Sztuka

Warszawa za free

Warszawa, jak każda europejska stolica, lubi się cenić. My lubimy eksplorować dobrodziejstwa miasta z naszymi dziećmi, ale niekoniecznie chcemy wydawać fortunę za każdym razem, kiedy mamy chęć wyjść z domu. Co zrobić? Poszukać atrakcji za free.

Za chwilę wszystko będzie piękniejsze. Przyjdzie wiosna i otworzy wszystkie ulubione place zabaw. Uruchomi życie nad Wisłą, ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, plenerowe koncerty, kina, pikniki i pozwoli snuć się bez celu za to z przyjemnością po ulicach miasta. Ale zanim to nastąpi, spójrzcie, jak spędzić fajny tydzień z dzieckiem, oszczędzając przy tym na wakacje.

PONIEDZIAŁEK

Dobry początek tygodnia, to dobry tydzień, a kto nie lubi poniedziałków, ten powinien otulić się pięknymi historiami. Krótko mówiąc wybierzcie się do biblioteki. Niech wejdzie wam to w poniedziałkowy zwyczaj, tym sposobem nie tylko wybierzecie książki na cały tydzień, ale też dowiecie się, co ciekawego będzie się tam działo w najbliższych dniach. Biblioteki oprócz setek tytułów, wśród których znajdziecie ostatnie nowości, proponują również ciekawe warsztaty i wspólne czytanie, na przykład przez seniorów.

WTOREK 

Po poniedziałkowym rozruchu organizacyjnym, zastaje nas wtorek i od razu jest przyjemniej. Stres mniejszy, doba rozciągnęła się o 30 minut i mamy ochotę na krótki spacer. Ułóżcie sobie mapę stołecznych murali i ruszcie na spotkanie ze sztuką uliczną. To fajna okazja nie tylko do złapania oddechu – gdy nie ma smogu, ale również do ciekawych rozmów zainspirowanych malowidłami. Mogą z tego powstać niepowtarzalne historie, bo co na Ursynowie robi niedźwiedź? Tematów nie zabraknie, bo dzieł przybywa.

ŚRODA

W połowie tygodnia jesteśmy już zdecydowanie w siodle. Nic nas nie zaskoczy, bo lawina przeszła dwa dni temu, a dwa dni wystarczą na uporządkowanie świata, potrzebna nam dodatkowa aktywność. Tu z pełną gamą, bardzo często darmowych zajęć, przychodzą domy kultury. Przejdźcie się do najbliższego i sprawdźcie ofertę, jeśli dawno tam nie byliście, będziecie zaskoczeni. Warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, dla małych naukowców, gimnastyka, fotografia, projekcje, spotkania, koncerty, dyskoteki, przedstawienia, czytania… Środa jest na to za krótka, ale miesiąc w sam raz.

CZWARTEK 

Czwartki zachęcają nas do spotkań ze sztuką, bo w te dwa dni otwierają swe drzwi bez biletów: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Nie często niestety zdarzają się tam wystawy dedykowane dzieciom, ale czy „dorosłe” dzieła na pewno są tylko dla pełnoletnich odbiorców? Spojrzenie przedszkolaków może nas mocno zaskoczyć i wnieść wiele ciekawych akcentów do kontemplowania wystawy. Warto też pamiętać, że w Warszawie nie brakuje mniejszych galerii, do których wejście jest bezpłatne.

fot. Anna Zdzieborska

PIĄTEK 

Jak najlepiej zacząć weekend? Od porannego przeglądu nadchodzących wydarzeń u nas, bo choć nie wszystkie propozycje są darmowe, to zawsze mamy kilka zaproszeń do wygrania. Z nami pójdziecie do kina,  teatru , na lodowisko i na ciekawe warsztaty. Pamiętajcie, piątek 8 rano, kto pierwszy, ten lepszy.

This slideshow requires JavaScript.

SOBOTA

Zaczynamy rodzinny weekend i zaraz po śniadaniu zakładamy kurtki, buty i idziemy spotkać się z naturą. Stołeczne parki, to idealne miejsce na złapanie oddechu, wybieganie się, zjazdy na sankach albo rowerową wycieczkę – kto wie, co za chwilę zgotuje nam pogoda. W Wilanowie możecie podpatrywać ptaki na specjalnych spacerach z ornitologiem, a Łazienki Królewskie, co chwilę organizuję wycieczki z przewodnikiem, często po zmroku, co stanowi dodatkową atrakcję. Pamiętajcie też o pobliskich lasach: Kabackim i na Młocinach, tu możecie aktywnie spędzić cały dzień, z przerwami na coś rozgrzewającego.

Fot. Paweł Czarnecki

NIEDZIELA

Niedziela to dobry moment na wyhamowanie przed poniedziałkowym zawirowanie. Tu z pomocą przychodzą muzea, niektóre z nich postanowiły nie pobierać opłat w ten rodzinny dzień. Z pewnością dużym przeżyciem i okazją do lekcji historii będzie wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy w Zamku Królewskim. Warto się jednak dobrze przygotować i dowiedzieć, która część ekspozycji jest odpowiednia dla wieku naszych dzieci. Jeśli kochacie muzykę, koniecznie skorzystajcie z darmowego wejścia do Muzeum Fryderyka Chopina, to bardzo interaktywna ekspozycja, z pewnością nie będziecie się nudzić.

www.1944.pl

Dodacie coś od siebie? Jak spędzacie bez kosztowy wspólny czas w mieście?

Leave a comment 2 komentarze

  1. No akurat „sobotnie atrakcje” w sobotę…to słaba opcja, chyba, że ktos lubi stanąć w kolejce..do lasu;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama