12 grudnia

Sprawmy sobie choinkę!

Girlandy z popcornu, wyprawa przez śniegi po choinkę, 2 - miesięczna Gaja i jej starszy brat Leo i spokój, coraz więcej spokoju. Tak w skrócie można by opisać atmosferę świąteczną w domu Silvii i Bartka Pogodów. Łakniemy tego światła, które nie odstępuje kadrów Silvii i dzielimy się nim z Wami na 12 kartce z kalendarza adwentowego.

To jest też trochę tekst ku przestrodze. Żebyście pamiętali, że święta nie muszą, a nawet nie powinny, być idealne. Postawcie na wspólne przeżywanie, trochę się ubrudźcie przy wciąganiu choinki po schodach (brud to zdrowie! dowiedziałyśmy się o tym na sobotnim wykładzie Weroniki Lewandowskiej na Święcie Ciała) i spóźnijcie gdzieś, gdzie wcale nie musieliście iść. Zainspirowane odpowiedziami Silvii, życzymy Wam nieidealnych świąt.

***

Czym są dla Was Święta?

W tym roku będą dla nas czymś zupełnie nowym i innym, niż 3 lata temu. Zaczęłam patrzeć na święta oczami Leo i tak oto dostrzegłam ich magię, taką prosto z bajki. Teraz święta to my, nasza rodzina i tradycje, które zaczęliśmy wprowadzać w nasze życie. Chciałabym, żeby nasze dzieci je zapamiętały. Mam nadzieję, że uda mi się uniknąć błędów moich rodziców i stworzymy piękne, pełne ciepła wspomnienia dla Leo i Gai, z którymi pójdą kiedyś w świat.

12_16_wawa_04209147

Opowiedz o twoim ulubionym wspomnieniu z dzieciństwa.

To jest trudne pytanie, bo właściwie nie mam zbyt wielu dobrych wspomnień związanych ze świętami. Moja mama zawsze starała się przygotować IDEALNĄ wigilię, a to dążenie do perfekcjonizmu rujnowało całą atmosferę. Wszyscy musieliśmy zapłacić swoją cenę, za bycie elementem świątecznej układanki z głowy mojej mamy. Wolałabym bałagan w domu, nieuprane zasłony, niewypolerowane szkła czy sterty nieuprasowanych ciuchów, byle tylko móc spędzić czas wspólnie z rodzicami. Jedyne miłe wspomnienie, które przychodzi mi teraz do głowy, to bożonarodzeniowy poranek, kiedy razem z siostrą bawimy się pod choinką, w piżamach, czekając na świąteczne śniadanie.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w czasie świąt?

Stworzenie wyjątkowej atmosfery, która przydarza się tylko raz w roku. Żeby to się udało, trzeba zwolnić tempo, skoncentrować się na nas samych, spędzić czas wspólnie z rodziną, zbudować dom pełen magii dla naszych dzieci, ale także dla mnie i Bartka. To wszystko daje siłę, by przekierować uwagę ze spraw, które się kłębią wokół nas, do spraw, które są w nas. Żeby panowała między nami zgoda i byśmy oboje znaleźli energię na ten nowy symboliczny początek.

12_2016_wawa_0108868-copy

12_2016_wawa_0108873-copy

Co przygotowaliście wspólnie w naszym kalendarzu adwentowym? 

Chciałabym opowiedzieć Wam o nastroju, jaki panował w naszym domu w początkach grudnia. W pierwszy weekend Leo wybierał choinkę i to mu sprawiło wielką frajdę.

Teraz wciąż ją wspólnie dekorujemy, dokładając co pewien czas ozdoby, które znajduje w kalendarzu adwentowym lub te, które wykonujemy w ramach kalendarzowych zadań. To pierwszy kalendarz adwentowy Leo, wisi dumnie na drzwiach do jego pokoju. A ponieważ nie jemy słodyczy codziennie, pod numerkami znajduje drobne prezenty (ozdoby na jego choinkę, książki albo przydatne narzędzia, które pozwolą mu wykonać zadanie od Mikołaja), a dodatkowo także liściki od Mikołaja, który prosi go o wykonanie jednej misji w ciągu dnia. Zatem Leo suszy pomarańcze i zawiesza je na choince, wycina płatki śniegu z papieru i robi girlandy z popcornu i suszonych owoców dla ptaków.

Byłam bardzo podekscytowana tymi zadaniami, choć zwykle wychodzi na to, że to ja sama wykonuję całą robotę, Leo nie jest mistrzem koncentracji (śmiech). Co gorsza, budzi się bardzo wcześnie rano, zapomina o porannych przytulankach i prowadzi mnie zaspaną, z na wpół otwartymi oczami, do swojego pokoju, żeby przeczytać kolejne zadanie od Mikołaja. Szczerze – nie mogę się już doczekać poranka 25 grudnia! (śmiech)

3 komentarze

  • Ef:

    Piękny wpis! To prawda – święta nie muszą być idealne, to czas tylko dla nas. Chciałam zapytać, choć nie do końca w temacie skąd pochodzi komplet stolik i krzesełka z drugiego zdjęcia? Pozdrawiam was ciepło 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.