Sztuka

Dobry plan na weekend

Jak dobrze wstać skoro świt, zwłaszcza, że dziś piątek. Sprawdźcie, co się dzieje ciekawego i wygrajcie zaproszenia: do kina, na wystawę i do teatru. Zaczynamy weekend!

1. „Sonia” to ekranizacja książki Pii Lindenbaum, o której pisałyśmy tu. Wybierając się na nocowanie do koleżanki, dziewczynka nie miała pojęcia, że oto szykuje się największa przygoda życia. Niecodzienne spotkania z niezwykłymi bohaterami, podróże, tajemnice i mnóstwo emocji. Nas ten film urzekł i trzymał do ostatniej minuty. Kino Dzieci zaprasza na premierę już 24.03.

KONKURS ZAKOŃCZONY 

Już wkrótce, u nas, rozmowa z reżyserkami filmu: Catti Edfeldt i Leną Hanno Clyne, a dziś pięć podwójnych zaproszeń na przedpremierowy pokaz w Kinie Muranów. W środę, 22.03 o godzinie 17:00. Wygra pięć pierwszych osób, które wyślą mail na adres: paulina.filipowicz@ladnebebe.pl, wpisując w tytule: Sonia. 

Kino Muranów/ 0d 24.03, wiek: 6+ / szczegóły i bilety tu

2. W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przyjrzymy się mebelkom dla lalek podczas, startującej już 31.03, wystawy „Meble kombinowane”. Przegląd to będzie nie byle jaki, bo eksponaty to wzory produkowane od lat 50. XX w. do końca lat 80 XX w. Stoły, krzesła patyczaki, fotele, sofy, kredensy, meblościanki… istny mebelkowy raj. Obok tych produkowanych przez spółdzielnie zabawkarskie będą również modele wykonane na specjalne zamówienie przez stolarzy, a także przez rodziców.

Ciekawym uzupełnieniem wystawy będą mebelki z kompletu dla lalek  pomysłu Antoniego Kenara oraz meble dziecięce znanych polskich designerów: Teresy Kruszewskiej, Olgierda Szlekysa i Władysława Wincze oraz Marii Chomentowskiej. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prywatnych kolekcjonerów.

Niejednemu zakręci się w głowie, a domki dla lalek czeka mała rewolucja. Przez tę wystawę, modny na dorosłych salonach vintage, wedrze się przebojem do świata zabawek. I dobrze!

Ładnebebe jest patronem mediowym tego wydarzenia.

Uwaga, mamy dla was dwa rodzinne (dla czterech osób) zaproszenia. Kto pierwszy przyśle maila na adres: paulina.filipowicz@ladnebebe.pl, wpisując tytuł: wystawa, wygrywa. Powodzenia! 

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach / od 31.03. / Szczegóły tu

Fot. Jacek Gonciarz

3. MaMoMi w Nowym Teatrze to wielkie wydarzenie dla najmniejszych. Koniecznie rezerwujcie bilety na najbliższe spotkania w przestrzeni, która oddziałuje na wszystkie zmysły. Zanurzcie się w niej, poddajcie wspólnej przygodzie, przez którą poprowadzą was animatorki i wyobraźnia. Dla wszystkich dzieci w wieku 0,5-2 lata to najlepsza propozycja w tym czasie.

Proponujemy wam rozmowę z Izą Chlewińską, autorką tego przedsięwzięcia.

Ładnebebe jest patronem mediowym wydarzenia.

Nowy Teatr, Warszawa / 17-19.03 / Szczegóły i rezerwacja biletów tu

4. Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, czyli duże wydarzenie w świecie spektakli dziecięcych, startuje już 30 marca. Na scenach Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy pokażą się w tym roku: Wrocławski Teatr Lalek – „Piekło-Niebo”, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki – „Kolorowi Ludzie” i „Trzej Muszkieterowie”, Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej – „Szklana Góra”, Teatro Tatro z Nitry – „Cirkus Charms”,  Białostocki Teatr Lalek – „Straszna Piątka” i Teatr Animacji w Poznaniu – „Żabka” i „Opowieści z niepamięci”.

Spektakle są skierowane do rożnych grup wiekowych. Warto już rezerwować bilety, bo impreza każdego roku gromadzi wielką publiczność. Wspaniałe spotkanie z magią teatru.

KONKURS ZAKOŃCZONY. 

Uwaga, mamy dla was zaproszenia na spektakle: „Kolorowi Ludzie” (2.04, godz. 17:00, w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, spektakl dla widzów od lat 3) i „Żabka” (9.04, godz. 12:00, w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, spektakl od lat 5). Przysyłacie maile na adres: paulina.filipowicz@ladnebebe.pl, w treści wpisując interesujący was tytuł. Kto pierwszy, ten lepszy. 

