inspiracje, Sztuka

Dzikie stwory, czarownice i gadające borsuki

Czego szukacie w kinie? Co was tam ciągnie za swetry i puchowe kurtki, czego się spodziewacie stojąc w kolejce po bilet? Coś nam mówi, że wszyscy – i dzieci, i dorośli – szukamy tego samego. Magii.

Oto nasz bardzo subiektywny top magicznych filmów, które regularnie oglądamy z dziećmi. Sprawdzamy, czy nie umknął nam podczas poprzedniego seansu żaden szczegół, czy znów olśniewa nas, śmieszy albo złości ta sama scena, co ostatnio. To nasz top topów, uwzględniający te największe filmowe miłości. Rozmigotane i niedające o sobie zapomnieć. Ciekawe, czy trafimy w wasz gust.

***

 

  1. Gdzie mieszkają dzikie stwory, 2009

Jak sfilmować książkę, zawierającą nie więcej niż 400 słów, całą w wymownych obrazkach, na wskroś wypełnionych znaczeniami? Spike Jonze to wie. Porywał się już na inne niemożliwe do sfilmowania teksty, takie jak „Adaptacja”. Już pierwsza scena wyrywa widza z codzienności: Max przebrany za wilka z metalowym widelcem w dłoni goni po schodach swojego wystraszonego psa. Ta kulminacja energii, którą dostajemy przy samym wejściu do świata Maxa, sprawia, że musimy ochłonąć. I po to właśnie będzie scena z samotnym budowaniem igloo – ona wystudzi emocje i przygotuje na następujące po niej wyczyny nieskrępowanej wyobraźni. Z niewidzialnego nastolatka Max awansuje na króla dzikich stworów, przy okazji mierząc się ze słabościami, strachem i wykluczeniem. Jak dobrze, że powstał ten film.

 

2. Podniebna poczta Kiki, 1989

Kiki jest 13-letnią czarownicą, która – zgodnie z tradycją – musi na rok wyruszyć ze swojego bezpiecznego domu do dużego miasta, by stać się samodzielną i świadomą swoich wartości osobą. Pakuje więc różową torbę i wraz z nieodłącznym kotem Jiji wskakuje na miotłę. A że orłem w lataniu nie jest, to prawie wpada pod tramwaj i zaczyna watpić w swoje umiejętności. Ostatecznie jednak poznaje siebie i swoje mocne strony, znajduje przyjaciół i zakłada własny biznes. Motywujące!

 

3. Sonia, 2016

Co za film, można go rozpatrywać z tylu punktów widzenia, w tylu kontekstach! Rozmowa z reżyserkami filmu Catti Edfeldt i Leną Hanno Clyne (już wkróce w ładnebebe!), dostarcza dodatkowych powodów, żeby o Soni pisać, namawiać do oglądania i czerpania z bogactwa tej fantastycznej adaptacji książki Pii Lindenbaum. Magia rozgrywa się tutaj na kilku poziomach, także tym codziennym i zwyczajnym, ale największe cuda wyprawiają się w domu Celestyny. Ta rudowłosa dziewczynka, która ze stolicy przeprowadza się na szwedzką prowincję, różni się całkowicie od wszystkich znanych Soni dzieci. Szykownie się ubiera, ma cięty język, kontestuje wszystko, co jej nie odpowiada i ot tak, po kilku godzinach znajomości, zaprasza Sonię do siebie na kumpelskie nocowanie. Sonia jest zafascynowana, co prawda trochę się boi, ale przygoda jest zbyt pociągająca, by odmawiać. Co jej się przydarzy? Spotka babcię poliglotkę, psa z guzem i borsuki mówiące ludzkim głosem, a to wszystko w czarodziejskim domu, który staje się placem zabaw, labiryntem, polem bitwy z samą sobą… Zobaczcie sami, Sonia już w kinach!

 

4. Niekończąca się opowieść, 1984

Lot na grzebiecie smoka Falkora to musi być coś. Ta niezapomniana scena mocno rezonuje nam w głowie, podobnie jak rowerowy lot w filmie o E.T. Od takich obrazków trudno się uwolnić, ale i po co to robić. Dobrze, żeby ten typ magii został z nami, rodzicami jak najdłużej. Historia jest typowa: Bastian nie radzi sobie z szaro-burą i nieszczędzącą mu ciosów codziennością, dlatego coraz mocniej wnika w baśniowy świat pełen dobrych i złych stworów. Tutaj też nie będzie mu lekko, ale o ile łatwiej zdobyć się na wyczyn gdzieś, gdzie wszystko jest tak niewiarygodne!

PS Zielonookiego wilka i pożeracza skał boimy się do dziś.

 

5. Kubo i dwie struny, 2016

„Kubo” to arcydzieło animacji poklatkowej – i ta ocena wcale nie jest na wyrost. Poza tym, że opowieść o jednookim chłopcu poszukującym ojcowskiej zbroi jest mądra i angażuje uwagę, to sposób jej przestawienia – zasługa mistrzów animacji ze studia Laika – zwala z nóg. Kubo uzbrojony w shamisen i magiczny papier do origami snuje historie o dawnych wojownikach, nie wiedząc o tym, że jego przeznaczeniem jest zostać jednym z nich. Tak przynajmniej utrzymują jego okrutni, żądni zemsty krewni, którzy chcą za wszelką cenę wyrwać go z opiekuńczych ramiom matki i przeciągnąć na swoją stronę. Spokojnie, Kubo może liczyć na wsparcie opiekuńczej małpy i walecznego żuka, poradzi sobie.

 

6. Jakubek i brzoskwinia olbrzymka, 1996

Któż z nas nie marzy o wyjeździe do Nowego Jorku… Wyobraźcie sobie, że Jakubowi, osieroconemu chłopcu nękanemu przez dwie okropne ciotki, również zamarzyła się taka wyprawa. Tyle że zamiast tradycyjnych środków transportu, typu samolot, prom czy statek kosmiczny, chłopiec wybiera gigantyczną brzoskwinię. Magia wkracza w jego życie, kiedy ratuje pajęczycę, a ona w podzięce wręcza mu czarodziejskie… krokodyle języki, ale nie surowe, tylko ugotowane. I one sprawiają, że brzoskwinia rośnie, że aż strach i dzięki swym słusznym rozmiarom umożliwia chłopcu ucieczkę. Charakterystyczne poczucie humoru Tima Burtona, jednego z producentów filmu, świetnie współgra z fantazją autora książki o Jakubku, Roalda Dahla. Dodajcie do tego reżyserskie umiejętności Henry’ego Selicka i mamy arcydzieło. Zobaczcie!

 

7. Charlie i fabryka czekolady, 2005

Ot, kolejna ekranizacja książki Roalda Dahla. Tym razem Tim Burton stanął za sterami i wyreżyserował niezwykłą opowieść o chciwości, egoizmie i czekoladzie. Niejaki Willy Wonka, właściciel czekoladowej fabryki, postanowił zaprosić na jej zwiedzanie pięcioro dzieci, które znajdą złoty bilet w pazłotku jednej z tabliczek. Trudno o lepszą marketingową strategię, bowiem do supermarketów ruszają tłumy, które szturmują stojaki ze słodyczami. Ale bilety otrzymają właśnie te dzieci, które powinny: Charlie, Violet, Veruca, Mike i Augustus. Ta wyprawa zmieni ich wszystkich na dobre!

8. Koralina i tajemnicze drzwi, 2009

Kto czytał książkę Neila Gaimana, ten wie, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. I że niektóre drzwi nigdy nie powinny zostać otwarte, chyba że guziki zamiast oczu nie napawają was grozą. Właściwie to jest tuzin powodów, żeby porzucić to monotonne, dawne życie. Bo rodzice są zapracowani, w łazience spacerują robaki i nikt nie chce się z nami bawić. W tej poklatkowej animacji – znów świetna robota Studia Laika – zobaczycie ekspresowy proces dojrzewania głównej bohaterki i walkę o utraconą rodzinę.

9. Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa2005

I znowu drzwi, przez które można przedostać się gdzieś, gdzie wszystko ekscytuje i zadziwia. Czwórka rodzeństwa, która na co dzień żyje w koszmarze drugiej wojny światowej, ma szansę porzucić ten świat dla czegoś nieznanego. Jak pokazuje film, od zła nie sposób uciec, czai się wszędzie i walka z nim powinna stać się naturalnym odruchem. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja stoczą niejedną bitwę, mając kilku silnych sprzymierzeńców, jak Lew, ale też potężnych wrogów, jak Biała Czarownica. Część zdjęć do filmu odbywała się w Górach Stołowych – niektórzy powinni sobie przypomnieć o tym, że jeszcze niedawno Polska była Narnią…

 

10. Matylda, 1996

Zaabsorbowani sobą nieczuli rodzice, ignorujący brat i brzęczący odbiornik telewizyjny, przed którym rodzina Wormwood spędza całe dnie. Wszystko źle. Matylda nie pozwala się jednak wtłoczyć w schemat i zamiast wgapiania się w telewizor – który pewnego dnia wysadzi w powietrze – pożera książki. Jest nad wyraz zdolna i niezależna, ale to nie jedyne z jej mocnych punktów. Matylda ma zdolności telekinetyczne i wie, jak ich użyć, by dobrze się bawić i naprawić to, co popsuli źli ludzie. Na myśl o tym filmie zawsze wyświetla nam się obrazek dziewczynki, ciągnącej za sobą wózek Radio Flyer, wypełniony książkami z biblioteki. Nasza bohaterka!

PS Nie zmieścił się w naszej 10-tce nowy film „Siedem minut po północy”, w którym jest ponoć sporo magii i napięcia. Jeszcze go nie widziałyśmy i chętnie posłuchamy waszych opinii. Piszcie w komentarzach, o których magicznych filmach dla dzieci zapomniałyśmy.

Leave a comment 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama