którą obok przyborów znajdą w czerwonej torbie doktora.

Wspólny posiłek albo samodzielna organizacja przyjęcia? Z serwisem do herbaty z kolekcji Lisiczka Alice mali kelnerzy mogą serwować rodzicom pyszne babeczki i puszyste donaty z polewą czekoladową. Kulinarne świętowanie dopełni kawa i herbata podana w sensorycznych filiżankach. Cały zestaw można schować w uroczej torbie z szeleszcząca buzią lisiczki.

Zestaw małego lekarza kupicie w sklepie Cały dla Mamy, a serwis kawowy – w Noski Noski.

*

ROZWÓJ WYOBRAŹNI – PIERWSZE KSIĄŻECZKI

Wspólne przeglądanie pierwszych, miękkich książeczek to najlepszy sposób na pobudzenie wyobraźni. Kolorowe obrazki doskonale nadają się do snucia opowieści i łatwo zapadają w pamięć. To również zabawa dźwiękonaśladowcza, połączoną z koordynacją wzrokowo-ruchową. 

W kolekcji Lilliputiens znajdziecie miękką książeczkę Louise i przyjaciele, która zaciekawi dzieci przygodami zwierzaków. Każda strona to kolejna przygoda, którą bohaterowie przeżywają tylko we współpracy z maluchem – trzeba dopasować zwierzątka do odpowiedniego obrazka. Wspólnie opowiadane historie szybko zapadną w pamięć, a kolorowe obrazki pobudzą wyobraźnię i ciekawość.

Miękką, zapinana na rzep książeczka „Tato, gdzie jesteś?” jest pełna ruchomych elementów wykonanych z bardzo dobrej jakości materiałów. Niegroźna jej będzie kąpiel w pralce. Książeczka aktywizuje zmysł wzroku, dotyku i słuchu, a szeleszczący dodatek kusi, aby go dotykać.

Książeczkę Loiuse i przyjaciele kupicie w Edukatorek, a książkę „Tato, gdzie jesteś” – w Tatata.

 

*

ROZWÓJ MOWY – PACYNKI

Zabawa w pierwszy teatr wymaga animowania pluszowych bohaterów. Wiąże się ze snuciem opowieści, które mają bezpośrednie przełożenie na naukę mowy. Modulowanie głosu, wyrażanie emocji i budowanie pierwszych słów, a następnie zdań, to zadania dla małego reżysera teatralnego.

Zabawa z minipacynkami Lilliputiens to również świetny plan na zabawę wspierającą naukę mówienia. Zabawy palcami stymulują cały rozwój kompetencji mowy i budowania zdań. Z czterema zwierzątkami: Mariusem, Krokodylem Anatolem, Lemurem i Lwem dziecięca wyobraźnia zaskoczy zasiadających na widowni rodziców. Pod wsadzeniu paluszka do środka bardzo proste będzie ożywienie ulubionego bohatera i opowiedzenie o nim nowej, niezwykłej przygody. Zabawka to również chwytanie, potrząsanie i kontrolowanie ruchów, czyli nauka ważnych umiejętności w pobudzaniu małej motoryki.

Zestaw pacynek Dżungla kupicie w Eco Bobo.

*

KOORDYNACJA RĘKA-OKO

Lilliputiens nie zapomina też o koordynacji wzrokowo-ruchowej, na którą ogromny wpływ ma pobudzenie koncentracji, spostrzegawczości i umiejętności chwytania. Nauka tych kompetencji przez zabawę to krok w przód w temacie samodzielności, niezbędnej przy ubieraniu czy codziennych zabawach z równieśnikami. Im więcej zabaw wymagających skupienia, sprytu i czynności manipulacyjnych, tym sprawniejsze i łatwiejsze w przyszłości sprostanie wyzwaniom, jakie czekają na dzieci.

Przy codziennej pracy nad koordynacją ręka-oko świetnie sprawdzi się zestaw do wędkowania. Zabawka Lilliputiens, w skład której wchodzą wędka, rybka, płaszczka, rozgwiazda, krokodyl i lisiczka, to superzabawa w łowienie figurek, które można chwytać na magnes – zarówno na sucho, jak i w trakcie wieczornej kąpieli w wannie. Zabawa wymaga skupienia i cierpliwości, a nagrodą będzie wielka radość i satysfakcja z szybkiego zebrania kolorowych elementów.

Przy wyborze pierwszej zabawki dla niemowląt wybór często pada na grzechotki. Przy potrząsaniu te aktywizujące zabawki wydają przyjemne dla ucha odgłosy, szeleszczą i kuszą kolorowymi wstążeczkami. Warto je dawać dzieciom po czwartym miesiącu życia, u których zanika już bezwarunkowy odruch chwytny. Można je łapać, można nimi potrząsać, można też używać ich jako niezbędnego w okresie ząbkowania gryzaczka. Grzechotka to także pierwszy instrument i łatwe do odkrycia źródło dźwięku.

Zestaw do wędkowania Lisiczka Alice kupicie w Fabryce Wafelków, a grzechotki Lilliputiens – w Mamissima.

*

ROZWÓJ SENSORYKI

Siła współgrania ze sobą bodźców ruchowych, wzrokowych, dźwiękowych i słuchowych daje wielką moc w integracji sensorycznej. Maluchy zmysłami poznają otaczający je świat, reagując na odczuwalne impulsy, których na każdym etapie rozwoju poznają coraz to więcej.

Na poziomie czynności zmysłowo-ruchowych marka Lilliputiens nie zawodzi, urozmaicając swoje zabawki paletą dodatków, które stymulują sensorycznie. Szeleszcząca piłeczka Lew Jack kusi, aby poznać ją z każdej strony. Kolorowe tasiemki tworzące gęstą grzywę, uszy, miła twarz lwiątka, schowany w środku dzwoneczek i szeleszcząca folia na ściankach rozwijają małą motorykę, aktywizują zmysł dotyku i słuchu. Taka zabawka zaprasza malucha do stymulujących eksperymentów!

Piłkę z dzwoneczkiem i szeleszczącą folią kupicie w Cały dla Mamy.

*

DZIAŁANIA AKTYWIZUJĄCE

Zabawki aktywizujące są multizadaniowcami, dzięki którym ćwiczenie najważniejszych umiejętności towarzyszy superzabawie. Są wsparciem w pobudzaniu malucha do wykonywania podstawowych czynności: pierwszych kroków i pierwszych chwytów. Skupiają uwagę dzieci, kryją w sobie niespodzianki i pobudzają wyobraźnię. Aktywizują motorykę i zmysły, pomagając zauważać zależności przyczynowo-skutkowe.

Lilliputiens wpiera działania aktywizujące i wspólnie z Tukanem Pablo, który kryje w sobie dodatkowe zabawki. W zestawie są wyjmowane lub chowane przez dziób lusterko, przypominające pluszowego pająka, szeleszczący motyl i silikonowy gryzak w kształcie plasterka arbuza. Sam Tukan to postać wyjątkowa – w jego dziobie ukryto dzwoneczek, a skrzydełka szeleszczą, kusząc, by je schwytać.

Waszej uwadze polecamy też kostkę aktywizującą z kolekcji Lew Jack z szeroką paletą barw, wzorów i tekstur. Grzywa lwa z kolorowych tasiemek, silikonowy język, drewniany koralik na sznurku, lusterko i grzechoczący środek kostki to zaskakujące elementy, które wywołują pewne uśmiechy. Z każdym kolejnym chwyceniem zabawki odkrywają kolejne niespodzianki.

Z kolei piłkę o czterech rożnych fakturach i wzorach można chwytać, a dzięki dziurkom – wsadzać paluszki do środka. Zabawka, którą maluchy będą rzucać i turlać, rozwija myślenie. Najpierw, zanim dziecko zacznie samodzielnie siedzieć, toczy ją rodzic, a ono z czujnością go obserwuje. A kiedy zaczyna siadać, rozpoczyna się etap rzucania wszystkim, łącznie z jedzeniem. Mamy więc pewność, że piłeczka zastąpi talerzyk z kaszką.

Głodnego Tukana Pablo kupicie w Piccolo Tesoro, kostkę aktywizującą z kolekcji Lew Jack kupicie w Piccolo Tessoro, a piłeczkę aktywizującą – w MonCziCzi.

*

KONKURS

Mamy dla was konkurs i możliwość wygrania jednej z powyższych zabawek! Napiszcie w komentarzu, która zabawka podoba wam się najbardziej i uzasadnijcie, dlaczego to właśnie ona będzie świetnym krokiem w rozwoju waszych dzieci.

Na odpowiedzi czekamy do 14 lutego, wyniki podamy w tej publikacji 17 lutego.

TUTAJ znajdziecie regulamin konkursów na Ładne Bebe.

*

Publikacja powstała przy współpracy z marką Lilliputiens.