inspiracje, Sztuka

Nie – księżniczki

Niezłomne. Nie wiedzą co to lęk i na każdym kroku to udowadniają. Bez lukru i marzeń o rychłym zamążpójściu. Nadchodzi era silnych kobiet, a każda z nich przecież najpierw była dziewczynką. To dobry moment, żeby przypomnieć o najbardziej charyzmatycznych bohaterkach w filmach dla dzieci i młodzieży.

Te dziewczyny to nie są strachajła. Swoje lęki przerabiają mierząc się z nimi w najbardziej ekstremalnych okolicznościach. Czy to jest strach przed ciemnością, wykluczeniem, inwazją kosmitów albo samotnością, stają dzielnie do walki i wygrywają.

Oto 10 – punktowa lista naszych dziewczęcych idolek, chcemy być jak one!

***

1. Sonia / Sonia, 2016/ premiera kinowa: 24.03

Sonia na pierwszy rzut oka jest zwyczajną dziewczynką, pokorną i łagodną, może też trochę wycofaną i zamknietą. Ale tym, czego pragnie najbardziej, jest przyjaciółka. Bohaterkę książki Piji Lindebaum i filmu na jej podstawie, wychowuje cierpliwy i opiekuńczy ojciec. I choć daje swojej córce dużo wolności, bardzo się też o nią lęka. Dlatego z umiarkowanym entuzjazmem odprowadza Sonię do domu jej nowej koleżanki, Celestyny, innej od wszystkich dziewczynek w szkole. I przez to tak bardzo fascynującej. To, co wydarzy się w jej niezwykłym domu, to mieszanina jawy i sennych majaków, które roją się w dziecięcych głowach. Sonia posiada jednak arsenał cech superbohaterki, które pozwolą jej porzucić lęki i cieszyć się przygodą.

 

2. Gertie/ E.T., 1982

Oto jedno z zabawniejszych ujęć z filmu „E.T.” A zarazem najbardziej donośnych! Oto bliskie spotkanie trzeciego stopnia między 5 – letnią Gertie a sympatycznym i zupełnie nieszkodliwym przybyszem z obcej planety. W postać Gertie wcieliła się Drew Barrymore, którą – jak wspomina reżyser filmu i ojciec chrzestny aktorki, Steven Spielberg – niełatwo było nastraszyć. Serio?

 

 

Sama Gertie to postać kluczowa dla filmu – to ona uspokoi mamę, wystraszoną widokiem poczciwego przybysza z kosmosu. Nauczy E. T. mówić i zafunduje mu całkiem profesjonalną stylizację na leciwą fashion victim.

 

 

Gertie jest rezolutna, po dziecięcemu naiwna i niechcący pakuje wszyskich w kłopoty, a to wszystko składa się na postać ocieplającą całe filmowe widowisko. Jej komentarze kipią od sarkazmu, ma tupet, ale i serce na dłoni. Zuch dziewczyna!

3. Chichiro / Spirited Away: W krainie bogów, 2001

Oto historia 10- latki, która wykazuje się większym rozsądkiem niż dwójka dorosłych osób, jej rodziców. Ci zadzierają z bogami i pakują się w olbrzymie tarapaty – uważajcie, z głodu! Ale Chichiro jakoś ich z tego wyciągnie. Dzięki temu wyzwaniu, przekona się o własnej wartości, wznieci w sobie odwagę i wygra wszystkie pojedynki o wolność swojej rodziny. Tego się właśnie od niej uczymy – zaufania do siebie i własnej intuicji, słuchania tylko swoich myśli, choćby zdawały się niemądre. Grunt, że własne. Arigatō Chichiro!

4. Alice Dainard / Super 8, 2011

Niełatwo jest stać się częścią, a może nawet trzonem zwartej chłpackiej ekipy. Alice jest śliczna, kamera ją lubi, przez co chłopaki z miejsca angażują ją do zagrania w ich oldskulowym filmie, kręconym kamerą Super8. Ale ona ma w sobie coś więcej – zrobi wszystko dla przyjaciół. Dla dobra nowych kumpli jest w stanie nawet zwinąć ojcu samochód, bez mrugnięcia okiem i specjalnego rozmyślania. A jeśli zajdzie konieczność, rozniesie najeźdźcę z kosmosu, który zaplanował ziemianom armagedon. Nieustraszona!

5. Molly Potworowska / Wielka wyprawa Molly, 2016/ w kinach od 24.02

Molly powinna nazywać się Wspaniała! Dzięki temu filmowi wasze dzieci raz na zawsze przestaną bać się potworów. Dostrzgą bowiem drzemiącą w świecie potworów cudowną różnorodność. I choć w Potworowie aż roi się od potwornych indywiduów, Molly to okaz najbarwniejszy. Mimo emocjonalnej huśtawki, którą przeżywa w związku z  wykluwającym się z jaja bratem, potrafi zapanować nad swoim strachem, zazdrością jej najlepszego przyjaciela i wyciągnąć z kłopotów spotykane na swej drodze, niestabilne emocjonalnie postaci. Jak ona to robi?

6. Paikea /Jeździec wielorybów, 2001

Paikea, z samego faktu bycia dziewczynką, stoi w swoim plemieniu  Māori na straconej pozycji. Jest gorszą i niegodną tronu, który faktycznie jej się należy. Ale to, że los rzuca jej kłody pod nogi i własny dziadek nie liczy się z jej kandydaturą, nie oznacza, że Paikea zrezygnuje. Oznacza tylko to, że ona postara się bardziej. Przyjdzie moment, kiedy udowodni swoje przywiązanie do maoryskich tradycji, wiedzę, siłę i miłość do wielorybów, zwierząt najdroższych Maorysom. I że tego wszystkiego, może dokonać dziewczyna. Świetna robota Paikea!

 

7. Tosia/ Dziewczyna i Chłopak, 1980

Gdybyście miały do wyboru: sielskie wakacje u kochanej cioci Isi i gromadki jej dzieci oraz perspektywę wyjazdu do leśniczówki twardego wuja Stefana i nieustanną walkę o wpływy z bandą rozwydrzonych huncwotów, to co byście wybrały? Wybór jest oczywisty, ale czego się nie robi, żeby ratować skórę brata bliźniaka! Tosia jest dziewczyną, której wszystko się układa, Tomkowi za to wiatr zawsze wieje w oczy. I ona to wie, bo empatia działa w jej systemie nerwowym bez zarzutu, podobnie jak myślenie strategiczne i wytrwałość. Po wakacyjnych próbach, masie nowych wyzwań,  przejdzie fundamentalną zmianę – stanie się dzielniejsza, złapie sportowego bakcyla i nabierze zdecydowania. Zuch dziewczyna!

 

8. Maja/ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra, 2015

Maja bardzo nam imponuje. Podąża za swoją intuicją i niczego się nie boi, dokładnie jak jej dawna krewna, Pippi Pończoszanka. W sytuacji, kiedy Lasse czuje się niepewnie i ma miliony obaw, ona bez mrugnięcia okiem przejmuje pałeczkę. Wie jednocześnie, że razem z Lasse są komplementarni, stanowią zgrany detektywistyczny duet i we współpracy tkwi ich wielka siła. Razem zawsze znajdą rozwiązanie nawet najbardziej zawiłej zagadki kryminalnej. Maja nigdy się nie wywyższa i nie kpi ze słabości Lassego, a wyzwania w rodzaju odnalezienia zaginionego klejnotu rodowego, podejmuje bez wahania bo zwyczajnie wie, że trzymając sztamę osiągną cel i wyjdą obronną ręką z każdej opresji. W przyjaźni siła!

9. Maria Gabriela Posada / Księga życia, 2014

Ta historia mocno czerpie z meksykańskiego folkloru, a w szczególności Święta Zmarłych. Dwaj przyjaciele, Manolo i Joaquin, rywalizują o względy Marii, wielkiej indywidualistki i córki burmistrza. Ale tak się składa, że marzenia Marii nie ogniskują się wokół prędkiego ożenku. No, przynajmniej nie na początku… Ta dziewczyna zna tajniki kung fu i włada mieczem jak pro, ratuje zwierzęta przed żądnym krwi rzeźnikiem i nie zamierza spełniać niczyich zachcianek. Wojowniczka co się zowie, uwielbiamy!

10. Ronja / Ronja, córka zbójnika, 1984

Ostatni punkt naszego spisu oddajemy Ronji, bohaterce książki Astrid Lindgren. Dzikie dziecko, wychowane w lesie, w przepołowionym przez piorun zamku, pełnym niechlujnych ale kochających zbójców. Ronja nie zna ani granic, ani zasad dobrego wychowania. Robi to, co uważa za dobre i słuszne, kierując się intuicją, wiedzą zdobytą podczas obserwacji zachowań zwierząt i potrzebą wolności. Zaprzyjaźnia się z synem odwiecznego wroga swojego ojca, Birkiem,  i wraz z nim przemieszkuje całe lato w niedźwiedziej grocie. Czemu to robi? Bo czuje, że to będzie miało zbawienny wpływ na wszystkie bliskie jej osoby, zwłaszcza na skłóconego, z niegdyś najlepszym przyjacielem, ojca. I oczywiście ma rację.

 

 

***

Jeśli, waszym zdaniem, kogoś zabrakło w tym zestawieniu, napiszcie o tym w komentarzu.

Leave a comment 17 komentarzy

  1. „Jeździec wielorybów” z Lisą Gerrard w roli kompozytorki muzyki – mistrzyni nastroju z przejmującym zakończeniem.Odgrzebane z niepamięci cudo! Gdyby Tim Burton trzymał poziom można jeszcze byłoby dodać twardzielki z ” Osobliwego Domu Pani Peregrine” a tak warto jedynie o tym wspomnieć:)

    1. Halo Julia! Osobliwy dom Pani Peregrine ma kilka naprawdę dobrych i mocnych scen, i przynajmniej jedną bohaterkę w sam raz do takiego topu,ale dzieciom bym tego filmu nie pokazała:) a takie było założenie tego artykułu, może w niedalekiej przyszłości powstanie wersja „nie-księżniczek” dla nas mam. Ściski!

    1. Pippi to także nasza idolka! Jest archetypem wszystkich wymienionych nie-księzniczek, ale też bliską kuzynką Ronji, nr 10 w zestawieniu.Pozdrawiamy!

    2. Racja, Pippi to także nasza idolka. Jest archetypem wszystkich wymienionych nie-księzniczek, ale też bliską kuzynką Ronji, nr 10 w zestawieniu.Pozdrawiamy!

  2. A „Mulan” czy „Merida waleczna” lub ostatnio oglądana w kinach „Vaiana: Skarb oceanu” ? To idolki mojej córki:)

  3. „Daleko na północy” – Sasza, bardziej niż sukniami i balami interesuje się geografią i nawigacją. Pewnego dnia młoda arystokratka postanawia samotnie wyruszyć śladami dziadka -podróżnika, który nie wrócił z ostatniej wyprawy w kierunku bieguna północnego. Wspaniała!!!

  4. Jeżeli jesteśmy przy Miyazakim, to dorzuciłabym „Kiki delivery service”. I „Nauzykaę z Doliny Wiatru”, ale to już dla starszych dzieci, może wręcz nastolatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama