Design, inspiracje

Przyrodnicy #2

Łąki umajone, a wazony puste. Gościnnym parapetom też przydałoby się nieco doniczkowego tłoku. Może coś na to zaradzimy?

Kosmosy, szarłaty, rezedy wonne, lwie paszcze, wilczomlecze a może orliki? W wymienionych poniżej dziesięciu miejscach bez trudu znajdziecie najrozmaitsze gatunki kwiatów, także tych zupełnie zapomnianych i ostatnimi czasy wracających do łask.

Niektórzy z Was pewnie pamiętają zeszłoroczny artykuł o najpiękniejszych polskich i zagranicznych kwiaciarniach. Sprawdziłyśmy – większość z tych miejsc nadal istnieje i ma się świetnie, ale w ciągu całego roku wydarzyło się w świecie florystycznym tak wiele, że aż się prosi o aktualizację.

Dlatego postanowiłyśmy zgromadzić dla Was kilka niewymienionych wcześniej, a dobrych kwiatowych adresów. O wielu z nich dowiedziałyśmy się za sprawą Waszych zacnych komentarzy – dzięki, można na Was polegać! Na inne trafiłyśmy przypadkiem albo z rozmysłem, z polecenia, a bywało, że i z odradzenia. Bo czasem dobrze jest sprawdzić tropy na własnej skórze i miło się rozczarować.

Tak oto powstało nasze 10-punktowe, drugie zestawienie inspirujących kwiatowych destynacji. Ciekawe jak szybko pobiegniecie po wiosenny bukiet. Dajemy Wam 15 minut – tyle wystarczy, by przeczytać cały artykuł. Czas start!

***

*Kwiaty Polskie*

WIETRZNE POLE

Ta nazwa dobrze się zgrywa z osobowością właścicielek kwiaciarni, czyli Dominiki Wilk i Karoliny Czaji. Wolne z nich duchy z przewietrzonymi głowami i pewnie dlatego stronią od typowych wiązanek. Utartych klasyków przy Placu Wolności 7 w Katowicach nie uświadczysz, ale za to przydarzyć ci się może bukiet z wilczomleczy, jaskrów i leukodendronów albo autorski las pod szklaną kopułą. Trzeba tam zajrzeć.

Instagram/Facebook

PANI KWIATKOWSKA

Kasia Sztandar, założycielka pracowni Pani Kwiatkowska, urzęduje wraz z suczką Fifką w Gliwicach. Do niedawna w sklepie stacjonarnym, ostatnio jednak jako florystka mobilna, wyprawiająca się z kwieciem na pod wskazany adres. W ten sposób do zestawu zalet typu zdolna, pomysłowa i przecierająca szlaki, doszło także określenie: nowoczesna. Kasia prowadzi warsztaty, m.in z plecenia wianków. Potrafi zrobić dużo ładnego, kwietnego rumoru, jeśli tylko poprosicie.

Instagram/facebook

Fot. Joanna Kępa Fotografia

 

KWIACIARNIA BEZ OGRÓDEK

Izabella Płażewska zainicjowała działalność łódzkiej kwiaciarni na początku tego roku. I tak od kilku zimowych miesięcy przy ulicy Kopernika 25 rozkwitają tawuły, eukaliptusy i zawilce w przeróżnych kolorach. Łódź z dnia na dzień pięknieje, także dzięki Izie. Zajrzycie i przekonajcie się sami.

Instagram/Facebook

This slideshow requires JavaScript.

 

BUKIETLOVE

To już w zasadzie instytucja. Bukietlove na dobre rozgościła się w Krakowie, wchodząc w modowe konszachty z markami Boho.lu i Boso oraz górując swoją wyszukaną ślubną ofertą nad wszystkimi tamtejszymi florystami. W krakowskim przybytku Kasi Filipowicz i Kasi Rogowskiej regularnie odbywają się warsztaty, choćby z kokedamy. Ostatnio dziewczyny zajęły się także projektowaniem zieleni do domów i biur. Każdy z przygotowanych przez nie bukietów mocno odwołuje się do natury i zaklętego w niej piękna. Bez ulepszaczy, kolorków i koralików. Samo dobro.

Instagram/Facebook

PROJEKT ROŚLINY

Ostatni bilet w kwiatową podróż po Polsce kupujemy do Wrocławia. Tam przy ulicy Rydygiera 21 mieści się sklep z kwiatami doniczkowymi, makramami i innymi akcesoriami. Jest tak piękny, że można zapuścić  w nim korzenie.

Instagram/Facebook

***

*KWIATY ŚWIATOWE*

FLORA STARKEY

Rozchwytywana florystka z Londynu, regularnie wdająca się w romanse ze światem wysokiej mody. W gronie jej klientów są takie marki jak Louis Vuitton, Alexander McQueen, Vivienne Westwood czy Stella McCartney. Zwróćcie uwagę na instalację wideo, stworzoną wspólnie z fotografem Nickiem Knightem na zamówienie Comme des Garcon.

Nie oznacza to jednak, że Flora koncentruje się wyłącznie na eksperymentach. Studiując zasoby jej pięknej strony znajdziecie mnóstwo kompozycji, które ofiarowalibyście najbardziej ortodoksyjnym kwiatolubom. A najchętniej sobie.

Instagram

LOOSE LEAF

Wona Bae i Charlie Lower zawojowali Australię a może i cały świat, bo wymieniani są w każdym florystycznym rankingu. I słusznie, bo ich pracownia w sercu Melbourne to istna dżungla, pełna najrozmaitszych gatunków roślin, która często staje się przestrzenią warsztatową albo tłem sesji zdjęciowych. Wona od dziecka związana jest z kwiatami: jej dziadek miał farmę chryzantem, a ona pilnie pomagała w uprawie. Jest też mistrzynią Kokozi, czyli koreańskiej odmiany ikebany. Jej mąż zaczynał jako projektant zieleni i znawca zagadnień permakultury, od niedawna organizuje też targi zieleni Grow Day. Wspólnie wydali książkę i upowszechnili zielony trend wśród Australijczyków. Mistrzowie w swojej klasie.

Instagram

This slideshow requires JavaScript.

META FLORA

Nasza ulubienica. Nowojorska Meta Flora, założona przez Marisę Competello, współpracuje z najbardziej wymagającymi klientami: marką kosmetyczną Glossier, Rachel Comey czy Nike. Marisę cechuje skłonność do performensu, oko na abstrakcyjny szczegół oraz bezwarunkowa miłość do sztuki we wszystkich jej przejawach. Stąd oszałamiający, nieco biżuteryjny efekt jej kwiatowych stylizacji. Sami zobaczcie.

CECILIA FOX

Piękna strona internetowa (koniecznie wybierzcie się w odwiedziny!) i piękny etos pracy. Melanie Stapleton, założycielka kwiaciarni w Brunswick w Melbourne, jest mamą dwóch 4-letnich chłopców, która tak sprawnie wydatkuje energię, że jest w stanie stanąć na nogi przed 3 rano i ruszyć na bazar kwiatowy. Pracuje w zwodzie od 16 roku życia, a własną kwiaciarnię założyła po 6 latach stażowania u mistrzów. Kompozycje Melanie ujmują delikatnością zaś jej instalacje olśniewają artystycznym rozmachem. Inspirujące!

Instagram

This slideshow requires JavaScript.

PETALON

Florence Kennedy i jej męża Jamesa łączlą dwie pasje: florystystyczna i rowerowa. Nie chcieli z żadnej z nich rezygnować na rzecz tej drugiej, dlatego założyli sklep rowerowy pożeniony z kwiaciarnią.  Bukiety są bajeczne, komponowane głównie z polnych kwiatów, a dostarcza je kurier-rowerzysta. Jest tanio, jak na londyńskie standardy, i pięknie. Najlepszy mariaż.

Instagram/Facebook

Czekamy na namiary na Waszych kwiatowych ulubieńców. Dzielcie się nimi z nami w komentarzach. Dzięki z góry!

 

 

 

Leave a comment 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama