rozwój dziecka rozwój sensoryczny

5 sposobów na wsparcie motoryki dużej i małej

Testujemy sprytne akcesoria Good Wood

5 sposobów na wsparcie motoryki dużej i małej
Iwona Sokulska

Kiedy świat się trochę kurczy, możemy rozszerzyć jego możliwości w domowym zaciszu. Właśnie tu stworzyć dzieciom przyjazny plac zabaw, który służy ich prawidłowemu rozwojowi i wspiera kreatywność. Oto rzeczy, które to umożliwią i umilą – sprzęty Good Wood, do policzenia na palcach jednej ręki!

Rozwój fizyczny małego człowieka silnie łączy się z pojęciem motoryki – dużej, związanej z ruchem angażującym całe ciało lub jego większą część, oraz małej, obejmującej sprawność manualną – ruchy palców i dłoni. Pierwsza opiera się na na skakaniu, wspinaniu się czy bieganiu, a druga to przykładowo ćwiczenie pisania czy sznurowania butów. Obie są ważną składową idei tworzenia akcesoriów dla dzieci, która przyświeca twórcom rodzimej marki Good Wood – więcej o niej możecie przeczytać u nas tutaj. Do tej pory w Good Wood skupiano się głównie na wsparciu motoryki dużej – z kultowym już bujakiem na czele – ale właśnie z radością donosimy, że w ich ofercie pojawiły się nowości, wspierające sensorykę i grafomotorykę. W poniższym zestawieniu znajdziecie zatem 5 sposobów na to, jak domowym sumptem podejść do rozwoju dziecka holistycznie – i co najważniejsze: działać przez zabawę. To bowiem kolejna naczelna zasada Good Wood, by dostarczać dzieciom radość w postaci codziennych, rozwojowych czynności.

ROZWIJAMY ZMYSŁY Z PLATFORMĄ POLISENSORYCZNĄ

Na prawidłowy rozwój dziecka, nie tylko ruchowy, wpływa rozwój sensoryczny – i mowa tu nie o pięciu, a o siedmiu zmysłach! Na nowej, podwieszanej platformie sensorycznej Good Wood dzieci mogą stymulować niemal wszystkie z nich, a tym zmysłem, który rozwijają najbardziej, jest układ przedsionkowy odpowiadający za położenie ciała w przestrzeni i za równowagę. Jak to działa? Minimalistyczna w formie platforma przypomina huśtawkę – możecie ją zawiesić w domu. Z pewnością maluchy same znajdą dla niej wiele zastosowań (sprzęty Good Wood z tego słyną), spontaniczne bujanie się i balansowanie to mnóstwo frajdy, ale też sposób na rozwój motoryki dużej. Niektóre ćwiczenia (znajdziecie je dołączone do zestawu) z jej użyciem możecie wykonywać wspólnie. Przykładowo: dziecko siedzi na platformie po turecku, a wy delikatnie nią bujacie, następnie przechodzi do klęku, a później do stania. Uczy się tutaj utrzymywać równowagę i poznaje ułożenie swojego ciała w przestrzeni, przy okazji wzmacniając mięśnie posturalne (odpowiedzialne za kształtowanie prawidłowej sylwetki). Duży plus za to, że platforma świetnie sprawdza się też w profilaktyce wad postawy.

To nie koniec – podstawa platformy ma ładne żłobienia, które tworzą tablicę grafomotoryczną. Maluchy mogą wodzić po niej palcami, rysując szlaczki i kształty liter – tu pracuje wyobraźnia, angażują się zmysły, a działania manualne są wstępem do nauki pisania. Do działań wykorzystajcie też naturalne materiały, jak ryż czy pachnące goździki lub cynamon – oto sposób na polisensoryczną zabawę!

ĆWICZYMY MOTORYKĘ DUŻĄ Z BOXEM MOTORYCZNYM

Kolejną, genialną w swej prostocie, nowością Good Wood jest Box Motoryczny zawierający 4 elementy, które przeniosą was w czasie. Jak piszą założyciele marki: Inspiracji szukaliśmy w naszym własnym dzieciństwie. Znaleźliśmy tam kilka zapomnianych, wspaniałych zabawek i wykonaliśmy nasze wersje z estetycznych i ekologicznych materiałów. Już wyjaśniamy: Box motoryczny zawiera cenne przedmioty, które skutecznie przegonią nudę. Mamy tu szczudła – spokojnie, są bezpieczne, bo niskie. Składają się ze sznurków i drewnianych klocków – dzieci zakładają je na stopy, napinają sznurki i zaczynają chodzić. Następny jest worek do skakania, z dwiema specjalnymi szelkami, które ułatwiają zabawę – można w nim robić wyścigi i pobijać domowe rekordy świata. Kolejna jest jej doskonałość: skakanka, a czwarta – guma, która kiedyś królowała na podwórkach. Warto przywrócić jej panowanie.

Kiedy tylko maluchy dostaną do rąk elementy z motorycznego boxu, znajdą dla nich zastosowanie. Będą skakać, podskakiwać i przeskakiwać – obstawiamy, że tak długo, aż zmęczą się ręce i nogi. A ile przy tym śmiechu! Kiedy w domu albo na wyjeździe pojawi się nuda – zaproponujcie im losowanie z pudełka. Podpowiedzi w temacie zabaw znajdziecie w dołączonym do zestawie zeszycie ćwiczeń. Box sprawdzi się świetnie na podwórku czy w ogrodzie, pogoda w końcu dopisuje – co powiecie na rodzinne albo sąsiedzkie zawody?

TRENUJEMY ZDOLNOŚCI MANUALNE Z TABLICZKAMI GRAFOMOTORYCZNYMI

Zanim dziecko zacznie pisać pierwsze litery, musi rozwinąć motorykę małą – nauczyć się operowania ręką i palcami. Jak sprawić, by nauka pisania była dla dzieci przyjemna? Dostarczyć im pomoce, które połaczą naukę z zabawą. I o tym jest kolejna nowość w kolekcji Good Wood – polisensoryczne drewniane tabliczki rozwijające zdolności manualne. Do wyboru są dwa zestawy po 3 tabliczki: dla malucha (3-4 lata) i dla starszaka (od 4 lat). Minimalistyczne, ekologiczne plansze z przyjaciółmi lasu ułatwią dzieciom wodzenie palcem, rysikiem czy pędzelkiem po wyrytych, prostych kształtach. W czasie tej domowej lekcji kaligrafii mali odkrywcy ćwiczą precyzję i przygotowują dłoń do pisania – od lewej do prawej, a my, dorośli, możemy te ruchy obserwować i delikatnie korygować.

Co jeszcze? Wyżłobione hieroglify angażują więcej zmysłów – można wypełniać ich kształty pachnącymi materiałami, np. kolorową domową ciastoliną. I tak mamy zajęcia dla młodych rzeźbiarzy, trenujących zmysły dotyku, wzroku i węchu. Bonus: uzupełnione ciastoliną albo puste drewniane tabliczki grafomotoryczne są tak ładne, że same w sobie będą ozdobą dziecięcego pokoju – w duchu Montessori.

TWORZYMY MOTORYCZNY PLAC ZABAW Z BUJAKIEM

Zapytani o początki marki Good Wood jej twórcy odpowiadają: „Pomysł narodził się z marzenia o ładnym, doskonale bezpiecznym bujaku dla dzieci”. I tak powstał mebel dla ich synów, który szybko skradł serca innych dzieci i rodziców. Dziś drewniany bujak stworzony w duchu Montessori jest kultowy, a liczba sposobów jego zastosowań rośnie. Samodzielnie może być ukochaną kołyską do bujania – szczególnie, kiedy położycie na niego miękki futon. Poza tym służy do zabawy równoważnej i wspiera rozwój motoryki dziecka, a to sprzyja wyrabianiu orientacji przestrzennej czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Bujak może być też towarzyszeń pierwszych ćwiczeń mindfulness czy zajęć jogi – tutaj dowiecie się więcej o asanach dla dzieci z jego wykorzystaniem.

To mebel tak wszechstronny, że wystarczy odwrócić go bokiem, by w mig zyskać podstawę stabilnego i ergonomicznego stolika – w duecie z drewnianym blatem. Blat ma bezpieczne, obłe krawędzie i zaokrąglone narożniki. Wystarczy nałożyć go na bujak – proste! Kącik twórczy możecie uzupełnić meblami Good Wood – krzesełkiem albo małym taboretem, dostępnych w kilku kolorach.

Uwaga, to jeszcze nie koniec, bo bujak możecie rozbudować o kolejne moduły, tworząc maluchom domowy plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Rozwiązaniem dwa w jednym jest drabinka – wyprofilowana deska, która z jednej strony ma szczebelki, idealne do wspinania się, a z drugiej – jest gładka, więc śmiało posłuży jako zjeżdżalnia. Jeśli postawicie drabinkę w poprzek bujaka, powstanie równoważnia. I tak ćwiczenia motoryki dużej kłaniają się w pas.

DAJEMY CIAŁU ODPOCZĄĆ Z FUTONEM

Futon to stworzony w duchu japońskim materac (albo, jak nazywają go twórcy Good Wood – poducha leniucha), który posłuży przez lata i to na wiele sposobów. Ten, który znajdziecie w kolekcji Good Wood, jest gruby i solidny, a przy tym miękki, i dostępny w wielu kolorach. W jego konstrukcji zamiast sprężyn zastosowano pikowanie i naturalne wypełnienie, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała, gwarantując idealne podparcie kręgosłupa i pleców. Futon powstał z myślą o kultowym bujaku i polisensorycznej platformie Good Wood, dlatego jest idealnie dopasowany do obu wymiarów, ale dzieci mogą z niego korzystać także samodzielnie. Pomysłów na to jest całe mnóstwo: od codziennej drzemki, po kącik zabaw albo czytelniczy. Taki materac może w mig zamienić się w statek kosmiczny, tratwę czy latający dywan.

Jak to u Good Wood – każda rzecz jest perfekcyjnie wykonana, z solidnego, bezpiecznego i naturalnego materiału. Wykorzystana w futonach bawełna – zarówno w poszyciu, jak i w wypełnieniu – ma Znak Towarowy Bawełny (ICE). Ten ulubiony przez rodziców materiał doskonale przepuszcza powietrze, zapewniając optymalną temperaturę dziecięcego ciała. I tak wielozadaniowy futon staje małą, spokojna wyspa, albo jak kto woli – oazą relaksu po szalonej zabawie. Co więcej – dajemy wam gwarancję, że i wy chętnie położycie się na nim z książką albo pobujacie się razem z nim w bujaku.

Które z rozwiązań Good Wood wspierające rozwój motoryki małej i dużej widzielibyście u was w domu? Więcej o Good Wood poczytacie na Ładne Bebe tutaj.

Dodaj komentarz