Focus na temat, Zakupy

Zabawki uczące ról społecznych

Wyprawa do sklepu, wizyta u fryzjera, spotkanie na łące... Poznawanie przez dziecko otaczającego go świata to niezwykle interesujący proces, który może być jeszcze ciekawszy dzięki odpowiednio dobranym zabawkom. Takim, które pomagają kształtować dziecięce postawy wobec ludzi i otoczenia.

W kolejnej części cyklu #mądrazabawa z Mamissima przyglądamy się zabawkom, które nie tylko dostarczają maluchom świetnej rozrywki, ale także pomagają im rozwijać społeczne umiejętności. Wyzwalają twórczą inwencję, pomysłowość oraz ćwiczą zdolność odtwarzania ról. Zobaczcie!

*

Supermarket – Sylvanian Families

Wizyta w sklepie to dla nas jedna z najbardziej przyziemnych czynności. Dla dzieci jest niczym wizyta w wesołym miasteczku, w którym trudno zdecydować się tylko na jedną atrakcję! Już same przedmioty na półkach kuszą je swoimi kolorowymi opakowaniami, a co dopiero możliwość wyboru, samodzielnego uzupełniania koszyka, o zapłacie przy kasie nie wspominając. Nic więc dziwnego, że zabawa w sklep to także jedna z ich ulubionych form zabawy, która potrafi trwać długimi godzinami. Możecie być pewni, że z takim supermarketem, nie ma mowy o nudzie! Tylko spójrzcie na ten asortyment, pełen kolorowych owoców, warzyw i produktów, niezbędnych do stworzenia ulubionych rodzinnych posiłków. Tu z powodzeniem spełnią się wszystkie kulinarne zachcianki niejednego klienta, a i obsługa jest na najwyższym poziomie. Zawsze uśmiechnięta i pomocna, zupełnie jak maluch, który zarządza całą tą fajną akcją.

*

Rodzina kotków – Sylvanian Families

W dzisiejszym odcinku te urocze kociaki postanowiły wyjść na zakupy, aby uzupełnić zapasy w swojej spiżarni. Zwłaszcza kot Franciszek, który jest szefem kuchni Restauracji Nadmorskiej na Przylądku Morskiej Bryzy. Jak zawsze towarzyszy mu żona Oliwia oraz dzieci: Fabian i Dagmara. Każde z nich jest inne, Fabian jest miły i troskliwy dla wszystkich, a nieśmiała Dagmara marzy o zostaniu projektantką mody. Ale nikt nie powiedział, że tak musi być za każdym razem! Jak to w przypadku dzieci, wszystko może się spontanicznie zmienić. Odrobina dziecięcej wyobraźni oraz inspiracje z życia wzięte, pozwolą im stworzyć zupełnie nowe postacie i jeszcze ciekawsze przygody kociej rodzinki.

*

Lalka z walizką – Petitcolinne

Rola starszego brata lub siostry jest wyjątkowa. Ale opiekuńczość wobec młodszych warto pielęgnować w dziecku bez względu na obecność rodzeństwa w ich życiu. Idealna do tego będzie klasyczna lalka, którą należy się zająć od A do Z. Przewijanie, ubieranie, karmienie czy kołysanie do snu pozwalają maluchowi budować więzi z nowym domownikiem, poczucie odpowiedzialności, a także zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Z ulubioną lalką czas mija o wiele ciekawiej, jest z kim się pośmiać, zjeść wspólny podwieczorek czy spontanicznie się przytulić. I choć lalki najczęściej spotykane są w dziewczęcych pokoikach, jest coraz więcej na rynku zawadiackich lal, które z powodzeniem zasługują na miano idealnego kompana także i w męskim świecie. Jak choćby nasz marynarz.

Lalkę kupicie tu.

*

Wiklinowy wózek dla lalek – Lilu

Uwielbiany zarówno przez dziewczynki, jak i chłopców. Wózek w każdej postaci jest zawsze rozchwytywany podczas dziecięcych przyjęć, a nieraz walka o niego kończy się czyimś dramatycznym płaczem. O co więc tyle hałasu? Wózek to kolejna zabawka, która świetnie pozwala maluchom wczuć się w rolę osoby dorosłej, odpowiedzialnej za drugą istotę. A że najczęściej chodzi o ulubione lalki, misie czy autka i piłki, nie ma najmniejszego znaczenia. Dzieci uwielbiają wychodzić ze swoimi podopiecznymi na spacer, pokazywać im otaczający świat, od czasu do czasu dostarczyć niecodziennych wrażeń. Zupełnie jak wszystkie mamy niemowlaków.

Wiklinowy wózek znajdziecie tutaj.

*

Zestaw Lekarz – Janod

Kolejna zabawka, która pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala na kreowanie niezliczonej ilości scenek z życia. Zestaw lekarski z akcesoriami zachwyci każdego malucha, który lubi wymyślać swoje scenariusze. Przyda się także dzieciom, które potrzebują wsparcia w przezwyciężeniu stresu podczas wizyty u lekarza. W roli pacjentów świetnie sprawdzą się mama i tata, ale także lalka, miś, a nawet ukochany czworonóg. W roli lekarza dziecko ma całkowitą kontrolę nad przebiegiem wizyty, oswaja się z lekarskimi gadżetami, które do tej pory mogły wywoływać w nim strach, jak choćby strzykawka, na widok której większość – nawet już dużych maluchów – wybucha płaczem. W domowej scence, w której to lalka dostaje zastrzyki, jest duża szansa, że dziecko będzie łagodniej przechodzić w przyszłości cały proces. A nawet go polubi.

Zestaw lekarski kupicie tutaj.

*

Zestaw Fryzjerski – Djeco

Ja też, ja też, ja też! Znacie to? Jesteśmy pewne, że nie raz słyszałyście te okrzyki podczas swojej codziennej pielęgnacji. Zaczynając od mycia zębów, przez czesanie i upinanie włosów, na demakijażu kończąc. Maluchy uwielbiają uczyć się poprzez obserwowanie i naśladowanie, dlatego tak chętnie wchodzą w role, dzięki którym mogą pokazać szereg swoich umiejętności. A sztuka czesania włosów do najprostszych nie należy. Nie wspominając o wizycie u prawdziwego fryzjera, która jeśli nie wydarzy się w miarę wcześnie, może się skończyć niemałym buntem. Dajemy więc w dziecięce dłonie szczotki, drewniane nożyce, masę spinek i prosimy o wykreowanie fryzury, zgodnej z najmodniejszymi trendami. Ile jest przy tym śmiechu, wiedzą tylko ci, którzy niejedno popołudnie spędzili na podłodze w pokoju i łazience. A ile przy tym miłości… Spójrzcie sami!

Zestaw fryzjerski dostaniecie tu.

*

Zestaw Małego Ogrodnika – Janod

Przydomowy ogródek to idealne miejsce do odkrywania natury, która działa na wszystkie zmysły dziecka. Ziarnistość ziemi, faktury i kształty roślin, kolory i zapachy kwiatów… Uprawianie ogrodu pozwala dziecku zaobserwować życie w jego najróżniejszych formach, uczy je cierpliwości, pozwala lepiej zrozumieć przyczynę i skutek jego działań, jak choćby brak podlewania roślinek, który kończy się uschniętymi liśćmi. Ale pielęgnowanie ogrodu czy nawet jego miniwersji na balkonie, przede wszystkim pielęgnuje w dziecku miłość do natury. Własna konewka, grabki i łopatka inspirują do wykonywania ważnych prac, które w miarę wcześnie przynoszą rezultaty, czy to w postaci pierwszych kiełków czy nawet pierwszych owoców. Taki sukces napawa dumą nie tylko małego ogrodnika, ale i rodziców czy dziadków, którzy mają przy sobie solidnego partnera.

Zestaw ogrodnika znajdziecie tutaj.

*

Zestaw do obserwacji – Navir

Czemu? A po co? Dlaczego? Gdy tylko nasze maluchy zaczynają dobrze składać pierwsze zdania, zasypują nas serią pytań, dzięki którym jeszcze lepiej poznają otaczający je świat. Wszystko jest przecież dla nich zupełnie nowe. Odkrywanie tego i owego to dla nich także świetna forma zabawy. A z zestawem do obserwacji, mogą jeszcze dogłębniej wniknąć w najbardziej intrygujące sekrety. Mała eskapada z przenośnym mikroskopem, superporęczną lupą oraz specjalnym pojemnikiem do oglądania małych stworzeń z pewnością zaspokoi ciekawość niejednego przyrodnika.

Zestaw małego obserwatora kupicie tu.

*

Drzewo Genealogiczne – Pirouette Cacahouete

Odkrywanie wszystkich tajemnic świata jest superciekawe, ale nie ma to jak zgłębianie tajników rodzinnego drzewa genealogicznego! Kim był prapradziadek? Gdzie po wojnie zamieszkała siostra babci? Ilu kuzynów tak naprawdę mam na tym świecie? Porządkowanie rodzinnych spraw to nie lada gratka, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jednak w tej zabawie chodzi o coś więcej, niż tylko zaspokajanie dziecięcej ciekawości. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa oraz przynależności do grupy. Wspólne wypełnianie minikarteczek do namalowania swoich bliskich uczy dzieci stopni pokrewieństwa oraz przybliża im koncept rodziny, bliskości i miłości.

Drzewo genealogiczne dostaniecie tutaj.

*

Zestaw do sprzątania – Vilac

Jak to dobrze, że dzieci równie chętnie odkrywają wszystkie zasady funkcjonowania domu, co smaki ciastek w pobliskiej cukierni. Z zapałem garną się do wszystkiego, nawet do nudnych domowych porządków. Bez ceregieli wyrywają nam zmiotki i szufelki z rąk, dziarsko chwytają za szmatki, którymi przecierają z rozmachu nawet nasze ubrania. Ale przecież nie o efekt tu chodzi, a właśnie o chęci. Dzieci pragną jak my pielęgnować dom i chcą się czuć potrzebne. To nic, że za chwile z premedytacją rozsypią wszystkie płatki na dywanie i wówczas jak na złość odmówią sprzątania. Mając swój własny dziecięcy zestaw, godny perfekcyjnej pani domu, jesteśmy pewne, że dadzą się o wiele łatwiej namówić do pomocy. Z tego też da się uczynić świetną zabawę!

Zestaw do sprzątania kupicie tutaj.

zdjęcia: Ewa Przedpełska

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama