6 premier teatralnych dla dzieci

Podejrzane zza kurtynę

Jesienią startują nowe sezony w teatrach. Po letniej labie na scenach dziać się zacznie wiele. Spójrzcie, na co warto zamówić bilety.

Pamiętacie, że w Warszawie trwa Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych Take Part in Art? Pamiętajcie, bo to wielkie wydarzenie dla najmłodszych widzów. O tym, co dobrego w repertuarze imprezy, pisałam wam już tu. Ciekawa jestem, na co zamówiliście już bilety?

Dziś podzielę się wiadomościami zza najciekawszych kulis. W niektórych teatrach trwają właśnie ostatnie próby przed premierami, inne wielkie otwarcia mają już za sobą. Kolejki do teatralnych kas wcale mnie nie dziwią. Warto postarać się o bilet do tych niezwykłych, scenicznych światów.

 

*

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak, Teatr Powszechny w Warszawie

Festiwal startuje już w najbliższy weekend i po raz kolejny gościnę znalazł w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Osobiście cieszy mnie to bardzo, bo Teatr jest niemal mym sąsiadem i choć w kapciach na spektakle nie wypada, to przyjemnie będzie spacerować na wszystko, co dobre. Wiedzieć wam trzeba, że dobrego nie zabraknie – Festiwal to zawsze świetna okazja, by zobaczyć, co dzieje się w Teatrach z innych miast, nie ruszając w daleką drogę. Ponieważ impreza zawsze cieszy się dużym powodzeniem, również wśród przedszkoli i szkół, o bilety warto zadbać wcześniej.

Spektakle dla dzieci od 6 miesięcy do 16 lat.

Szczegóły znajdziecie tu

 

*

„Miłoś, czyli nie bój się łosiu”, reż.: Jakub Krofta, Teatr Guliwer w Warszawie

„Historia spektaklu jest oparta na faktach i opowiada losy pewnego chłopca, który zgubił swojego przyjaciela Łosia. Obaj bardzo to przeżyli. Co działo się z Łosiem, co działo się z chłopcem i czy udało im się znowu spotkać? O tym właśnie jest nasz spektakl” – mówi autorka scenariusza Maria Wojtyszko. Maria to ciekawa postać, chętnie sprawdzę, co przygotowała, a Teatr Guliwer to przestrzeń, którą lubią moje dzieci. Premiera „Miłosia” odbyła się w ostatni weekend, Marianna lat 4 i Gustaw lat 6 wrócili poruszeni, choć nie ukrywali, że na początku nieco się bali, ale nie od dziś wiadomo, że w teatrze dobrze mieć kogoś bliskiego obok.

Spektakl dla dzieci od lat 4.

Bilety kupicie tu

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. Bartek Warzecha

*

„Akademia Pana Kleksa”, reż.: Piotr Sieklucki, Teatr Nowy w Krakowie

Cała siedziba krakowskiego Teatru Nowego zamienia się w magiczną „Akademię Pana Kleksa”! Akademia, podobnie jak Teatr, „zajmuje duży trzypiętrowy gmach z czerwonej cegły; na parterze mieszczą się sale szkolne, w których odbywają się lekcje, na pierwszym piętrze są sypialnie i wspólna jadalnia, wreszcie na drugim piętrze mieszka pan Kleks z Mateuszem”. To właśnie na trzecim piętrze odbywa się wspólny seans aktorów z uczestnikami spektaklu; dzieci bowiem siedzą w przestrzeni aktorskiej gry i wspólnie uczestniczą w jej przebiegu. Tyle od twórców, dla mnie wystarczy, by wsiadać w pociąg do Krakowa!

Spektakl dla dzieci od lat 6.

Bilety kupicie tu

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. materiały prasowe Teatru. 

*

„Pan Lampa”, reż.: Punch Mama, Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Pamiętacie Malinę Prześlugę oprowadzającą nas po Poznaniu ze swoim rocznym już Leonardem? Ręczyłam wtedy, że wyobraźnię ma wielką i pióro porywające. Macie ochotę sprawdzić sami? W Toruniu odbyła się premiera inscenizacji jej tekstu. W pewnym starym domu, zwanym Domczyskiem, mieszkał Pan Lampa ze swoją przyjaciółką Piesą. Od kiedy głowa Lampy zaczęła świecić, w mieszkaniu pojawiają się dziwni goście… Ciepła, humorystyczna opowieść rozgrywa się w plastycznej, mobilnej scenografii, którą uzupełniają efektowne triki rodem ze sztuki cyrkowej. Autorka za tekst dostała III nagrodą w 27. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2016 roku.

Spektakl dla dzieci od lat 7.

Bilety kupicie tu

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. Jacek Melerski

 

*

„Malutka Czarownica”, reż.: Daniel Arbaczewski, Teatr Miejski w Gliwicach

Moje dzieci, no dobra – ja też, kochamy książkę autorstwa Otfrieda Preusslera, na której opiera się spektakl. Mała, zabawna i sprytna czarownica nie może narzekać na brak przygód. Oprawę sceniczną w konwencji teatru plastycznego i lalkowego przygotowuje wybitna scenografka Eva Farkašová, znana z tworzenia autorskich, zaskakujących przestrzeni teatralnych, dających duże pole do popisu aktorom, jak również nieokiełznanej wyobraźni dziecięcej. Energii i magii naszej historii dodają piosenki i kompozycje muzyczne autorstwa Marcina Partyki. W sobotę warto być w Gliwicach, na premierze.

Spektakl dla dzieci od lat 5.

Bilety kupicie tu

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

„Madagaskar”, reż.: Jakub Szydłowski, Teatr Muzyczny w Łodzi

Światowa premiera musicalu, opartego na znakomitym filmie wytwórni DreamWorks, odbyła się w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Premiera łódzkiego „Madagaskaru” miała miejsce w zeszłą sobotę. Pamiętacie zabawne pingwiny, lwa Alexa, zebrę Marty, hipopotamicę Glorię, żyrafę Melmana i króla Juliana? Oczywiście, że pamiętacie. Wyłączcie telewizor i biegnijcie do teatru! Piosenki będziecie nucić przez całą jesień.

Bilety kupicie tu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 Fot. Michał Matuszak

Sami przyznajcie, że jest pięknie tej jesieni. W teatrach na pewno. Dajcie znać, na czym byliście i co nam polecacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.