Bez prądu, Dziecko

Nowalijki prosto z kosmosu

– Kosmonauci i kosmonautki na stacjach kosmicznych nie mogą sobie pozwolić na to, by nie mieć ręki do roślin – mówi Lidka, mama Jurka i Józka. – Tam każdy musi umieć naprawić komputer, obsługiwać włazy i... sadzić sałatę.

Dziś sprawdzamy, czym jest hydroponika, a do tego podglądamy Lidkę i chłopaków w ich domowym ogródku.

– To tam naprawdę mają ogródki? – zastanawiają się dzieci. Tak, i to jakie! Tylko dzięki nim mieszkańcy stacji mogą jeść  świeże warzywa, a nie wyłącznie liofilizowaną żywność. Kosmiczna zielona farma nie jest czasochłonna. A sposób na nią tak prosty, że dają sobie z tym radę nawet najbardziej oderwani od ziemi naukowcy!

Ogródki hydroponiczne znacie wszyscy – na tym polega m.in. domowa hodowla rzeżuchy na ligninie. A czy wiecie, że podobnie można hodować także bazylię, sałatę, rukiew i wiele innych roślin do sałatek, kanapek albo zup, i to przez cały, caluśki rok? IKEA coś o tym wie!

Jej projektanci zaproponowali ładny i prosty sposób, by mieć pod ręką świeżą i najczystszą żywność. Bez szkodliwych dodatków, bez skażeń środowiskowych. Hydroponika to oszczędność, ekologia, ale też… niezwykły mikroklimat, który tworzymy dzięki roślinom w domu. Dlatego szczególnie polecana jest rodzinom, które walczą z alergiami (grzyby, roztocza) i astmą.

Co potrzebne jest, by stworzyć kosmiczną uprawę w domu? Zestaw do hydroponiki IKEA, nasionka, światło plus woda. – I miłość – dodaje Lidka, która wraz z chłopakami zaczęła domową hodowlę warzyw. Kosmiczni kowboje sami przygotowali podłoże – czyli po prostu namoczyli wałeczki wełny mineralnej w wodzie, a na nich poukładali nasionka. Wystarczyły 2 dni, bo rośliny zakiełkowały. Zaraz będą gotowe do rozsadzenia.

Rodzina Lidki jest związana z przyrodą i naturalnym podejściem do życia. Wcale nas więc nie zaskoczyło, że wkręcili się w ideę hydroponiki. Każda domowa uprawa jest taka, jak ją sobie zaplanujemy. Dla miłośników zieleniny i licznych rodzin: wielopoziomowa i bogata. Skromniejsza dla tych, którzy po prostu lubią kolendrę do zupy i szpinak do sałatki. Zacząć można od jednej małej uprawy, a potem stopniowo rozbudowywać swoją domową farmę.

W zestawie KRYDDA / VÄXER znajdziemy wszystko, by zadebiutować w dziedzinie wodnej uprawy roślin. Zaczynamy od wyboru nasionek, które zakiełkują na podłożu z wełny mineralnej. Po 2-3 dniach możemy je umieścić w domowej szklarence – bez ziemi, tylko z wodą i światłem. Dodatkowe oświetlenie wspiera słońce, którego brakuje w szare dni, a odżywka dostarcza roślinom niezbędnych składników.

Halo, Lidka? Tu Ziemia. Czekamy na raport: jak dalsze efekty?

Cierpliwości, rośliny rosną, a my obiecujemy już niedługo uchylić rąbka tajemnicy. Co chłopcy zrobili z tak bogatym plonami?

zdjęcia: Lidka/ohkrab.pl

Leave a comment 1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama