15 książek dla dzieci o Bożym Narodzeniu

Święta między książkami

Jaki jest przepis na magię Świąt? Zapach cynamonu i goździków? Biały śnieg na polach? Rodzinny zjazd i stosy prezentów? Każdy upatruje jej gdzie indziej, a same Święta są odmiennie obchodzone w innych kulturach, regionach i nawet domach.

Na Święta proponujemy Wam wybór lektur, bo dla nas bez czytania Gwiazdka się nie obejdzie. Na to czytanie – bez limitów i w wykonaniu różnych członków rodziny – bardzo się cieszymy. Przygotowałyśmy już stos książek na tę okazję – wszystkie o Bożym Narodzeniu, ale każda opowiada o nim inaczej.

Tato, kiedy przyjdzie Święty Mikołaj?

Markus Majoluoma, fiński autor jednego z najzabawniejszych cykli dla dzieci, portretuje życie Pana Różyczko i jego trójki niesfornych słodziaków, którym energia nigdy się nie wyczerpuje, i które na Święta zaczynają czekać we wrześniu. W końcu zima nadchodzi… Śmiech gwarantowany!

Tajemnica Malutkiej

Magiczna opowieść świąteczna rozpisana na dialog między tatą a jego córeczką. Delikatnie prowadzi nas w świat wyobraźni i dziecięcej wrażliwości. Książka prawdziwie terapeutyczna, umacniająca w dzieciach wiare w ich możliwości, w ich sprawczość. Do czytania po Świętach, a potem przez cały rok.

Gwiazdka z nieba

W tej opowieści w Wigilię nie pada śnieg, a deszcz. Brzmi znajomo? Jednak brak odpowiedniej pogody nie ujmuje tej nocy nic a nic z magii, wręcz przeciwnie, będą się tu dziać prawdziwe czary, łącznie ze spadającymi gwiazdami. Książka o przyjaźni i marzeniach, w sam raz na ten czas.

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

Pan Brumm, sympatyczny i rozważny niedźwiedź, wybiera się z przyjaciółmi po choinkę. Szukają, oczywiście, tej idealnej… Każda opowieść o Panu Brummie jest pełna przygód – tak jest i tym razem. Żądni zwrotów akcji nie poczują się zawiedzeni!

Opowieści wigilijne

Dickensowy rarytas – nowe tłumaczenie i stare, bo pochodzące z pierwszych ( połowa XIX w.) wydań ilustracje. Moralitetowa forma sprawia, że wolę czytać to starszym, pełnym dystansu kuzynom, niż moim maluszkom. To klasyka, którą warto znać, zwłaszcza, że podana jest w tak dopracowanej formie. Książka dla pokoleń.

Wigilia Małgorzaty

Tę pozycję również mamy przede wszystkim dla własnej przyjemności. Nagrodzona tegorocznym Bologna Ragazzi za ilustracje nawiązujące stylistyką do grafiki lat 50., urzekła mnie opowieścią wzruszającą – ale nie sentymentalną – o pewnej bardzo samotnej staruszce. Wkrótce napiszemy o niej więcej.

ksiazki-bn-1

Dziadek do orzechów

Napisana na podstawie libretta stworzonego do baletu Czajkowskiego książka przybliża dzieciom (w wieku szkolnym) sprawi radość nie tylko małym baletnicom, ale każdemu dziecku. Opowiada w ciekawy sposób, jak powstał balet, objaśnia terminy i pokazuje kostiumy. Zdążymy przeczytać, a potem idziemy do teatru.

Wierzcie w Mikołaja!

Kolejna pozycja przygodowa, tym razem – z dreszczykiem! Do czytania codziennie po rozdziale, od 1. do 24, grudnia, lub w całości – dla niecierpliwych! Zilustrował ją nasz ulubiony Benjamin Chaud, więc wychowane na Bincie i Pomelo dzieciaki bardzo się na nią cieszą.

Boże Narodzenie w Bullerbyn

Wiecie, że w Bullerbyn przed Świętami pachnie nie tylko pierniczkami, ale i lakiem? Wiecie, jak dzieci w szwedzkiej wsi biorą udział w przygotowaniach do Gwiazdki? My nie wiedzieliśmy, ale już wiemy! Nic nie zdradzę, lektura obowiązkowa. I bardzo przyjemna.

Koszmarny Karolek i świąteczny świr

Kultowa seria o najbardziej nieznośnym bohaterze literatury dziecięcej ma też swoją odsłonę świąteczną, i my ją uwielbiamy. Koszmarny Karolek pozwala spuścić powietrze z tego, co za bardzo nadmuchane, nabrać dystansu i pośmiać się z siebie. Plus zadania, które umilą naszym karolkom oczekiwania na wór prezentów i pizzę.

Ekspres Polarny

Klasyka literatury dla dzieci. Klimatyczna, pełna magii, przygód i czarów. Fajna pozycja dla dzieci starszych będących na etapie wiary / niewiary w Mikołaja. Niestety bardzo trudno dostępna, ale warto sprawdzić swoją lokalną bibliotekę.

ksiazki-bn-2

Prezent dla Cebulki

Nowość Zakamarków. Idealna na czas oczekiwania przedświątecznego. 25 rozdziałów, każdy na jeden dzień przed Świętami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby całość przeczytać właśnie teraz. Wspaniała, wciągająca i wzruszająca pozycja, przepięknie zilustrowana przez Marie Nilsson Thore

Wigilia Misia i Tygryska

Kolejna książka ułatwiająca oczekiwanie na Święta. 24 świąteczne przygody bohaterów: Misia i Tygryska z całą pewnością ucieszą małych fanów Janosha. Tym razem Wigilijny Niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem.

Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko

Książki o Lotcie to nasza ulubiona seria z dziewczynką bohaterką w roli głównej. Lotta umie prawie wszystko, bo ma już pięć lat, nie poddaje się, jest sprytna i ma duże serce. I gdy okazuje się, że nie ma choinek w całym mieście, Lotta dokonuje rzeczy niemożliwych. Wspaniałe przygody w duchu klasycznej skandynawskiej literatury, pięknie zilustrowane kolorowymi zimowymi rysunkami Ilon Wikland.

Tajemnica Szafranu 

Na koniec propozycja dla małych fanów kryminału. Oto świąteczna edycja cyklu Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Jeżeli jeszcze nie znacie tych książek, teraz jest dobry moment, aby się z nimi zapoznać. Aura za oknem sprzyja! Książki z tej serii od kilku lat nagradzane s a przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, i tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. Akcja książek rozgrywa się w małym Valleby i jego okolicach. Czy z czymś Wam się kojarzy?

ksiazki-bn-3

Pod tym linkiem znajdziecie jeszcze inne książki o Bożym Narodzeniu.

 

 

 

 

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.