Warszawskie Małe Spotkania Teatralne, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy / 30.03.–10.04. / Repertuar i bilety tu

Fot. Jakub Wittchen

5. Wracając jeszcze na chwilę do tematu „Sonii”, zachęcamy was do wzięcia udziału w konkursie, przygotowanym przez Wydawnictwo Zakamarki i Kino Dzieci. Przypomnijcie sobie najzabawniejszy, najciekawszy, najpiękniejszy albo najstraszniejszy sen – taki, który został na długo, i przedstawcie go w formie kolażu, dodając tytuł, lub jedno zdanie opisu. Zabawa kierowana jest do dzieci do 10 roku życia. Do wygrania książki i filmy, plus wspólny czas twórczy.

Konkurs trwa do 15.04 / Szczegóły tu

6. Instalacja Reflection / Odbicie / אָפּשפּיגלונג przygotowana została specjalnie z myślą o monumentalnej przestrzeni Galerii jednego dzieła w Muzeum Śląskim w Katowicach.  Dzieło nawiązuje do fragmentu „Hamleta” W. Szekspira, przeczytajcie o nim tu.  Pochodzący z Tel Awiwu artysta Daniel (Dani) Karavan stworzył przestrzeń, w której dzięki wszechobecnym lustrom, trudno oddzielić rzeczywistość od odbicia.

Oglądając instalację, sami stajemy się jej fragmentem, tworząc tym samym sztukę. Wystawa z pewnością skłoni do refleksji i długich dyskusji, ale prawdą jest też to, że każde dziecko wprowadzone w ten niezwykły projekt, wzbogaci go swoim entuzjazmem i śmiechem. I odnajdzie się w nim znakomicie. Idźcie koniecznie.

Muzeum Śląskie, Katowice / Wystawa czynna do 17.09 / Szczegóły tu

Fot. Sonia Szeląg

7. Na Tarchominie w Warszawie otworzyła się właśnie Salawamama Bawialnia Edukacyjna w stylu Montessori dla dzieci w wieku 0-10 lat. Oprócz zabawek, pomocy edukacyjnych i materiałów do ćwiczeń, znajdziecie tam anglojęzyczne książki i posłuchacie brytyjskich audio stories. Z pewnością swoich fanów znajdą kąciki: eksperymentalny i ogrodniczy, dostosowane do potrzeb najmłodszych.

W tej kameralnej przestrzeni, nastawionej na wychowywanie w bliskości, spokojnie i przyjemnie spędzicie czas w dni powszednie i w weekendy. Do dyspozycji gości jest niewielki aneks kuchenny, w którym możecie przygotować ciepłe napoje i przyniesione ze sobą posiłki.

Salawamama, Warszawa / czynne od 15.03 / Szczegóły tu

8. 24 marca ruszają Bezpłatne Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców w Poznaniu. To największe tego typu wydarzenie w kraju. Czekają na was: konferencje, wykłady i spotkania dla twórców i czytelników. A do tego koncerty, pokazy i przedstawienia na scenie. Zabawy animacyjne dla dzieci, warsztaty edukacyjno-artystyczne oraz spotkania ze znanymi pisarzami i ilustratorami. Plus wystawy i galerie najlepszych ilustratorów nie tylko z Polski. Mnóstwo nowości wydawniczych i wiele innych atrakcji. Impreza zapowiada się tak dobrze, że żal byłoby ją przegapić, zarezerwujcie czas. 

Bezpłatne Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, Poznań / 24-26.03 / Szczegóły tu

9. Czy architektura może być rozrywką dla najmłodszych? Czy projektowanie przestrzeni musi być kojarzone ze żmudną i nudną pracą? Zadaniem twórców kursów architektury ArchiKids będzie udowodnienie, że tworzenie przestrzeni to nie tylko monotonna praca dla „dorosłych” zawodowców, ale również doskonała, rozwijająca rozrywka dla dzieci. Kurs podzielony jest na dwie grupy: młodszą (4-6 lat) i starszą (7-12 lat ). Kto by nie chciał zaprojektować własnej przestrzeni? Chyba nie znamy nikogo takiego. Będąc w Poznaniu, koniecznie skorzystajcie z tej możliwości.

Concordia Design, Poznań / 18.03-24.04 / Szczegóły i zapisy tu

10. O Małych dla małych już było, więc teraz coś dla nas: 37 Warszawskie Spotkania Teatralne. Dziesięć wybranych spektakli z kraju, jedna koprodukcja z Moskwą. Wiele godzin emocji, prawdziwa teatralna uczta. Bilety jeszcze są, jeszcze! Spieszcie się.

37 Warszawskie Spotkania Teatralne / 31.03-11.04 / Repertuar i bilety tu

A co Wy nam polecicie na zbliżający się weekend?

Leave a comment 3 komentarze

  1. Wow. Mamy u mojej babci takie mebelki czerwone jak na głównym zdjęciu. Jeszcze po siostrze mojego taty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama