#21 Dobra lektura na grudzień

ładne święta

Książka pod choinką, miejsce na półkach jest, a my dobrej lekturze nigdy nie odmówimy. Książki kupujemy z namysłem, tylko te, które naprawdę chwytają nas za serce. Oto dwie, które na pewno warto przeczytać na ładne święta!

Książek w redakcji nie brakuje, raczej gorzej z czasem na ich czytanie. Za książki z naszej paczki możemy jednak ręczyć, wciągną was i zatrzymają na dłużej. Otwieramy i czytamy!

 

O Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek  wydawnictwa Debit pisałyśmy już u nas i chętnie znów zarekomendujemy tę książkę. To jedno z odkryć wydawniczych tego roku i już światowy fenomen – zaczęło się od zbiórki crowdfundingowej, a skończyło na sumie miliona dolarów. To pokazuje, że autorki dotknęły ważnego tematu, a czytelnicy czekali na książkę o silnych i wyjątkowych kobietach. Bez różu, lukru, zaplatania warkoczy i jednorożców. Opowieści o kobietach z krwi i kości, z różnych kontynentów i z różnymi metrykami. 100 inspirujących postaci dla naszych córek i synów, napisane jak krótkie bajki, prostym językiem i cudownie zilustrowane przez 60 artystek z całego świata.

 

Druga lektura dla nas – Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji  wydawnictwa Czarne. Najpierw zaintrygował nas tytuł, a potem wciągnęła rozmowa Sebastiana Frąckiewicza z jedenastoma przedstawicielami zawodu ilustrator. Co my byśmy w Ładnebebe zrobiły bez ilustratorów? Jakże ubogi byłby świat książek! Przyglądamy się więc z zaciekawieniem rozmowie z Janem Bajtlikiem, Katarzyną Bogucką, Bohdan Butenko czy Emilią Dziubak. Co ich inspiruje, jak odnajdują się na rynku projektów też czysto komercyjnych, a może nie lubią wcale określenia ‘ilustrator’? 

W te święta chętnie zwolnimy tempo, zapakujemy się pod koc i będziemy czytać o nietuzinkowych, barwnych postaciach. Smog za oknem, buro, więc ratuje nas kolorowy świat na kartkach książek. Miłego grudniowego czytania!

 

Realizacja film&foto: HiHello

scenografia: La La La Decoration

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.