Kultura, teatr

Księżycowa rzeka

Hiszpański teatr na festiwalu Take Part in Art

Księżyc pociąga za sobą tajemnicę. Od nowiu aż po ostatnią kwadrę, co wieczór przyciąga nasze spojrzenia, magnetyzuje swoim widokiem i pozostawia za sobą smugę nieodgadnionego.

 

ladnebebe_riodeluna1

 

Artyści hiszpańskiego teatru Da.Te Danza, a więc kolejni znamienici goście festiwalu Take Part in Art, podjęli się rozwikłania jego zagadki i przekładu księżycowego języka na ten zrozumiały dla dzieci i starszych widzów. To piękne, że w chwilach, gdy tym drugim trudno było pojąć grę aktorów, dzieci łapały w lot znaczenie gestów i płynnych ruchów i podpowiadały rodzicom na ucho, co się właśnie na tej scenie pięknego wyprawia. Podsłuchiwałyśmy z przyjemnością!

 

ladnebebe_riodeluna4

 

A wyprawia się historia dziecka poznającego świat czysto zmysłowo. Od samej chwili narodzin odkrywa go głównie poprzez kontakt z mamą, czyli z głównym katalizatorem niemowlęcych zdarzeń. Nie hamuje emocji a przez to żywo, wręcz euforycznie zachwyca się oczywistymi składowymi dnia: światłem, morskimi falami, obłymi przedmiotami i ruchem. Tak jak księżyc – raz cieniutki jak wczorajszy croissant, potem krągły jak świeża pszenna bułka aż wreszcie same okruszki – dziecko zmienia się z przyklejonej do mamy istoty w poruszającego się o własnych siłach odkrywcę.

 

ladnebebe_riodeluna3

 

Taniec i choreografia teatru Da.Te Danza jest bezbłędna. Pełne 45 minut piruetów, podnoszeń – także tych, kiedy drobna tancerka unosi partnera. Czyni to z lekkością i mocą, nie posiadając się przy tym z radości, że może tą swoją lekkością i mocą się podzielić.

Radość i spontaniczność aktorów jest zaraźliwa. Serdecznie polecamy to doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Warto przeczytać