Design, inspiracje

Orientuj się!

Lubimy przyglądać się trendom. Słuchamy uważnie, co zdaniem słynnych prognostyków, wydarzy się w 2017 roku w sferze mody, stylu życia, kultury, jedzenia czy światopoglądów. Mnogość wątków sprawia jednak, że można się niezgrabnie wyłożyć na tym grząskim, niepewnym gruncie. Dlatego pozbierałyśmy dla was 5 najważniejszych nurtów, które mają szanse zawojować cały ten rok.

 

FEMINIZM 

Kobiecość, siła i emancypacja. Od zawsze blisko nam do Pippi, ale dopiero kilka ostatnich lat, a zwłaszcza rok 2016 i fale kobiecych protestów, przygotowały nas na mocny głos wielu błyskotliwych żeńskich osobowości – pamiętacie na pewno przemówienie Michelle Obamy i Madonny oraz brawurową mowę w wykonaniu nigeryjskiej pisarki, Chimamandy Ngozi Adichie. To właśnie ona zainspirowała pierwszą kobietę stojącą na czele domu mody Dior, Marię Grazię Chiuri, do wpisania na t-shirt cytatu z jej przemówienia: We should all be feminists.

Ciuchy, które zdradzają nasze poglądy to jedno, druga rzecz to zaopatrywanie się w książki i magazyny, które w mądry sposób opowiadają o wielkim potencjale, sile i wszechstronności kobiet. Dziewczyny, ten rok należy do nas.

 

1,2,3,4,5,6,7,8

 

SPORT

Być w formie – to na szczęście nigdy nie wychodzi z mody! Trend sportowy mocno się trzyma i nic nie zapowiada odwrotu. Nawet znacząca zmiana w Białym Domu, z prezydenta – koszykarza na prezydenta – leniwca. I tak Bobo Choses w wiosenno – letniej kolekcji, oddaje hołd ikonom sportu, m. in. Johnowi McEnroe, tworząc kolekcję bardzo komfortowych ubrań w spranej kolorystyce. Tiny Cottons działa za to na dwóch frontach: w pojedynkę szyje kolekcję bluz, spodenek i obłędnych kostiumów kąpielowych, zaś w ducie z marką Puma, tworzy kolekcję letniego, pastelowego obuwia. A jeśli łakniecie ładnego mebla, który zgra się ze sportową pasją waszą lub dziecka, zajrzyjcie do sklepu XO – in my room, a nie wyjdziecie stamtąd z pustymi rękami.

 

1,2 i 3; 4 i 6; 5 

 

 

LAGOM

Hygge odchodzi, Lagom nadchodzi. Żegnamy się z harmonią, wylegiwaniem się przed kominkiem i paleniem świec (to takie nieekologiczne!). I przyznajemy, że duńskie hygge nie zawróciło nam w głowach, czegoś nam w tej filozofii brakowało. Trochę bardziej przekonuje nas nowy trend ze Szwecji (trochę, bo w tyle głowy mamy wspomnienie filmu „Szwedzka teoria miłości”, o nieszczęściu, które wywołało pragnienie niezależności i równość płci doprowadzona do ekstremum, zobaczcie!). Lagom znaczy umiarkowanie – jego wyznawcy stawiają na balans, skromność, sport i dbanie o siebie oraz ekologię. To z kolei pociąga za sobą ograniczanie rozhulanych potrzeb i przejęcie kontroli nad ilością gromadzonych przedmiotów. I odpowiedzialność za nietrafione wybory.

Tak więc otaczajmy się zielenią i przedmiotami wykonanymi przez rzemieślników, i pracujmy nad sobą.

 

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 

 

LATA 80.

Złote czasy. Choć w tamtej dekadzie sięgałyśmy ledwo główką ponad stół, dobrze pamiętamy podekscytowanie mamy kolejnym odcinkiem Dynastii (słyszeliście, że serial wraca?), spodnie szelesty, żaboty, przypinki wpinane w klapy dżinsowej kurtki i poduszki w ramionach marynarek. Moda na ejtisową estetykę wraca i ma szanse stać się hitem nr 1 tego roku (tu znajdziecie zdjęcia E. Plongeona z sesji inspirowanej filmem „Goonies”), a napięcie wzmagają tylko takie newsy jak wieść o dacie emisji drugiego sezonu serialu „Stranger Things” – to już w lipcu! Marka Playmobil zapowiedziała na luty specjalną edycję klocków inspirowanych filmem „Pogromcy duchów”, a dobrze zapowiadający się film „Młodzi przebojowi” – o nastolatkach zakładających zespół w latach 80-tych w Londynie, został właśnie wydany w Polsce na płycie DVD. W to nam graj!

 

ZIELONO MI

Jak przewiduje firma Pantone, zieleń będzie najczęściej eksploatowanym kolorem tego roku. Wywrze on silny wpływ na kolorystykę ścian, mebli oraz ubrań i dodatków a w kolejce do sławy ustawią się jeszcze odcienie niebieskiego oraz biel.

Zieleń ma symbolizować zwrot w kierunku natury, nowe podejście do życia oraz miejsce w układzie sił na świecie.

 

1, 2, 34, 5, 6

 

Odcienie niebieskiego mają wyciszać i relaksować, zaś biel – dawać nadzieję na pokój i zwycięstwo szczerych relacji z ludźmi. Stąd sporo takich kolorystycznych rozwiązań we wnętrzach, zabawkach i modzie. Kupujemy to.

 

1,2,3,4,5

 

Jakie trendy na rok 2017 interesują was najbardziej? Piszcie w komentarzach.

 

 

Leave a comment 1 komentarz

  1. Zielony.
    Po 10 latach od urządzenia moja kuchnia wreszcie będzie „modna”. 😛
    A serio, jakoś ten kolor ostatnio „za mną chodzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama