inspiracje, Sztuka

Top 5 filmów dla dzieci

Przyznajemy, że w układaniu tego rankingu kierowałyśmy się głównie sentymentem do kaset VHS i ery analogowej, naszywek na denimowych kurtkach i zabłoconych kół rowerów, rzuconych niedbale pod domem. Dużo sympatii mamy też do malarsko zobrazowanych filmach o zwierzętach (tym razem bez kojącego głosu Krystyny Czubówny, wybaczcie...) i do tych starych, starusieńkich produkcji, tak pięknie naiwnych i oderwanych od tego, co współczesne i tabletowe. Bo my kochamy przygody w najczystszej postaci!

Zatem dzisiaj wspominamy bliższe i dalsze czasy oraz ich przekaz, estetykę. Dajcie się namówić na filmowy powrót do przeszłości, tylko na chwilkę... Możemy Was zapewnić, że to dobra pierwsza lekcja kinematografii dla Waszych dzieci.

Goonies, 1985

Numero uno pod każdym względem. W chwili, gdy film Richarda Donnera miał amerykańską premierę, sięgałyśmy ledwo główką ponad stół. Zobaczyłyśmy go dopiero w połowie podstawówki na jednym z 2 kanałów telewizyjnych. A wrażenia? Istna torpeda: piraci, mapy skarbów, dżinsowe kurtki, kościsty Jednooki Willy, sympatyczny cyklop Sloth czy pozbawiona matczynych instynktów Mama Fratelli - to aż nadto by zachwycić 12-latkę. Filmowe kadry to też piękna szkoła mody lat 80-tych, którą trafnie zinterpretował Eduard Plongeon w jednej ze swoich sesji. Jeśli nie znacie Goonies, wskakujcie na bmx-y albo Schwinny i prędko do wypożyczalni!

goonies6goonies1 goonies2 goonies5goonies3

Labirynt, 1986

Ruszając z wizytą na najnowszą wystawę w Muzeum Narodowym liczcie się z faktem, że może wyjść z uczuciem zaplątania i niemożności wydostania się z ciągu korytarzyków i pułapek. W segmencie "Taniec Minotaura" stanął bowiem labirynt, cały w dziełach sztuki z najrozmaitszych epok historycznych. Film Jima Hensona (twórcy Muppetów) to także rzecz godna dogłębnej analizy.

Abstrakcyjna opowieść  wykreowana po części przez Terry'ego Jonesa z Monty Pythona z niedawno zmarłym Davidem Bowie w roli Króla Goblinów traktuje o nauczce, jaka spotyka nastolatkę, która ma po dziurki w nosie obłaskawiania płaczącego brata. Błahe? Nic a nic, tak bajkowe, że trzeba obejrzeć.

labirynt4 labirynt5 labirynt3 labirynt2 labirynt

Mój przyjaciel lis, 2007

Dla lisa znajdzie się miejsce w każdym z naszych rankingów. Także i tutaj, jako bohater malarskiej opowieści o przyjaźni z rumianą, rudowłosą dziewczynką, zaskarbił sobie naszą uwagę i życzliwość. Podchody, wielogodzinne wyczekiwanie na gałęzi, byleby tylko przyjrzeć mu się z ukrycia, częstowanie kanapką aż wreszcie budowanie relacji, próba oswajania i przesuwania granic. Nie wszystko się udaje, ale to procentuje wiarygodnością. Wielka przyjemność dzięki sprawnej reżyserii znanego z "Marszu Pingwinów" Luca Jacqueta i lisiej Bertille Noël-Bruneau. lisTournage du film"Le Renard et l'Enfant" rÈalisation Luc Jacquet - 2006 Photo eric Caro 336 07 30 62 00 [#Beginning of Shooting Data Section] Nikon D2X Focale : 260mm Optim. image : Mode couleur : Mode II (Adobe RVB) RÈduction du bruit : DÈsactivÈe RÈduc. bruit ISO : ActivÈe (ElevÈe) 2006/06/06 11:27:04.6 Mode d'exposition : Manuel Balance des blancs : Nuageux Correction des tons: Normale JPEG (8 bits) Fine Mode de mesure : Multizones Mode de AF : AF-S RÈglage des teintes : 0∞ Taille d'image: Grande (4288 x 2848) 1/800 seconde(s) - F/7.1 Mode synchro flash: Non joint Saturation : Normale Correction d'exposition : 0 IL NettetÈ Image : Normale Objectif : VR 80-400mm F/4.5-5.6 D SensibilitÈ : ISO 800 Commentaire de l'image                   [#End of Shooting Data Section] lis2lis3 lis4

Dzieci z Bullerbyn, 1986

Ten tytuł zapowiada dzieciństwo bez prądu w najpełniejszym i najszczerszym wydaniu. Drzemki w stogu siana, kąpiele w rzece, karmienie butelką nowo narodzonych kociątek, łowienie raków i wyprawy do młyna to codzienność Lisy, Anny, Britty, małej Kerstin i chłopaków: Lassego, Bossego i Ollego. Radość niczym niezmącona, zachłanne czerpanie z dnia i wielki apetyt na przygodę to składowe filmu Hallstroma, które powinno się zapisywać na receptę w przypadku przedwiosennego spleenu. Trudno o przyjemniejszą kurację! dzieci3dzieci7dzieci4dzieci6dzieci2

Czarnoksiężnik z krainy Oz, 1939

Dorotka - w tej roli znakomita Judy Garland - trochę jak Ricardo z książki "Zbyt późno", przemierza dalekie krainy w doborowym towarzystwie. Bo tu też każdy jest po coś: i Cynowy Drwal, i Tchórzliwy Lew i nawet Strach na wróble. Tuż za tęczą znajduje się Szmaragdowe Miasto, a audiencja u jego władcy  to ostatnia deska ratunku Dorotki w starciu z wiedźmą z Zachodu. Misja się powiedzie, a musical Victora Fleminga zbierać będzie zachwyty widzów po wsze czasy.

oz1 oz3 oz4 oz2 oz5

***

Wybór pięciu pozycji z morza genialnych filmowych produkcji dla dzieci to piekielnie trudne zadanie, dlatego mamy w planach kontynuację! Zawsze też czekamy na Wasze filmowe typy, bo dzięki nim często trafiamy na zapomniane, także przez nas, perełki i skarby z głębokiego dzieciństwa, lub te całkiem współczesne, które gdzieś nam po drodze umknęły. Podzielcie się z nami w komentarzach.  

Leave a comment 7 komentarzy

 1. O to ja jeszcze wspomnę o Małej księżniczce z Shirley Temple w roli głównej oraz o Dźwiękach muzyki 🙂

 2. „Gdzie mieszkają dzikie stwory ” raczej już DVD , a nie VHS, ale my wracamy do niego często, bardzo często 😉

 3. „Hook”, „Mała księżniczka” i… „Indiana Johnes” – najlepiej część trzecia. Do tego Gwiezdne Wojny – kino nowej przygody rządzi! Ostatnie dwa typy to może nie typowe „kino dziecięce”, ale dla mnie to integralna jego część – winowajcą tata 😛 Jedną z kaset, które najczęściej jako dziewczynka wkładałam do wideo była… składanka teledysków grupy Quinn. Miałam dostęp do fajnych rzeczy… 😉

 4. dzięki Wam obejrzałam wczoraj z córka 4 letnia Dzieci z Bullerbyn i przypomniałam sobie, jak moje wyglądało, jaki to sielski i swobodny czas był. I smutno mi się zrobiło, że moje dzieci nie będa takiego miały, bo jednak za dużo we mnie strachu o nie… A córka tylko pytała: „Mamo, ale czemu oni tak sami, bez rodziców chodzą?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama