film, grafika, książka, Kultura, muzyka, sztuka, teatr, wydarzenia

Przy piątku

Wierzycie w piątkowe fatum? Boicie się czarnych kotów bez białych skarpetek i krawatów? Spójrzmy na ten kłopot z datą z jasnej strony - tego dnia jesteśmy ostrożniejsi, niespieszni, krok nam spowalnia uważność i rozglądanie się na wszystkie strony.
Jest więcej czasu na zagłębianie się w wiosnę, otumianiające zapachy krzaków bzu, zanurzanie palców w połaciach stokrotek. Na zwolnionych obrotach ale dziś jeszcze można. Od soboty będziemy gnać, bo zaczyna się Noc Muzeów i miliard wydarzeń w miastach, także niezwiązanych z tą akcją. Notatki z naszego kalendarza znajdziecie poniżej, zaraz za piosenką (niezbędna!).

 

 

1. Zacznijmy nietypowo, od deseru. Piewsza osoba, która złapie za klawiaturę i napisze na adres dominika@ladnebebe.pl, otrzyma podwójne zaproszenie (opiekun + dziecko) na spektakl „A niech to gęś kopnie” 28.05 o godz. 11. To jedna z frapujących pozycji w programie czwartej edycji Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu. Wrocławianie, jesteście szczęściarzami, że na Waszym podwórku dzieją się tak piękne sprawy. Rozważamy nawet redakcyjnie, czy by na ten teatralny tydzień od 28 maja do 3 czerwca się do Wrocławia nie przeprowadzić. Aż 19 spektakli polskich i zagranicznych, wielka prapremiera sztuki „Yemaya- Królowa mórz”, warsztaty dla wszystkich grup wiekowych oraz pomysłowy projekt edukacyjny dla młodzieży „OMG!”. Piszemy wcześniej, byście w porę zarezerwowali bilety. Bardzo polecamy!

4. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci/ 28.05-3.06/ Wrocławski Teatr Lalek, pl.Teatralny 4, Wrocław

 

lqlki4

lalki2 lalki5

 

2. Rękoczyn to nowe miejsce w stolicy. Tu można nauczyć się stolarki od podstaw aż do poziomu eksperta. Oferta przebogata, i dla starszaków, i dla małolatów. Najbliższe zajęcia już w weekend. Miejcie oko na Rękoczyn. Dobrze Wam radzimy.

Zaczarowane drewno – warsztat z wykonywania drewnianych świeczników/ 15.05 godz. 11 i 13:30/ Rękoczyn, ul. Grójecka 74, Warszawa/ wiek: 4-12 lat

 

rękoczynrękoczyn2

3. W ramach świetnego festiwalu Docs Against Gravity, któremu od lat kibicujemy, odbywać się będą pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci i całych rodzin. Seansom będą towarzyszyć zajmujące rozmowy, jak choćby o miłości z wieloletnim stażem i czego warto uczyć się od dorosłych. Widzimy się w Iluzjonie!

Oki Doki / 13-22.05/ Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50A, Warszawa

 

oki2 oki3 oki

 

4. Uczta dla fanów Alicji w Krainie Czarów. W ramach 11. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów dziać się będzie genialna wystawa „It’s Always Tea-Time”, a poza tym warsztaty z ilustratorami, wykłady o ilustracji oraz happening studentów ASP. My szczególnie polecamy Waszej uwadze zajęcia z Marianną Oklejak (nasza rozmowa z ilustratorką tu). I cały festiwal, który trwać będzie do 8 czerwca.

Szalony podwieczorek u kapeluszników – warsztaty z Marianką Oklejak / 14.05 godz. 12-14/ Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

 

 

5. Nazwisko Jana Dormana to znak rozpoznawczy ambitnych projektów teatralnych skierowanych do dzieci. Podobnie jest i tym razem. W stołecznym Instytucie Teatralnym odbędzie się spektakl improwizowany, inspirowany trzema realizacjami Dormana: „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet”. Będzie o komplikacjach związanych z dorastaniem, sporach i podążaniu za marzeniami. Koniecznie!

Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana/ 14.05, godz. 11/ Instytut Teatralny, Jazdów 1, Warszawa/wiek: 5-9 lat

 

dorman

 

6. Tylko pomyślcie… Herbaciane spaghetti, owocowy kawior albo lody, którym nie potrzeba zamrażarki! Te i wiele innych wspaniałości dane Wam będzie doświadczyć na gdyńskich warsztatach w najbliższy weekend. Pomysł, by codzienny rygor gotowania zamienić w pełne magii wydarzenie zawsze może liczyć na naszą przychylność. Zapraszamy!

Experyment w kuchni molekularnej – warsztaty / 14.05 godz. 12 i 15, 15.05 godz. 15/ Centrum Nauki EXPERYMENT, Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia/ wiek: 7 lat +

 

expe2expe

 

7. Lubimy tę przyjemną tradycję muranowskich poranków w kinie z klasycznymi animacjami. Tym razem tematem staną się dzikie zwierzęta a muzyczny temat przewodni wygra trąbka. Ruszajcie!

Poranki muzyczne/ 14.05, godz. 11/Kino Muranów, Warszawa

 

bolek

 

8. Gratka dla dzielnych starszaków. Przechadzka po starym młynie i w dodatku nocą. Przyświecać będą wyłącznie latarki, lampiony i cel, by bawić się na całego. Zapraszamy!

Noc Muzeów w Starym Młynie /14-15.05, godz. 22/ Stary Młyn. Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach, ul. Ofiar Katynia 5, Żarki

9. A teraz piękne wydarzenie w pięknym miejscu w otoczeniu najwspanialszych kosmetyków, dań, win, zapachów. Wszystko wspaniałe. Tak właśnie będzie niebawem w Londynie (ostatnie bilety czekają!) w następny czwartek i dodatkowo 30 czerwca. Kolacja przygotowana przez kucharzy słynnej reastauracji Ducksoup w ascetycznych wnętrzach butiku Aesop. Marzenie? Tak, i jak łatwo je spełnić…

A dinner to remember/ 19.05 i 30.06/Aesop Richmond19 King Street, Londyn

 

aesop2

aesop1

 

10. Ewenement w sztuce teatralnej dla dzieci i młodzieży. Jego bazą są 2 opowieści: skandynawska „Lilia wodna” oraz węgierska baśń „Żelazny Laczy” Marii Niklewiczowej. A cała reszta to animowane wizualizacje, dubbing, muzyczny miks nujazzu, muzyki filmowej i dustepu. Kto był, niech nam koniecznie opowie, jak było!

Pogromcy baśni – spektakl/15.05, godz. 11/ Teatr Nowy, ul. Zachodnia 93, Łódź/ wiek: 4-12 lat

pb

 

 

***

A co Wy bedziecie porabiać w weekend? Piszcie w komentarzach, jak zawsze czekamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama