Nasze inspiracje, Redakcja

Linki Joanny

Poznajcie moją listopadową siostrę. Bratnią duszę. Moje wsparcie i głos rozsądku. Ale przede wszystkim mamę 4-letniego Gucia, która ma dystans, poczucie humoru, mądrość i dużo dobrego – w sercu i głowie.

 

Znamy się od ponad 3 lat. To pierwsza mama, z którą połączyła mnie nić porozumienia i wzajemne zrozumienie. Ale wcale nie o dzieciach rozmawia nam się najlepiej. Nasza relacja zasadza się na podobieństwach – podobnych żartach, systemie pracy i działaniu, a nawet pełnionej roli. A rzadko lubi się siebie w innych, prawda? Przedstawiam Joannę Witek-Lipkę, mamę wspaniałego Gutka, i jej inspiracje w sieci.

*

Muszę przyznać, że im mój syn Gustaw jest starszy, tym mniej korzystam z internetu, w poszukiwaniu inspiracji do spędzania naszego wspólnego czasu. Zdecydowanie większą rolę odgrywają u nas aktualnie wspólne ustalenia i misternie obmyślane plany działań. Nie zmienia to jednak faktu, że czasami, szperając w Internecie, znajduję coś, co mnie interesuje i staram się tym zaciekawić również Gutka. Oto kilka przykładów tego, co ostatnio pokazywałam mojemu synowi.

*

Dobro istnieje i czasami się materializuje. Można je zobaczyć na przykład na instagramowym profilu macymakesmyday prowadzonym przez Heather i Josha, małżeństwo z 16-letnim stażem, które wychowuje trójkę adoptowanych dzieci, spośród których dwójka ma Zespół Downa.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

fot. Instagram macymakesmyday

*

Każdej minuty do oceanu trafia równowartość jednej wywrotki pełnej plastiku. W skali roku daje to sumę ośmiu milionów ton niebiodegradowalnych odpadów, dlatego naukowcy alarmują, że do 2050 roku w wodach mórz i oceanów będzie więcej śmieci niż ryb. Jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci mogły kiedyś pojechać na wakacje i kąpać się w wodzie, a nie morzu plastiku, musimy działać teraz. Jednym ze sposobów jest wsparcie inicjatywy 4Ocean, która każdego dnia walczy z zanieczyszczeniem wód na naszej planecie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

fot. Instagram 4ocean

*

Mamy z moim synem zasadę, że bajki oglądamy tylko w soboty. Czasami zdarzy się jednak, że Gutek ma wielką ochotę coś pooglądać, a ja nie mam siły na żadną alternatywną aktywność. Naszym odkryciem na takie sytuacje jest Bajkowisko.pl. To zbiór słuchowisk na podstawie tradycyjnych bajek pochodzących z cyfrowych źródeł Biblioteki Narodowej – Polony oraz współczesne utwory napisane przez polskich autorów, specjalnie na potrzeby portalu, a całość opatrzona jest ilustracjami młodych polskich artystów. Ilustracje zmieniają się co jakiś czas i z jednej strony utrzymują atencję dziecka, z drugiej zaś nie dają mu zbyt dużej ilości bodźców, co bywa problemem w przypadku bajek.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Od dawna sympatyzuję z wydawnictwem Wytwórnia, a przy zasypianiu przez długie miesiące towarzyszyli nam wiewiórek Edzio oraz Polcia i Helcia. W ofercie wydawnictwa pojawiają się również raz na jakiś czas książki zaangażowane społecznie, takie jak te autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąka, a jako że jestem zawodowo związana ze Studiem Edgara, to bardzo mocno polecam najnowszą książkę, przy której pracowaliśmy, czyli „Egaliterrę”. Mądrze o równości, a całość opatrzona ładnymi ilustracjami.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

*

Wes Anderson to od dawna jeden z moich ukochanych reżyserów i już nie mogę się doczekać, kiedy mój syn będzie w wieku odpowiednim do wspólnego oglądania jego filmów. Tymczasem odliczam z niecierpliwością dni do czasu, kiedy będę miała chwilę, żeby wyrwać się do kina na najnowszy film Andersona „Wyspa psów”.

*

Wiem, że o tej wystawie pisało już wiele osób, ale to jest absolutny hit! Po pierwsze, to jedna z niewielu okazji ku temu, żeby zainteresować dzieci sztuką, ale również po prostu fantastyczna wystawa, która zainteresuje nasze dzieci równie mocno, co dorosłych. Kto jeszcze nie był, ten biegiem do Zachęty na wystawę „Wszystko widzę jako sztukę”. Koniecznie! Tekst zachęcający tu.

*

A ja od siebie dodam, że Joasia jest pomysłodawczynią i współorganizatorką cyklu spotkań Seniorzy czytają dzieciom, które odbywają się raz w miesiącu w Czytelni pod Sowami na Żoliborzu. Kolejne czytanie już za tydzień!

Co sądzicie o linkach Joasi?

*

opracowała: Joanna Witek-Lipka

do linków zaprosiła: Bożena Kowalkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama