instagram

10 kont z Instagrama, które dają wsparcie rodzicom

Bardziej i mniej znane adresy

10 kont z Instagrama, które dają wsparcie rodzicom
Archiwa prywatne

Wytypowałyśmy wspólnie ulubione konta na Instagramie. To tu prywatnie i zawodowo zaglądamy po eksperckie opinie, pomoc i wskazówki.

Zgodnie z przewidywaniami trend-forecasterów przyszłość Instagrama to wiedza i wsparcie. Jeśli jesteś rodzicem,  prawdopodobnie już od dawna śledzisz konta, które oferują coś więcej niż bańkę pięknych zdjęć, spójnego wizualnie feedu i podkoloryzowanego insta-życia. Wiedza, wskazówki i dobrze zinterpretowane przez eksperta badania naukowe – to są teraz pożądane treści.

Ale jak nie zagubić się w gąszczu interesujących kont? Radzimy wybrać je kluczem eksperckim i patrzeć na światopogląd twórcy. Inaczej będzie o naukowych badaniach pisał fanatyczny wyznawca zdrowej diety, inaczej promotor żywienia intuicyjnego, a jeszcze inaczej trener z siłowni. To samo z rodzicielstwem – są różne drogi do tego, by uzyskać z niego satysfakcję. Konta, które znajdziecie poniżej, to lista stworzona wspólnie przez redaktorki Ładne Bebe, w oparciu o to, co czytamy na co dzień. Wiele z nich to nasze wsparcie i głos w eksperckich wywiadach. Zapraszamy do poznania i śledzenia!

Konto Magdaleny Boćko-Mysiorskiej, ekspertki NVC, pedagożki

Od dawna zapraszamy Magdę na łamy naszego portalu z prośbą o dzielenie się radami. Jej konto to skarbnica krótkich, rzeczowych wskazówek – często w formie syntetycznych karuzeli, dzięki którym możemy poczuć się prowadzeni za rękę w świecie codziennej komunikacji w kontekście rodziny. Magda uczy, jak odmawiać, jak mówić, by nas słuchano, co robić, by unikać konfliktów, dbając o swoje granice, radzić sobie ze złością dzieci i niewspierającym otoczeniem. Jej konto to także inspirujące anegdotki o tym, jak może wyglądać dobra relacja z córką. Bez nadęcia i protekcjonalizmu – po prostu dobre rady i wsparcie.

Konto Anity Janeczek-Romanowskiej, psycholożki dziecięcej

Gwiazda dziecięcej psychologii, ale także wzór dla innych ekspertów, jak influencerować. Zgrabnie łączy psychoedukację, wsparcie emocjonalne, żarty i inspirujące memy w jednym fantastycznym koncie. Dzieli się konkretną wiedzą: patentami na dziecięcą złość i lęki, przykleja plasterek na matczyne rozterki, pomaga zrozumieć rodzicielskie emocje, uczy, jak i gdzie szukać wsparcia. Anita prowadzi też świetne Q&A, odsyła na swoje fenomenalne kursy i tłumaczy zawiły świat emocjonalny małych dzieci – zawsze merytorycznie, konsekwentnie i naukowo. Język Anity jest uniwersalny – naszpikowany obrazowymi metaforami, trochę żartobliwy, ale też całkiem poważny, gdy temat tego wymaga. Jej konto to też wskazówki dla osób zawodowo zajmujących się psychologią i pomaganiem. Zawsze nam imponuje, gdy ekspert potrafi nie tylko budować własne insta-imperium, ale też dzielić się wiedzą i pomagać młodszym kolegom po fachu.

Nasze rozmowy z Anitą znajdziecie tutaj.

Mataja – konto Alicji Kost, blogerki i mamy trójki

Autorka konta Mataja.pl odkryła wyjątkową niszę – świat matek, które zżera poczucie winy i wstydu, że nie są wystarczająco dobre. Postanowiła te rzesze kobiet z niego wyzwolić. Na swoim koncie i blogu Alicja tłumaczy, że jesteśmy supermamami, nawet kiedy się obijamy – powołuje się przy tym na naukowe badania, co jak wiadomo, rozgrzesza najlepiej. Przeczytamy tu, że nie zrobimy dzieciom krzywdy, ani nie zmarnujemy dzieciństwa, nawet jeśli włączymy im bajkę, poślemy je do standardowego przedszkola, czy będziemy im z rzadka urządzać kreatywne zabawy.

To fajny głos równowagi w świecie zdominowanym przez wywierające presję, śrubujące standardy media, które każą nam być turborodzicami robiącymi wszystko perfekcyjnie, przykładającymi najwyższe standardy do edukacji i kupującymi najnowocześniejsze zabawki. „Edukacją może być także rzucanie piłą albo skarpetą” – pisze Alicja w jednym z ostatnich wpisów. Zgadzamy się z tym!

Neurony Szaleją – konto Pauliny Sapoń, neuroedukatorki

Konikiem Pauliny jest mózg i neurobiologia. Jej konto to zbiór ciekawostek, a zarazem rad, gdzie bliskościowe podejście do wychowania spotyka się z naukowymi interpretacjami i aktualną wiedzą o mózgu człowieka. To konto dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się, jak wesprzeć dziecko w rozwoju emocjonalnym, jak bawić się, by stymulować procesy uczenia się, jak przez zabawę uczyć języków czy matematyki. Na luzie, bez presji i skomplikowanych wywodów.

Naszą rozmowę z Pauliną znajdziecie tutaj.

Konto Magdy Korczyńskiej, inicjatorki projektu „Jak wychowywać dziewczynki”

Kultowe konto psychoedukacyjne i społeczne, koncentrujące się na świecie dziewczynek i kobiet. Dużo tu porad, jak walczyć ze stereotypami, wspierać emocjonalnie, ułatwiać tworzenie harmonijnych relacji. Dowiecie się z niego, np. jak pomóc córce uporać się z przykrymi uwagami kolegów, co zrobić, by w czasie rodzinnych spotkań unikać niezręczności i niemądrych uwag ze strony wujków i cioć, co czytać i jak rozmawiać z dziewczynkami na co dzień.

Wpisy Magdy na blogu Ładne Bebe znajdziecie tutaj.

Hafija – konto Agaty Aleksandrowicz, blogerki, promotorki karmienia piersią

Bezkonkurencyjne kompendium wiedzy o karmieniu piersią, prowadzone przez gorliwą promotorkę tego sposobu karmienia dzieci. Dla tych, którzy są przekonani, że to droga dla nich, dla poszukujących konkretnych rad i odpowiedzi, szukających niemedycznego wsparcia w laktacji i dążących do bliskości z dzieckiem – to najlepszy adres, gdzie przewałkowano wszystkie najpopularniejsze wyzwania związane z tym tematem.

Być Rodzicem Nastolatka

Wagary, używki, kłamstwa, dziwne autorytety, pyskówki, uzależnienia od ekranów, zaburzenia odżywiania – to codzienność wielu rodziców nastolatków. Internet, choć bogaty w wiedzę o małych dzieciach, już niekoniecznie oferuje szeroką pomoc o tych dużych. Na szczęście jest konto Być rodzicem nastolatka, które w przystępny i swobodny sposób zaprasza do dyskusji na kluczowe tematy. Dużo wskazówek i inspirującego wsparcia w jednym miejscu – polecamy!

Sensomama Ola – konto Oli Charęzińskiej, terapeutki integracji sensorycznej i pedagożki

Jeśli przytłaczają was zbyt ambitne konta o sensorycznych zabawach i DIY z dziećmi, zajrzyjcie do Oli. Jej pomysły są naprawdę proste, do wykonania większości zabaw nie potrzeba trudnych do zdobycia produktów. Przydatne na nudę i na co dzień, jeśli ufacie wspierającej roli terapii Integracji Sensorycznej. Moim zdaniem nie ma lepszej ekspertki w tym temacie niż Sensomama Ola.

Nasze rozmowy znajdziecie tu.

Teraz o kobietach – konto dr n. med. Zofii Borowiec, lekarki, specjalistki ginekologii i położnictwa

Choć dbanie o zdrowie stawiamy wysoko, zazwyczaj nie polecamy kont medycznych… chyba, że zwrócą naszą uwagę opiekuńczą formą, ciepłym językiem (bez straszenia!) i nastawieniem zarazem na dobrobyt fizyczny i psychiczny, bo w sferze tzw. spraw kobiecych te dwie kwestie bywają bardzo ze sobą powiązane. Jeśli szukacie miejsca w sieci, gdzie z łagodnością ktoś przeprowadzi was przez intymne zagadnienia połogu, cesarskiego cięcia, laparoskopowych zabiegów czy świadomości endometriozy – to jest najwłaściwszy adres.

Szkoła Bohaterek i Bohaterów – konto Przemka Staronia, nauczyciela i aktywisty edukacyjnego

Kont o edukacji i alternatywnej edukacji jest wiele. To wybrałyśmy, ponieważ mniej skupia się na polityce, a bardziej na wspieraniu rodziców i dzieci tkwiących w systemie szkolnym. Jego autor – Przemek Staroń, to znany bojownik o szkolne reformy, były kandydat na ministra edukacji. Bliskie jest nam jego spojrzenie na naukę przez pryzmat nowego paradygmatu nauczania, o jakim mówił m.in. Ken Robinson. Dzieci muszą lubić się uczyć i wiedzieć, jak się uczyć. To konto to przede wszystkim inspirujące cytaty, przydatne dla rodziców, ale też – a być może przede wszystkim – dla uczniów.

Naszą rozmowę znajdziecie tutaj.

Często bywamy też na kontach: Sensostory.pl, Mama psychiatra dziecięcy, Ojcowska Strona mocy, Psychomama Julia, czy Zaufaj Położnej. Dajcie znać, u kogo wy znajdujecie ciekawe treści.

 

Zdjęcie główne: archiwum prywatne Magdy Korczyńskiej/Jak wychowywać dziewczynki. Już niebawem Magda zagości na naszej stronie!

Dodaj komentarz