Design, inspiracje

Wielkanoc po skandynawsku

Mamy dla was niespodziankę! Wspólnie z właścicielką sklepu ScandiConcept zapraszamy na cykl inspirujących wpisów. Pokażemy w nich zachwycające wnętrza, piękne dekoracje, ale też opowiemy o życiu na Północy. Rozgośćcie się, bo właśnie zabieramy was w magiczną podróż po Skandynawii.  

Miłość, radość i natura – tak w trzech słowach można opisać skandynawską Wielkanoc. Ten szczególny czas to również wspaniałe dodatki, które znajdziecie w sklepie ScandiConcept, a które w połączeniu ze skandynawskim wnętrzem, idealnie odzwierciedlają magiczny czas świąt.

fot. Elle.de/decoration, Bolig, Femina

Różne daty, w których każdego roku przypada Wielkanoc, wielkość danego kraju i jego klimatyczne zróżnicowanie powodują, że trudno właściwie powiedzieć, jak obchodzi się święta w Skandynawii.

fot. Agnieszka Nawara

Gdy na południu bywa już ciepło i zielono, na północnym wschodzie leży jeszcze śnieg. W środkowej Szwecji grabi się ogródki przydomowe, a na północy kursują wyciągi narciarskie. Jedno, co pozostaje wspólne, to obyczaje kulinarne.

fot. Madam Stoltz

W Wielki Piątek, który jest w Szwecji najważniejszym dniem okresu Wielkanocy, dniem wolnym od pracy, je się głównie potrawy z łososia. Dawniej składały się na nią solone i suszone sztokfisze, śledzie i najwyżej suszone łososiowe grzbiety. Dzisiaj na wielkanocnych stołach coraz częściej pojawia się w Szwecji pieczona jagnięcina – obyczaj importowany w ostatnich dziesięcioleciach z południa kontynentu.

fot. Bloomingville

Podobnie jak cała Europa, również Szwecja zajada się w czasie Wielkanocy jajami. Na południu kraju w wielu miejscach przetrwał zwyczaj barwienia jajek. Nie znają go na północy, bo tam – gdy wielkanocne święta przypadały wcześniej, a kury jeszcze się nie niosły – świeże jajka pojawiały się dopiero koło Zielonych Świątek.

fot. Nordal fot. Nordal

Wielkanocne szwedzkie stoły upiększają pęki brzozowych gałązek, ozdobionych barwionym na różne kolory pierzem. Kupowane na targach, w kwiaciarniach, sklepach spożywczych i w centrach handlowych, wstawione do wody puszczają na Wielkanoc pierwsze zielone listki.

fot. Elle.de/decoration

Zwyczajem od wieków kultywowanym w okresie świąt wielkanocnych w Szwecji są wizyty składane w domach przez małe „czarownice”. Liczą one sobie od 5 do 11 lat, noszą długie suknie i chustki na głowach, a na buziach mają wymalowane piegi. „Czarownice” grzecznie stukają do drzwi. Gdy się im otworzy recytują chóralnie „Glad Pask!”, czyli: „Wesołej Wielkanocy!”. Trzeba im odpowiedzieć tym samym, a do podsuniętego koszyka wrzucić słodycze lub drobne pieniądze.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama