Najciekawsze poradniki rodzicielskie

oczami tych, które poradników nie lubią

Najciekawsze poradniki rodzicielskie

Kiedy kupiłaś swój pierwszy poradnik: przed ciążą, w trakcie, czy przy pierwszym kryzysie? Pokochałaś czy znienawidziłaś Tracy Hogg? A może marzy Ci się czasem poradnik, jak wychować dziecko w weekend i mieć święty spokój? Zaczniemy od złej wiadomości: nie znalazłyśmy go na półkach. Ale jest też dobra: są inne! Kilka kultowych, kilka zaskakujących. Wybrałyśmy je według klucza: sprawnie się czytają, nie powtarzają komunałów i niosą ze sobą realną zmianę na lepsze. Oto nasz mały przegląd.

dsc_0864

Najszczęśliwsze dziecko w okolicy, Harvey Karp

Neurologowie odkryli, że w sytuacjach kryzysowych, za zachowanie dziecka odpowiada gadzi móżdżek – najstarsza i najbardziej zwierzęca część naszego mózgu. Zastosowana w praktyce, ta wiedza rozwiązuje problem histerii, napadów złości i wszystkich frustrujących momentów, kiedy czujemy, że tracimy kontakt z naszym dzieckiem i nic do niego nie dociera. Dr Karp to dzisiejszy (na szczęście o kilka pokoleń mądrzejszy) dr Spock, w książce znajdziemy więc wiele wskazówek, które realnie poprawiają jakość naszego życia jako rodzica. Jak się bawić, jeśli mamy na to tylko pięć minut dziennie? Jak sensownie chwalić, jak budować granice, a nawet – jak opowiadać bajki? Chwytliwy tytuł nie wzbudza zaufania, ale warto. Przetestowałyśmy.

ksiazki-jesien-129

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały… Adele Faber i Elaine Mazlish

Być może są wśród Was takie, których rodzice już czytali tę kultową pozycję. Napisana w 1980 r, zmieniła wszystko. Nauczyła nas komunikacji bez przemocy, mądrego słuchania i partnerskiego komunikowania się z dziećmi, ale nie tylko z nimi, bo wszyscy chcemy być traktowani i słuchani tak, jak uczą tego autorki książki. Za pomocą prostych ćwiczeń uczymy się mówić o naszych emocjach i pomagać je nazywać naszym dzieciom. Piękna droga do bliskości.

ksiazki-jesien-126

Potrzebna cała wioska, Agnieszka Stein

Nie znosisz poradników i zastanawiasz się, jakim prawem ktoś miałby udzielać ci rad? Opowieść Agnieszki Stein, popularyzatorki rodzicielstwa bliskości w Polsce, o jej własnych doświadczeniach. Czy karmiła naturalnie? Co zrobiła, kiedy jej 10-letni synek nie czytał szkolnych lektur? Ta książka jest jak mądra rozmową z inną mamą, taką, jakiej być może nie spotkałaś w swoim otoczeniu. A przecież to nam jest potrzebna cała wioska, by nie zwariować w macierzyństwie.

ksiazki-jesien-128

Dziecko bez kosztów, Giorgia Cozza

Kompletowaniu wyprawki mówimy tak. Nadmiarowi mówimy nie. Balans jest możliwy jeśli wiemy, jak zaplanować wydatki i z czego zrezygnować. Ile właściwie kosztuje nas dziecko? Dziecko bez koszów zawiera przegląd różnych produktów i rozwiązań, podpowiada, kiedy warto postawić na jakość i zapłacić więcej, a kiedy zaufać swojemu wewnętrznemu antymaterialiście. Znajdziemy tu sporo wskazówek pielęgnacyjnych. To one i rzetelna kalkulacja kosztów stanowią siłę tej książki. Porady rodzicielskie można ominąć i szukać ich w pozostałych pozycjach tej listy.

ksiazki-jesien-125

NIE” z miłości. Jesper Juul

Taką objętość powinny mieć wszystkie poradniki dla rodziców. Czyta się w dwie godziny, zostaje na długo. Dla jakości wzajemnych relacji trzeba czasem powiedzieć NIE, żeby sobie samemu powiedzieć TAK – prawda, ze brzmi wspaniale? To książka dla rodziców niemowląt i rodziców nastolatków. Dla wszystkich szukających balansu między abstrakcyjną asertywnością a oddaniem bliskim. Konkretna, napisana z ogromnym szacunkiem dla każdego, niezależnie od naszych przekonań i rodzicielskich wyborów.

dsc_0861

Wychowanie bez nagród i kar. Alfie Kohn

Ale tak zupełnie serio: to jest możliwe? Świetna książka, która nie musztruje rodziców, lecz po kolei pokazuje, jak możemy w różnych sytuacjach stawiać na dialog, zamiast na motywowanie, obiecywanie nagród i straszenie konsekwencjami. Warto po nią sięgnąć także wtedy, gdy osobiście nie uważamy, że oceny i rywalizacja są szkodliwe. Bo znajdziemy tu narzędzia nawet na najbardziej kryzysowe sytuacje, kiedy dzieci nie chcą ale muszą.

dsc_0863

A wy polecacie jakiś poradnik do którego niezmiennie wracacie, albo jakiś który was na tyle oczarował, że stanowi dla was obowiązkowy punkt każdej wyprawki? A może wasze dzieci dawno podrosły i teraz w momencie kryzysu sięgnęliście po wasz pierwszy poradnik i wciągnął was bez reszty. Koniecznie podzielcie się tytułami wartościowych poradników w komentarzach. Może wspólnie stworzymy kolejną listę?